Strona Główna
   Godzina    
Kontakt  

   


 http://www.jewish.org.pl/

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

 WSCHODZĄCY BIAŁYSTOK

                                                                 

                                                                                

 

 

Izrael Beker

ISRAEL BEKER (1917-2003) 

               Aktor, reżyser i malarz, urodzony w 1917 r. w Białymstoku. Dzieciństwo i młodość spędził w Białymstoku i Knyszynie. Ukończył Moskiewską Akademię Teatralną. Kiedy wybuchła II wojna światowa przebywał z teatrem w Lublinie. Wojnę przeżył w Związku Radzieckim. Cała jego liczna rodzina zginęła w Holokauście. W 1945 r. wrócił do Białegostoku. Wyjechał do Niemiec, gdzie kierował teatrem, a w 1947 r. napisał scenariusz do filmu „Długa jest droga”, w którym zagrał główną rolę. W 1948r. wyjechał do Izraela, był aktorem i reżyserem w Izraelskim Teatrze Narodowym Habimah. W 1979 r. wydał album „STAGE OF LIFE”, w którym namalował i opisał swoje życie. Zmarł w 2003r. w Tel Awiwie.

Autoportret

Scena Życia

fragmenty wspomnień Israela Bekera

Pochodzę z Białegostoku. Było to jedno z żydowskich miast pomiędzy Warszawą, a Mińskiem. Duże miasto. Gdybym spędził dzieciństwo w innym miejscu – całe moje życie byłoby zupełnie inne. Nie tylko jestem z Białegostoku, jestem Białostoczaninem – to znaczy wiele. Nagle zapragnąłem opowiedzieć o tym wszystkim.

Mieszkaliśmy w najwyższym budynku w mieście – czteropiętrowym „drapaczu chmur”. Spoglądaliśmy z dumą na przechodniów w dole. Dom miał dwa wejścia – główne z lustrem i czerwonym dywanem na schodach i wejście dla służby prowadzące do kuchni, spiżarni i … do najbardziej zachwycającego miejsca w domu – strychu. Jako dziecko szedłem tam za pokojówką wieszającą pranie. Strych – to było morze pełne form i kolorów – dachów synagog i fabryk, ulic i przechodniów małych jak krasnale. Kwadratowe i trójkątne dachy, strzeliste wieże kościołów, zegar na ratuszu. Taki Białystok pamiętam – widziany z okien strychu.

Moi dziadkowie

Wiele lat mojego dzieciństwa spędziłem z dziadkiem, który mieszkał w małej wsi niedaleko naszego miasta – Knyszynie. Mój dziadek był rolnikiem i przyjeżdżał do miasta wozem zaprzężonym w dwa piękne konie. Gdy wracał do domu, zabierał nas, swoje wnuki – do Knyszyna – jego pól, sadów, pobliskiej puszczy, płynącej obok rzeczki – mówiąc krótko – do matki natury. Często uciekałem z domu do dziadka w Knyszynie. To było jak choroba, która dotknęła moje nogi i kazała uciekać: od Heder, od rabina bijącego linijką po łapach i od domu pełnego dzieci. Szedłem pieszo, małe dziecko idące samotnie 20 mil. Bardzo dobrze znałem drogę – każdy zakątek, wzgórze i dolinę. I kiedy dotarłem do celu – zmęczony, wyczerpany – byłem TAM. Stałem i patrzyłem dziadkom prosto w oczy i wtedy dostawałem szklankę ciepłego mleka prosto od krowy. Babcia mówiła: „Popatrzcie na tego małego diabełka – znów tu jest”.

Nigdy nie mówiłem o swoim dzieciństwie, ale powracam tam w moich obrazach. To jest moja opowieść – w płótnach i kolorach. Oto moje życie”. 

Opracowała Agnieszka Bagińska na podstawie albumu "STAGE OF LIFE" ISRAELA BEKERA

 

Festiwal Kultury Żydowskiej Zachor 2008 w Białymstoku 

 http://www.youtube.com/watch?v=B5CxEqhINfQ&feature=related

Zdęcia z oryginałów obrazów na Festiwal Kultury  Żydowskiej Zachor 2008 w Białymstoku wykonał izraelski fotograf : Avner Richard www.photoar.co.il 

Avner RICHARD
www.PhotoAR.co.il
Tel: + 48 501 458 792 Fax: 03-7250978

Syn

 Prawa autorskie od syna Izraela Bekera - Moshe Bekera i od fotografa Avnera Richarda posiada Lucy Lisowska - prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska Izrael i bez jej zgody zabrania się kopiowania i używania prezentowanych zdjęć TEL.:  + 48 501 458 792

Dziękuję  bardzo Pninie Beker- żonie Izraela Bekera , Moshe Beker -synowi Izraela Bekera i Avnerowi Richard -dzięki nim mogliśmy i możemy pokazywac zdjęcia wspaniałych prac malarskich światowej sławy artysty  Izraela Bekera, urodzonego w Białymstoku.

© Wszelkie prawa zastrzeżone

 Diabeł ze skrzypcami        

               

 

       

    

 

   

 

  

 

  

   

  CIOCIA LISIA I DR ATLAS

    

          

     Leah - moja siostra

         

The end   

   Tuvia mleczarz    

 Z matką na balkonie domu

Wieczne Lover

                                                                                                   POCZĄTEK STRONY

Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Strona Główna | O nas | Izrael | Festiwal Zachor | Międzynarodowa Konferencja Naukowa | Społeczność Żydowska | Izrael Beker | Izaak Celnikier | Wytyczne Komisji Rabinicznej | Cmentarze, zbiorowe mogiły | Synagogi | Nasze Linki | Heidi M. Szpek | Jeśli wiesz... | Kontakt
Copyright © http:/bialystok.jewish.org.pl created by Rutcom