Festiwal Zachor
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
XVII Festiwal Kultury Żydowskiej
ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK
15-18 czerwca 2024 r.
Honorowy patronat:
Prezydent Miasta Białegostoku, Wojewoda Podlaski,
Marszałek Województwa Podlaskiego, Ambasada Państwa Izrael
Sobota, 15.06.2024 r.
19.00 Kościół Matki Bożej Fatimskiej
Koncert organowy inaugurujący Festiwal
- Giovanni Petrone (Włochy)
- Marek Kulikowski (Polska)
W programie muzyka kompozytorów żydowskich:
- Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego
- Petera Ebena
- Samuela Sheidta
- Jehana Alaina
Niedziela, 16.06.2024 r.
14.00 - Galeria im. Sleńdzińskich, Rynek Kościuszki 4
- Spotkanie z Zofią Rajfer i promocja jej książki Lechaim. Za życie - prowadzenie: Henryk Rajfer
16.00 - Plac przy Ratuszu
Koncerty:
- Siostry Czesława i Zofia Rajfer (Izrael) oraz Henryk Rajfer (Polska)
- Creating Space Performance - Nata & Evgeny (Ukraina)
- Nizan Trio (Izrael)
- Yonatan Nitzan (pianist, composer and arranger)
- David Dagmi (drummer and percussionist)
- Oz Yechiely (double bass and electric bass player)
Warsztaty:
- Tańce żydowskie i izraelskie (prowadzenie - Monika Leszczyńska)
- Kuchnia żydowska i izraelska - zasady, degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina)
- Symbole judaizmu i Izraela - konkurs plastyczny dla dzieci
Poniedziałek - 17.06.2024 r.
Aula Pałacu Branickich
18.00 Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie - dr Małgorzata Frąckiewicz o cyklu wydawniczym Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów
19.00 Nie tylko tango...
- Sylwia Najah - śpiew, cajon, riq
- Marcin Adamczyk - gitara, śpiew
Wtorek - 18.06.2024 r.
Białostocki Ośrodek Kultury - Kino Forum
18.00 Silent Tears/ Ciche Łzy - Ostatnie tango w Jidisz
- Olga Avigail Mieleszczuk (Polska/Izrael) - wokal
- Payadora Tango Ensamble (Kanada)
- Rebekah Wolkstein - skrzypce
- Drew Jurecka - bandoneon, aranżacje,
- Joseph Philips - kontrabas,
- Clark Schaufele - pianino
Producent: Dan Rosenberg (Kanada)
Projekt powstał dzięki wsparciu Canada Council for the Arts, the Ontario Arts Council.
Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny. Na koncert w Kinie Forum obowiązują bezpłatne wejściówki.
Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael www.bialystok.jewish.org.pl
oraz fb https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal
Patronat :
Prezydent Miasta Białystok, Wojewoda Podlaski, Marszałek Woj. Podlaskiego, Ambasada Państwa Izrael
Partnerzy:
Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski, Ontario, Kulturoznawstwo UwB, Galeria Sleńdzińskich, BOK, Fundacja Taubego, Restauracja Tejsza z Tykocina,
Patronat medialny:
Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Białystok. Zadanie publiczne współfinansowane z Budżetu Województwa Podlaskiego.
ROSA RAISA - bohaterka Festiwalu
ROSA RAISA - właśc. Róża Bursztejn, Bursztyn, Burschstein (23.05.1893 Białystok - 28.09.1963 Los Angeles) - wybitna śpiewaczka, sopran.
Urodziła się w rodzinie żydowskiej w Białymstoku, gdzie spędziła dzieciństwo i gdzie występowała w chórze Jakoba Bermana, który pierwszy zauważył jej talent. Przed pogromami Żydów - prowokowanymi przez Rosjan - uciekła z rodziną do Włoch. Tam uczyła się śpiewu najpierw u Ewy Tetrazzini, potem w Konserwatorium San Pietro w Neapolu. Debiutowała w 1913 roku partią Lenory w operze Verdiego. W tym samym roku rozpoczęła się jej kariera za oceanem. Jej repertuar obejmował ponad trzydzieści partii operowych. Odnosiła sukcesy na największych scenach i festiwalach operowych Ameryki i Europy. Włosi uważali ją za włoską śpiewaczkę, Amerykanie za rdzennie amerykańską artystkę. Ona sama zawsze podkreślała, że jest z Polski. Kiedy w 1919 roku usłyszała o zniszczeniu rodzinnego miasta w trakcie działań wojennych, odwołała wszystkie swoje zobowiązania i dała duży koncert dobroczynny w Nowym Jorku, a pieniądze z niego przeznaczyła na pomoc dla Białegostoku. Czyn ten zyskał jej reputację „ukochanej córki Białegostoku".
Olga Avigail Mieleszczuk - Payadora Tango
CICHE ŁZY / SILENT TEARS to projekt muzyczny, który powstał we współpracy kanadyjskich i polskich artystów oraz badaczy z inspiracji producenta muzycznego z Toronto Daniela Rosenberga. Oparty jest na poezji napisanej przez Ocalałych z Holokaustu. Większość piosenek bazuje na dzienniku z czasów wojny Melanii Wessenberg, obecnie zamieszkałej w Toronto - Molly Applebaum. Ukrywała się ona wraz z kuzynką pod ziemią w małej, drewnianej skrzyni (przypominającej trumnę) w polskim gospodarstwie w Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1942-44. Muzyka jest inspirowana polskimi przedwojennymi tangami w nowych aranżacjach. Projekt zyskał międzynarodowe uznanie (otrzymał nagrodę za najlepszą płytę World Music 2023 w Niemczech, Bubbe Awards - Grammy piosenki Jidisz w San Paulo w Brazylii, najlepszy album Folk Roots). Występują: Olga Avigail Mieleszczuk - wokal (Polska/Izrael), Payadora Tango Ensamble (Kanada): Rebekah Wolkstein - skrzypce, Drew Jurecka - bandoneon, aranżacje, Joseph Philips - kontrabas, Clark Schaufele - pianino. Producent: Dan Rosenberg (Kanada). Projekt powstał dzięki wsparciu Canada Council for the Arts, the Ontario Arts Council.
NIZAN TRIO
NIZAN TRIO to izraelski zespół, którego muzycy łączą w swoich kompozycjach niepowtarzalne brzmienie izraelskich pieśni ludowych i hebrajskich z bogactwem nowoczesności - jazzu i muzyki świata. Trio dużo koncertuje w Izraelu, ostatnio także w Europie - zarówno na festiwalach jazzowych, jak i promujących muzykę żydowską. Zespół tworzą Yonatan Nitzan (pianista, kompozytor i aranżer), David Dagmi (perkusista) i Oz Yechiely (kontrabasista i basista elektryczny).
Nata&Evgeny
NATA&EVGENY to artyści urodzeni we Lwowie, gdzie ich ścieżki twórcze skrzyżowały się w 2012 roku. Ich projekt muzyczny powstał z myślą o stworzeniu niepowtarzalnego brzmienia poprzez połączenie tradycyjnego szofaru z nowatorskim wykorzystaniem gitary klasycznej i efektów elektronicznych. Muzycy nieustannie eksperymentują z formami podczas występów na żywo, nieustannie zaskakują swoich słuchaczy nie tylko w całej Europie, ale i na całym świecie. Od 2017 roku zespół gości i koncertuje w różnych zakątkach Polski, zwłaszcza w Poznaniu, który stał się dla nich przyjaznym domem.
Rayfer Sisters i Henryk Rajfer
SIOSTRY RAJFER - Zofia i Czesława - od lat zachwycają publiczność swoimi interpretacjami pieśni i piosenek żydowskich. Śpiewają w języku polskim, jidysz, hebrajskim. Koncertowały na całym świecie. Reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji, występowały w paryskiej Olimpii. Są jednymi z najpopularniejszych wokalistek wykonujących piosenki żydowskie. Wraz z nimi wystąpi Henryk Rajfer - wybitny aktor Teatru Żydowskiego (prywatnie brat wokalistek).
Giovanni Petrone
GIOVANNI PETRONE - organista, klawesynista, dyrygent i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium „L. Perosi" w Campobasso w klasie organów prof. Mauricia Di Meco i Carla Barbierato oraz klawesynu w klasie prof. De Girolamo Andreina. Odbył studia podyplomowe w Wiedniu. Ukończył dyrygenturę chóralną i kompozycję chóralną w klasie prof. Colomba Capriglione we Frosinone. Występował jako organista i dyrygent chórów w Austrii, Szwajcarii, Francji, Słowacji i wielu miastach włoskich. Otrzymał nagrody na prestiżowych, międzynarodowych konkursach organowych (Teramo, Pistoi).
Marek Kulikowski
MAREK KULIKOWSKI - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą pięciu międzynarodowych konkursów organowych.
Sylwia Najah i Marcin Adamczyk
NIE TYLKO TANGO to program przygotowany przez Marcina Adamczyka (jednego z pierwszych tangueros w Polsce) i Sylwię Najah. Opowieść o tangach w międzywojennej Polsce przeplatać się będzie z muzycznymi przykładami. Sylwia Najah - aktorka Teatru Żydowskiego - zaśpiewa nie tylko tanga, ale i utwory w jidysz z jej teatralnego repertuaru. W programie wystąpi duet: Sylwia Najah - śpiew, cajon, riq. Marcin Adamczyk - gitara, śpiew.
MONIKA LESZCZYŃSKA
MONIKA LESZCZYŃSKA od 1998 r. prowadzi regularne zajęcia tańca izraelskiego w Warszawie; przygotowała wielokrotnie choreografię i występy zespołu „Snunit". Przeprowadziła liczne warsztaty tańca izraelskiego (m.in. w ramach Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, na Międzynarodowym Kursie Orffa, Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Sopocie).
Małgorzata Frąckiewicz
Dr MAŁGORZATA FRĄCKIEWICZ - językoznawczyni, regionalistka, popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej, redaktorka strony internetowej: name.lomza.pl. Zainicjowała i współredaguje księgi pamięci gmin żydowskich w ramach cyklu Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie
XVII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ ZACHOR - Kolor i Dźwięk
Wielkimi krokami zbliża się XVII Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk"! Rezerwujcie czas od 15 do 18 czerwca!
Dziś zapraszamy na koncert galowy, który odbędzie się 18 czerwca o godz. 19.00 w Kinie Forum!
Silent Tears/ Ciche Łzy - Ostatnie tango w Jidisz
Występują: Olga Avigail Mieleszczuk - wokal (Polska/Izrael), gościnnie Marta Kosiorek (Polska) - wokal
Payadora Tango Ensamble (Kanada): Rebekah Wolkstein - skrzypce, Drew Jurecka - bandoneon, aranżacje, Joseph Philips - kontrabas, Clark Schaufele - pianino
Producent: Dan Rosenberg (Kanada)
"Ciche łzy"/Silent Tears to projekt muzyczny powstały we współpracy kanadyjskich i polskich artystów oraz badaczy z inspiracji producenta muzycznego z Toronto - Daniela Rosenberga. Wykorzystuje poezję napisaną przez Ocalałych z Holokaustu. Większość piosenek jest oparta na dzienniku z czasów wojny Melanii Wessenberg, obecnie zamieszkałej w Toronto Molly Applebaum. Urodzona w 1930 roku ukrywała się wraz z kuzynką pod ziemią w przypominającej trumnę małej, drewnianej skrzyni w polskim gospodarstwie w Dąbrowie Tarnowskiej w latach 1942-44.
Muzyka jest inspirowana polskimi przedwojennymi tangami w nowych aranżacjach.
Projekt zyskał międzynarodowe uznanie, m.in.otrzymał nagrodę za najlepszą płytę World Music 2023 w Niemczech, Bubbe Awards - Grammy piosenki Jidisz w San Paulo w Brazylii, najlepszy album Folk Roots.
Projekt powstał dzięki wsparciu Canada Council for the Arts, the Ontario Arts Council
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
XVI Festiwal Kultury Żydowskiej
ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK
17-20 czerwca 2023 r.
Wydarzenie jest włączone w program obchodów
80. Rocznicy Powstania w Getcie Białostockim.
Honorowy patronat:
POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich, Prezydent Miasta Białegostoku, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Ambasada Państwa Izrael
Sobota, 17.06.2023 r.
19.00 Kościół Matki Bożej Fatimskiej
Koncert organowy inaugurujący Festiwal
- Giovanni Petrone (Włochy)
Aaron Copland - Fanfare for the Common Man
Felix Mendelssohn Bartholdy - Sonata VI op. 65
Marco Enrico Bossi - „Chant du soir" Scherzo op. 42 nr 2
Georg Muffat - Toccata duodecima et ultima
Felix Mendelssohn Bartholdy - Sonata V op. 65
Wolfgang Amadeus Mozart - Andante F-dur KV 616
Petr Eben - Moto Ostinato
Niedziela, 18.06.2023 r.
Plac przy Ratuszu 16.00 - 22.00
Koncerty:
Piotr Kowalik - chazan Synagogi Nożyków w Warszawie;
muzyka, teksty, wokal
Łukasz Reising - bas, harmonijka, wokal
Mariusz Tryba - gitara
Filip Tryba - perkusja
Andrzej Waśniewski - instrumenty klawiszowe
Ola Bilińska - głos, syntezator OP1, gitara elektryczna, elektronika
Edyta Czerniewicz - wiolonczela, głos
Kasia Kolbowska - harfa celtycka, głos
Sebastian Witkowski - gitara basowa, syntezatory, głos
- Gerard Edery (USA) z zespołem
Gerard Edery - gitara / wokale
Karolina Matuszkiewicz - skrzypce / wokale
Marcin David Król - skrzypce Fabian Włodarek - akordeon Robert Siwak - perkusja
- Ormimus. Oriental Mystic Music
Władysław WOODY Kwaśnicki - saksofon
Romuald Frey - gitara
Warsztaty:
- Tańce żydowskie i izraelskie (prowadzenie - Monika Leszczyńska)
- Kuchnia żydowska i izraelska - zasady, przepisy, degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina)
- Symbole judaizmu i Izraela - warsztaty i konkurs dla dzieci
Poniedziałek - 19.06.2023 r.
17.00 Galeria Sleńdzińskich, Rynek Kościuszki 4
Rebecyn Chayą Rapoport i Rabin Icchak Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
19.00 Aula Pałacu Branickich
- Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie - dr Małgorzata Frąckiewicz o cyklu wydawniczym Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów
- Szlagiery żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i polskim - Artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy
Monika Chrząstowska
Sylwia Najach
Henryk Rajfer
Teresa Wrońska
Wtorek, 20.06.2023 r.
19. 00 Nie Teatr
Koncert galowy - Uriel Herman Team (Izrael)
Uriel Herman - piano
Ehud Etton - contrabass
Haim Peskof - drums
Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny. Na koncert galowy obowiązują bezpłatne wejściówki.
Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael www.bialystok.jewish.org.pl
oraz fb https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal
Patronat:
POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich, Prezydent Miasta Białystok, Wojewoda Podlaski, Marszałek Woj. Podlaskiego, Ambasada Państwa Izrael
Partnerzy:
Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski, MSWiA, Kulturoznawstwo UwB, Galeria Sleńdzińskich, Fundacja Taubego, Restauracja Tejsza z Tykocina,
Patronat medialny:
Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Nasze Miasto, Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok
Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanych przez MSWiA, Urząd Miasta Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
RAFAEL RAJZNER
RAFAEL RAJZNER / HENRY R. LEW (1897-1953) - bohater Festiwalu
Naoczny świadek zagłady białostockich Żydów. W czasie wojny stracił żonę i dwoje dzieci. Przeszedł przez getto, więzienie i kilka obozów: Stutthof, Auschwitz-Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen, Ebensee, Schlier. Był członkiem legendarnego „komanda fałszerzy", zajmującego się produkcją podrobionych dokumentów i pieniędzy dla III Rzeszy. Swoje losy i losy białostockich Żydów opisał w książce „Losy nieopowiedziane. Zagłada Żydów białostockich 1939-1945)", która na tle innych powojennych relacji na ten temat wyróżnia się bogactwem szczegółów historycznych i faktów. Opisuje kolejno wybuch wojny, przebieg okupacji sowieckiej, dzieje getta białostockiego aż do jego likwidacji w sierpniu 1943 roku, życie w piwnicznych bunkrach i po aryjskiej stronie.
Uriel Herman Team
Pianista i kompozytor jazzowy URIEL HERMAN koncertował na całym świecie zarówno ze swoim zespołem, jak i jako solista. Jego muzyka łączy klasyczne brzmienie fortepianowe ze złożonymi rytmami i melodiami Bliskiego Wschodu. Uriel Herman Quartet powstał po nagraniu pierwszego albumu Hermana Awake (2014), który został uznany za jeden z 5 najlepszych albumów roku w Izraelu. Od tego czasu zespół występował na najważniejszych festiwalach: The Forbidden City Concert Hall (Pekin, Chiny), Festival Jazz Sous Les Pommiers (Coutances, FR), Centro Cultural Kirchner (Argentyna), Stanford University (CA, USA), Jarasum Jazz Festival (Korea Południowa). Zespół wystąpi w składzie: Uriel Herman (piano), Ehud Etton - contrabass, Haim Peskoff (drums).
GERARD EDERY - śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia. Artyście towarzyszą wybitni muzycy: Karolina Matuszkiewicz, Marcin David Król, Fabian Włodarek, Robert Siwak.
GIOVANNI PETRONE - organista, klawesynista, dyrygent i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium „L. Perosi" w Campobasso w klasie organów prof. Mauricia Di Meco i Carla Barbierato oraz klawesynu w klasie prof. De Girolamo Andreina. Odbył studia podyplomowe w Wiedniu. Ukończył dyrygenturę chóralną i kompozycję chóralną w klasie prof. Colomba Capriglione we Frosinone. Występował jako organista i dyrygent chórów w Austrii, Szwajcarii, Francji, Słowacji i wielu miastach włoskich (Rzym. Otrzymał nagrody na prestiżowych, międzynarodowych konkursach organowych (Teramo, Pistoi).
MAREK KULIKOWSKI - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą pięciu międzynarodowych konkursów organowych.
Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz o różnych odcieniach i obliczach miłości. W tych poetyckich utworach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności. Przywrócone pamięci pieśni miłosne pochodzące ze starych zbiorów żydowskich pieśni brzmią ponownie w niezwykłej interpretacji i aranżacji Oli Bilińskiej. Artystce towarzyszą: Edyta Czerniewicz, Kasia Kolbowska, Sebastian Witkowski.
GUT SZABES to projekt muzyczny chazana Synagogi Nożyków w Warszawie, Piotra Kowalika, rozpoczęty w 2022 roku. Kowalik jest autorem piosenek do płyty nagranej pod takim tytułem wspólnie z Łukaszem Reisingiem oraz Mariuszem Trybą. W 2023 do zespołu dołączyli Andrzej Waśniewski i Filip Tryba. Zespół wykonuje piosenki oparte na klasycznych hebrajskich tekstach - Psalmach, pieśniach szabatowych, świątecznych oraz modlitwach - lecz w zupełnie nowych aranżacjach. Różnorodne utwory zespołu nawiązują do charakterystycznej żydowskiej melodyki, ale też chętnie wykorzystują takie gatunki jak folk, blues czy rock.
MONIKA CHRZĄSTOWSKA, SYLWIA NAJACH, HENRYK RAJFER I TERESA WROŃSKA z Teatru Żydowskiego przedstawią szlagiery żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i polskim. Autorami tekstów są m.in. Julian Tuwim, Marian Hemar, Jerzy Turandot, Bolesław Norski-Nożyca, a muzyki - Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Zygmunt. Białostocki.
ORMIMUS. Oriental Mystic Music jest projektem muzycznym Władysława „WOODY" Kwaśnickiego (aranżacje utworów, instrumenty dęte) i Romualda Freya (gitary, śpiew). Nawiązuje się w nim do najpiękniejszych tradycji Bliskiego Wschodu, pełnego uduchowienia, poezji i mistyki. Pełne radości i miłości pieśni mówiące o szczęściu i pokoju wywodzą się z tradycji sefardyjskiej, jemeńskiej, syryjskiej, marokańskiej, hiszpańskiej, ale i słowiańskiej.
ICCHAK RAPOPORT - Rabin w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Pełni również funkcję Rosh Kollel Tora MiTzion w Warszawie. Urodził się w Sztokholmie i jest synem polskiej Żydówki z Sosnowca, która wyemigrowała po wydarzeniach marcowych 1968 r. W jego rodzinnym domu rozmawiano po polsku. Icchak Rapoport ukończył pięcioletnie studia rabinackie w jesziwie Yeshivat Hamivtar w Izraelu w 2002 r., po czym objął stanowisko rabina Gminy Żydowskiej w Oslo w Norwegii (2002-2006). Następnie przez 5 lat pracował jako Rabin we Wrocławiu. Pełnił również funkcję emisariusza izraelskiej organizacji Shavei Israel. Latem 2011 wrócił do Izraela i kontynuował pracę dla Shavei Israel, a także dla organizacji Noahide World Center. W sierpniu 2021 r. wrócił do Polski i rozpoczął pracę w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Jego żoną jest Chaya - pochodząca z Sosnowca psycholożka.
MONIKA LESZCZYŃSKA od 1998 r. prowadzi regularne zajęcia tańca izraelskiego w Warszawie; przygotowała wielokrotnie choreografię i występy zespołu „Snunit". Przeprowadziła liczne warsztaty tańca izraelskiego (m.in. w ramach Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, na Międzynarodowym Kursie Orffa, Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Sopocie).
Dr MAŁGORZATA FRĄCKIEWICZ - językoznawczyni, regionalistka, popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej, redaktorka strony internetowej: name.lomza.pl. Zainicjowała i współredaguje księgi pamięci gmin żydowskich w ramach cyklu Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie.
XV Festiwal Kultury Żydowskiej
ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK
18-21 czerwca 2022 r.
Sobota, 18.06.2022 r.
Aula Pałacu Branickich - godz.12.30
-
Prof. Aleksander Skotnicki - Rola japońskiego konsula Sugihary w ratowaniu żydowskich uciekinierów z Polski na Litwie w 1940 roku (wykład)
Niedziela, 19.06.2022 r.
Plac przy Ratuszu 16.00-22.00
Koncerty:
-
Uriel Herman Team - Izrael
-
Legend of Kazimierz - Polska
-
„W starym kinie" - słuchacze Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego (fortepian i aranżacja - Marek Kulikowski, opieka artystyczna - Paweł Sławomir Szymański)
Warsztaty:
-
Tańce żydowskie i izraelskie (prowadzenie - Monika Leszczyńska0
-
Kuchnia żydowska i izraelska - zasady, przepisy, degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina)
-
Symbole judaizmu i Izraela - warsztaty i konkurs dla dzieci
Poniedziałek - 20.06.2022 r.
17.00 Galeria Sleńdzińskich - ul. Legionowa 2
Projekcja filmu „Tych miasteczek nie ma już..."
19.00 Aula Pałacu Branickich
-
Koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu artystów ze Stanów Zjednoczonych
- Yale Strom
- Elizabeth Schwartz
- Peter Stan
- Petr Dvorsky (Czechy)
Wtorek, 21.06.2022 r.
19.00 Kościół Matki Bożej Fatimskiej
Koncert organowy - Marek Kulikowski
-
Felix Mendelssohn - Sonata III A-dur
-
Johannes Brahms - Choral "O Gott,Duzo frommer Gott"
-
Cesar Frank - Piece heroique
-
Fryderyk Chopin - Etiuda op. 10 nr 6 (transkrypcja Marek Kulikowski)
Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny.
Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny.
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
XIV Festiwal Kultury Żydowskiej
„Zachor - Kolor i Dźwięk"
Białystok
06-08 czerwca 2021 r.
Honorowy patronat:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,
Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce,
Program
Niedziela - 06.06.2021 r.
Plac przy Ratuszu 17.00 - 22.00
*
Mishka Zilberstein - bohater Festiwalu.
Urodził się w 1928 roku w Białymstoku, zmarł w 2016 roku w Izraelu. Autor przejmujących wspomnień „Życie bez pamięci" („Chaim le-lo zikaron").
*
„Gdybym był bogaczem..." - koncert w wykonaniu aktorów teatrów warszawskich
Tewje - Marek Szydło
Gołda - Ewa Dąbrowska
Cejtł i Fruma Sara - Monika Chrząstowska
Chudł - Izabela Rzeszowska
Perczyk - Piotr Chomik
Morł - Piotr Sierecki
Lejzer Wolf i Rabin - Henryk Rajfer
Koncert Sephardic Soul Music - Gerard Edery (USA)
Artyście towarzyszą:
Marcin Dawid Król - skrzypce
Lucjan Szaliński-Bałwas - altówka, skrzypce
Arad Emamgholi - perkusja
Melodie żydowskie - Kapela Jankiela
Alicja Głódź - skrzypce
Zdzisław Wasilewski - kontrabas
Wojciech Cis - gitara akustyczna
Wiesław Doliński - akordeon
Jan Mlejnek - klarnet
Poniedziałek - 07.06.2021 r.
18.00 Aula Pałacu Branickich
POD NIEBEM SEFARAD - Najpiękniejsze pieśni sefardyjskie
Anna Riveiro - śpiew, gitara, tłumaczenia i scenariusz koncertu
Michał Pindakiewicz - gitara, udu, aranżacje
Wtorek - 08.06.2021 r.
19.00 - Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej
(ul. Kraszewskiego 15B)
Koncert organowy - Marek Kulikowski
PROGRAM
1. C. Franck - Fantasie A-dur
2. J. Brahms - Choral „Es ist ein Ros' entsprungen"
3. C. Franck - Prélude, Fugue et Variation h-moll op.18
4. J. Brahms - Choral „Herzlich tut mich verlangen"
5. C. Franck - Piece heroique h-moll
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego na poniedziałkowy koncert liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wejściówki (dostępne u Organizatora podczas koncertów niedzielnych).
Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael www.bialystok.jewish.org.pl
oraz fb https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/
events/?ref=page_internal
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,
Patronat honorowy:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Woj. Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela,
Partnerzy:
Wschodzący Białystok, Urząd Marszałkowski, Majster, Esperanto Cafe, Kulturoznawstwo UwB, Taube Foundation
Patronat medialny:
Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Białystok
Krótkie informacje o Artystach:
„Gdybym był bogaczem...'' - koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu'', zawiera wszystkie główne wątki i piosenki, światowe bestsellery. Fantastyczna historia o mleczarzu Tewje oparta na tradycjach żydowskich, opowiedziana w specyficzny żydowski sposób, wykorzystująca niepowtarzalny humor i sposób myślenia charakterystyczny dla kultury żydowskiej, ale jakże uniwersalny dla całej ludzkości.
Wspaniała muzyka, świetne teksty, brawurowe wykonanie, 90 minut fantastycznych wrażeń.
Wykonawcami są artyści teatrów warszawskich:
Tewje - Marek Szydło
Gołda - Ewa Dąbrowska
Cejtł i Fruma Sara - Monika Chrząstowska
Chudł - Izabela Rzeszowska
Perczyk - Piotr Chomik
Morł - Piotr Sierecki
Lejzer Wolf i Rabin - Henryk Rajfer
******
GERARD EDERY - śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia.
www.gerardedery.com
Artyście towarzyszą wybitni muzycy:
Marcin Dawid Król - skrzypce
Lucjan Szaliński-Bałwas - altówka, skrzypce
Arad Emamgholi - perkusja
*****
KAPELA JANKIELA - istnieje od roku 1999. Tworzą ją muzycy, dla których inspirującą w artystycznych poszukiwaniach jest kultura żydowska. Zespół współpracuje ze znanymi aktorami i artystami sceny polskiej. Tworzy go pięciu muzyków: Alicja Głódź (skrzypce), Zdzisław Wasilewski (kontrabas), Wojciech Cis (gitara akustyczna), Wiesław Doliński (akordeon), Jan Mlejnek (klarnet).
*****
ANNA RIVEIRO - charyzmatyczna wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna.
Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej twórczości stanowi muzyka z szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej. Artystka wykonuje pieśni sefardyjskie, hebrajskie (również liturgiczne) oraz pieśni jidysz. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech, współpracując z uznanymi w świecie muzykami. Uważana jest za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana "polską Yasmin Levy".
http://riveiro.pl/
Artystce towarzyszy wybitny muzyk: Michał Pindakiewicz (gitara, udu, aranżacje).
*****
MAREK KULIKOWSKI - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
XII Festiwal Kultury Żydowskiej
„Zachor - Kolor i Dźwięk"
Białystok, 16-18 czerwca 2019 r.
Honorowy patronat:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,
Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce,
PROGRAM
Niedziela, 16.06.2019 r.
Plac przy Ratuszu - godz. 15.00
Koncerty:
- Melodie żydowskie - Sekcja Muzyczna Teatru Bez Nazwy (Krystian Zięba - akordeon, wokal, Mariia Sydorenko - wokal, Joanna Dąbrowska - akordeona, Illia Tsalyk - gitara, djembe, Karolina Skorupa - skrzypce,)
- "Mi amor, mi alegria" (Pieśni Żydów Sefardyjskich)
Urszula Makosz (śpiew), Paweł Pierzchała (fortepian), Krzysztof Cyran (gitara), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe)
- Rok Duo - Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce)
Izabela Szafrańska (śpiew), Przemysław Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Marcin Drabik (skrzypce,), Przemysław Skałuba (klarnet, duduk, saxofony) oraz Daniel Kapustka (perkusja)
Inne atrakcje:
- nauka tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)
- warsztaty kuchni żydowskiej - prezentacja i degustacja koszernych potraw (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)
- konkurs plastyczny dla dzieci
Wystawa „Izrael - wczoraj i dziś" (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
- hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)
19.00 - Kościół św. Rocha
Koncert organowy
Poniedziałek - 17.06.2019 r.
Wystawa „Izrael - wczoraj i dziś" (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
- hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)
18.00 Aula Pałacu Branickich
Koncert piosenek żydowskich po polsku i w jidisz że specjalną niespodzianką
Monika Chrząstowska - wokal, prowadzenie. Paweł Leszczyńska - akordeon Dariusz Falana - klarnet Mateusz Dobosz - kontrabas
Wtorek, 18.06.2019 r.
Wystawa „Izrael - wczoraj i dziś" (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)
- hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)
18.00 Kino Forum - ul. Legionowa 5
Koncert galowy
- SEFARAD MODERNA / Pieśni sefardyjskie
Anna Riveiro (śpiew) z Trio Jazzowym Miłosza Olenieckiego (Miłosz Oleniecki - fortepian, aranżacje utworów, Paweł Zwierzyński-Pióro - kontrabas, Rafał Dutkiewicz - perkusja)
- OSTATNIEMU KLEZMEROWI. Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej
Ewa Warta Śmietana (śpiew), Jerzy Trela (recytacja), Wojciech Trela (recytacja), Małgorzata Westrych (fortepian)
Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują:
- na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2019 r.)
Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael www.bialystok.jewish.org.pl
oraz fb https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/
events/?ref=page_internal
Serdecznie zapraszamy na
XI Festiwal KulturyŻydowskiej
„Zachor - Kolor i Dźwięk"
Białystok, 16-19 czerwca 2018r.
Poniżej jest ramowy program.
Więcej szczegółów i informacji o Artystach
przekażemy niebawem.
Śledźcie też nas na fb: https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
XI Festiwal Kultury Żydowskiej
„Zachor - Kolor i Dźwięk"
Honorowy patronat: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
PROGRAM
Sobota, 16.06.2018 r.
20.15 -Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)
- Spektakl Miriam
- Havdala /Pożegnanie Szabatu
Niedziela, 17.06.2018 r.
10.00 Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej - oprowadza prof. Heidi Szpek -Idzikowski (Central Washington University - USA)
Plac przy Ratuszu
Koncerty:
15.00-22.00
- Izabela Szafrańska, Przemysław Zalewski (Polska)
- Kapela Jankiela (Polska)
- Marcin Król, Michał Drewnowski (Polska)
- Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Polska)
- Efim Chorny, Susan Ghergus (Mołdawia)
Warsztaty:
- tańców żydowskich i izraelskich (Kinga Kalupa - grupa taneczna Snunit z Warszawy)
- warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)
Konkurs plastyczny dla dzieci
20.30 - Kościół św. Rocha
Koncert organowy
- Matteo Imbruno (Holandia)
- Marek Kulikowski (Polska)
Poniedziałek - 18.06.2018 r.
16.00 Białostockie ślady Samuela Pisara - oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska (miejsce spotkania - Galeria im. Sleńdzińskich, ul. L. Waryńskiego 24 a)
17.00 Galeria im. Sleńdzińskich - ul. Legionowa 2
- Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth -wykład Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
19.00 Aula Pałacu Branickich
Koncert pieśni sefardyjskich
- Gerard Edery - vocal, guitar (USA)
- Anya Wandtke - violin (Polska)
- Sebastian Wypych - double bass (Polska)
Wtorek, 19.06.2018 r.
12.00 Warsztaty muzyczne dla studentów (impreza zamknięta) - Elizabeth Schwartz i Peter Stan (USA)
19.00 Kino Forum - ul. Legionowa 5
Koncert galowy
- Elizabeth Schwartz (USA)
- Peter Stan (USA)
Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują:
- na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 14 czerwca 2018 r.)
- na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2018 r.)
SAMUEL PISAR - BOHATER
XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ
„ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK"
SAMUEL PISAR (1929-2015) - polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego, założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Yad Vashem, a także Fundacji Pamięci Shoah. Urodził się w Białymstoku. W czasie II wojny światowej przebywał w białostockim getcie oraz w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz oraz Dachau. Gdy miał siedemnaście lat, odnalazła go rodzina z Australii. Studiował prawo w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu. W 1956 r. objął stanowisko doradcy generalnego UNESCO w Paryżu. Był członkiem komisji doradczej Johna F. Kennedy'ego, konsultantem Izby Reprezentantów USA. Angażował się w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych oraz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. W 1973 r. nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał, był również Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojego życia odwiedził parokrotnie rodzinne miasto. Publikacje Samuela Pisara: "Coexistence & Commerce" (1970), "Of Blood and Hope" (1981, polskie wydanie: "Z krwi i nadziei", 1992), "Kaddish - Dialogue with God" (tekst i narracja do symfonii Leonarda Bernsteina).
Organizatorzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
X Festiwal KulturyŻydowskiej
„Zachor - Kolor i Dźwięk"
Białystok, 9-13 czerwca 2017 r.
Honorowy patronat: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce
PROGRAM
Piątek, 09.06. 2017 r.
19.00 - Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19) Muzyczny Szabat
- Mojše Band (Michal Pal'ko,František Kubiš, JakubStračina) i Rabin Tanya Segal
- Kabalat Szabat / Powitanie Szabatu (Rabin Tanya Segal)
Sobota, 10.06.2017 r.
19.00 -Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)
- Havdala /Pożegnanie Szabatu (Rabin Tanya Segal)
Niedziela, 11.06.2017 r.
10.00 Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej - poprowadzi prof. Heidi Szpek (Central Washington University - USA)
Plac przy Ratuszu
Koncerty:
12.30 - 13.30
- Międzywojenny kabaret żydowski (artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy)
15.00-22.00
- Mojše Band - Michal Pal'ko,František Kubiš, JakubStračina (Czechy)
- Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (Polska)
- Dobranotch - Mitia Khramtsov, Ilja Gindin, Alexey Stepanov, Roman Schinder Evgenii Lizin, Sergey Schpul (Rosja, Ukraina)
- tańców żydowskich i izraelskich (Monika Leszczyńska)
- warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)
Warsztaty:
Konkurs plastyczny dla dzieci - malujemy symbole judaizmu
20.30 - Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP
Koncert organowy
Matteo Imbruno (Holandia)
Marek Kulikowski (Polska)
Poniedziałek - 12.06.2017 r.
09.00 Otwarcie wystawy poświęconej Felicji Raszkin Nowak (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego - ul. M. Sklodowskiej-Curie 141a; parter) 09.15 VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Edycja II: Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej" (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego; VI piętro - sala audytoryjna) 13.00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19)
- Warsztaty z wycinanki żydowskiej - Joanna Matyjasek
19.00 Kino Forum (ul. Legionowa 5) Koncert:
- Ahavat Olam / Najpiękniejsze pieśni świąt żydowskich - Anna Riveiro (mezzosopran), Anna Hajduk (fortepian) - Polska
- Pieśni sefardyjskie - Gerard Edery (USA), Sebastian Wypych (Polska)
Wtorek, 13.06.2017 r.
09.00 VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Edycja II: Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej" (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna) 12.00 Spotkanie młodzieży licealnej z Beatą Ruben - córką Felicji Raszkin Nowak 13:00 Warsztaty muzyczne dla studentów Akademii Teatralnej - Yaron Gershovsky (USA) 19.00 Opera i Filharmonia Podlaska (ul. Podleśna 2)
Koncert galowy
- Yaron Gershovsky (USA) - fortepian
oraz:
- Adam Czerwiński (Polska) - instrumenty perkusyjne
• Tomasz Kupiec (Polska) - gitara basowa
Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.
Bezpłatne wejściówki obowiązują:
na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 6 czerwca 2017 r.)
na koncert w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 6 czerwca 2017 r.)
na koncert galowy (do odebrania w kasie OiFP przy ul. Odeskiej od 6 czerwca 2017 r.)
Partnerzy:
Ambasada USA, Ambasada Państwa Izrael, Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Teatr Lalek, Książnica Podlaska, Uniwersytet w Białymstoku, Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód", Firma Majster, Hotel Kawelin, Esperanto Cafe
Patronat medialny:
Kurier Poranny , Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok,
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
--------------------------------------------------------------------------------------
Teatr Żydowski z Warszawy wypełnił Aulę Magna : http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/palac-branickich-festiwal-zachor-teatr-zydowski-wypelnil-aule-magna-zdjecia-wideo,10132772/
na Rynku Kościuszki :http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/rynek-kosciuszki-festiwal-zachor-koncert-olgi-mieleszczuk-i-nauka-tancow-zdjecia-wideo,10127842/
rozmowa z Lucy Lisowska :http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-lucy-lisowska-ludzie-sluchajacy-w-kosciele-muzyki-zydowskiej-to-cos-pieknego,10121728/
http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/palac-branickich-festiwal-zachor-teatr-zydowski-wypelnil-aule-magna-zdjecia-wideo,10132772/
http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/rynek-kosciuszki-festiwal-zachor-koncert-olgi-mieleszczuk-i-nauka-tancow-zdjecia-wideo,10127842/
http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-lucy-lisowska-ludzie-sluchajacy-w-kosciele-muzyki-zydowskiej-to-cos-pieknego,10121728/
Organizatorzy: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
IX Festiwal
Kultury Żydowskiej
"Zachor - Kolor i Dźwięk"
Białystok 18-21 czerwca 2016 r.
PROGRAM
Sobota 18.06.2016 12.00 Otwarcie wystawy „Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu" (Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2)
Niedziela 19.06.2016 r. 16..00 - 22.00 Imprezy plenerowe przed Ratuszem Koncerty:
- "Pieśni żydowskiego Polesia" - Olga Mieleszczuk z zespołem (Izrael, Polska)
- Izraelski rock - Zespół Dolly's Circus (Izrael)
- Pieśni żydowskie - Urszula Makosz z zespołem (Polska)
Warsztaty:
- koszernej kuchni żydowskiej (połączone z degustacją) - Małgorzata Blicharz, Julia Gregosiewicz
- tańca żydowskiego i izraelskiego - Monika Leszczyńska
Konkurs plastyczny dla dzieci - symbole, tradycja żydowska 19.00 Koncert organowy - kościół św. Rocha
- Matteo Imbruno (Holandia) i Marek Kulikowski (Polska)
Poniedziałek 20.06.2016 r. Wręczenie Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (wydarzenie za zaproszeniem imiennym)
09.00 - 18.00 V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Judaizm środkowo- i wschodnioeuropejski" - Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego (ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna) 13.00 Wykład Naczelnego Rabina Polski - Michaela Schudricha (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna) 19.00 Aula Pałacu Branickich (wstęp wolny) Koncert „Gdybym był bogaczem..." - aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie
Wtorek 21.06.2016 r. 9.00 -14.00 V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Judaizm środkowo- i wschodnioeuropejski" - Książnica Podlaska (ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna 11.00 Warsztaty muzyczne z zespołem Six 13 - Jewish A Cappella 19.00 Koncert galowy (Opera i Filharmonia Podlaska - ul. Podleśna 2)
- Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (Polska)
- Six 13- Jewish A Cappella - zespół w składzie Mike Boxer, Phil Kaplan, Jacob Spadaro, Mordy Weinstein (USA) - wsparcie finansowe Ambasady USA
Partnerem Festiwalu jest
Ambasada Stanów
Zjednoczonych Ameryki
w Warszawie.
(wstęp za bezpłatnymi wejściówkami dostępnymi od 17 czerwca 2016 r. w kasie OiFP przy ul. Odeskiej 1 - nowy gmach)
Informują i zapraszają na IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk":
http://www.bialystokonline.pl/ix-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek,impreza,106932,5,1.html
http://kulturoznawstwo.uwb.edu.pl/index.php/o-kierunku/aktualnosci/9-wydarzenia/128-zachor-2016
http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-cztery-dni-z-kultura-zydowska-zdjecia-wideo-program,10103524/
https://pl.usembassy.gov/pl/zachor-2/
http://embassies.gov.il/warsaw/newsAndEvents/calendar-of-events/Pages/2016/2016-06-Festiwal-Zachor-w-Bialymstoku.aspx
http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-cztery-dni-z-kultura-zydowska-zdje cia-wideo-program,10103524/
http://bialystok.tvp.pl/25778891/przed-festiwalem-zachor
http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/134682
http://www.bialystokonline.pl/beda-imprezy-plenerowe-pod-ratuszem-czas-na-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-wideo,artykul,92211,2,1.html
http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/bialystok/a/zachor-to-okazja-by-sprobowac-koszernej-kuchni-i-p otanczyc,10109672/
http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/od-soboty-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor
http://akadera.bialystok.pl/2016/06/14/od-soboty-zachor-kolor-i-dzwiek/
http://www.wiadomosci.bstok.pl/?o=radio&informacja=90457
http://uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/uniwersytet-w-bialymstoku-partnerem-festiwalu-zachor-kolor-i-dzwiek/c8fa784e
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1726736734273970&id=1638755249738786
http://dziendobry.bialystok.pl/zachor-startuje-za-3-dni/
http://kulturoznawstwo.uwb.edu.pl/index.php/o-kierunku/aktualnosci/9-wydarzenia/128-zachor-2016
https://www.asib.pl/podlaskie/bialystok/bialystok-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor
http://www.wiadomosci.bstok.pl/?o=radio&informacja=90457
Rabin Samuel Mohylewer - bohater Festiwalu i Konferencji
Rabin Samuel MOHYLEWER urodził się 25 kwietnia 1824 r. w Głębokiem, a zmarł 10 czerwca 1898 r. w Białymstoku. Był twórcą i ideologiem syjonizmu religijnego, jednym z założycieli organizacji Chowewej Syjon.W latach 1883-1896 był naczelnym rabinem białostockiej gminy żydowskiej. Prowadził wtedy działalność promującą syjonizm i nakłaniał białostockich Żydów do osiedlania się w kolonii Petach Tikwa w Palestynie. Założył także uczelnię rabinacką i towarzystwo kredytowe w Białymstoku. Za jego pośrednictwem w 1890 roku białostoccy Żydzi uzyskali prawo do cmentarza przy ul. Wschodniej. Na jego cześć została nazwana reformowana synagoga Beit Szmuel przy ulicy Branickiego.
ARTYŚCI
Męski zespół wokalny Six 13 łączy tradycyjną muzykę żydowską z nowoczesnym beatboxem, soulowymi brzmieniami, skomplikowaną harmonią. Muzycy stworzyli bezprecedensowy, rozpoznawalny styl. Nowoczesne aranżacje - także tradycyjnych pieśni i utworów - wykorzystują hip-hop, dance, rock. Grupa jest bardzo popularna nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie (ponad 5 milionów odsłon na YouTube, liczne koncerty, występy w prestiżowych programach telewizyjnych i radiowych, nagrody, wyróżnienia, entuzjastyczne recenzje). Six 13 wydało 6 albumów. Zespół postrzegany jest jako jeden z najciekawszych w kategorii muzyka żydowska na iTunes. Piosenki grupy 10 razy zajęły najlepsze miejsce w zestawieniach „The Best of". Zespół wystąpi w składzie: Mike Boxer (vocals, keyboards, vocal drums), Phil Kaplan (vocals, bass), Jacob Spadaro (vocals, bass, guitars, winds), Mordy Weinstein (vocals, guitar, vocal drums).
Olga Mieleszczuk - pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidisz i po hebrajsku. Wydała dwie płyty „Jewish Songs from the Shtetl" oraz „Lilalo". Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu. Obecnie mieszka w Jerozolimie. Projekt „Pieśni żydowskiego Polesia" miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku w marcu 2013 r. Przywołuje on utracony świat wielokulturowego Polesia. Artystce towarzyszą wybitni muzycy: Marta Maślanka (cymbały), Robert Lipka (akordeon), Gosia Szarlik (skrzypce), Michał Woźniak (kontrabas).
Rock-punkowy zespół Dolly's Circus narodził się w ciemnych światłach pubów Tel Avivu. Zaskakująca muzyczna oryginalność Dolly's Circus sprawia, że odżywa duch prawdziwego rock n'rolla, odsuwając banał w cień. Rockowy show zespołu, zatytułowany Tzvika, idź do więzienia, koncert z punkowymi coverami piosenek dla dzieci Dudu Zar oraz nagranie albumu "Mirror Mirror", który został wydany przez NMC, uczyniły Dolly's Circus jednym z czołowych zespołów alternatywnych w Izraelu. Zespół tworzą: Liron Rafaeli (vocal), Dror Dorenbaum (gitara), Asaf Lassri (bas), Amir Sharon (instrumenty klawiszowe), Itay Weis (perkusja).
https://www.facebook.com/kirkas/ https://www.youtube.com/watch?v=Q1-ifPPTofg https://www.youtube.com/watch?v=GpXz-uzSTS8
Urszula Makosz -pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Występuje z solowymi recitalami. Realizuje także różnorodne projekty muzyczne („Ownt lid - Wieczorna pieśń", „Bluer than Blue - Ilustrowany cykl pieśni jidysz"). Koncertuje w kraju i za granicą. Wystąpiła m. in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, a także podczas ceremonii otwarcia Jewish Community Center w Krakowie dla jego fundatora - Księcia Walii, Karola. Była stypendystką KlezKanady. Artystce towarzyszą wybitni muzycy krakowscy: Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Paweł Pierzchała (fortepian).
https://www.facebook.com/UrszulaMakoszVocal/ http://www.last.fm/pl/music/Urszula+Makosz https://www.youtube.com/watch?v=lmsg0nZaeic https://www.youtube.com/watch?v=2EJBasIxvWs
Matteo Imbruno - organista, wybitny znawca muzyki okresu renesansu i baroku. Studiował organy w Bolonii u prof. Liuwe Tamminga, w Rotterdamie u prof. Bernarda Haselböck'a Jest tytularnym organistą Oude Kerk oraz Muzeum „Hermitage" w Amsterdamie. Koncertuje i wykłada w całej Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach. Prowadzi klasę mistrzowską gry na organach. Nagrał wiele płyt na historycznych organach w Holandii i Włoszech oraz dla radia BBC w Londynie.
Marek Kulikowski - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.
Duet - Izabela Szafrańska (śpiew) i Paweł Sokołowski (gitara klasyczna) - powstał w Białymstoku 2 lata temu. Izabela Szafrańska pochodzi z Lipnicy Wielkiej - wsi położonej na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim. Jest studentką drugiego roku Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku. Część życia spędziła w Stanach Zjednoczonych, poszukując dla siebie inspiracji muzycznych. Paweł Sokołowski to rodowity białostoczanin, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest gitarzystą, kompozytorem, aranżerem utworów, producentem muzycznym. W repertuarze duetu są pieśni sefardyjskie, żydowskie, a także piosenki bardowskie, poezja śpiewana, piosenki artystyczne. Artyści z sukcesem występowali na licznych festiwalach w kraju i za granicą ( m. in. Grand Prix V Międzynarodowego Festiwalu Złote Talenty w Złotej Pradze - Praga 2015; I nagroda w konkursie 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki - Kraków 2015; I nagroda podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA Rybnik 2016).
Koncert „Gdybym był bogaczem" został przygotowany przez aktorów z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Występują: Marek Szydło, Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Piotr Chomik, Piotr Sierecki, Henryk Rajfer.
http://www.bialystokonline.pl/ix-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek,impreza,106932,5,1.html
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie VIII Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk" Honorowy patronat: Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce
Pinchas Adler - BOHATER FESTIWALU Pinchas Adler (1921-2010) - syn Maurycego Adlera, nauczyciela języka polskiego w Hebrajskim Gimnazjum w Białymstoku. W czasie II wojny światowej jego matka i siostra zostały zamordowane w Treblince. Pinchas z młodszym bratem Natanem uciekł z getta, chcąc przez Związek Radziecki dotrzeć do Palestyny. Bracia wstąpili jako ochotnicy do Polskich Sił Lotniczych, tworzonych w sowieckiej Rosji. Jako żołnierz Pinchas brał aktywny udział w ostatnim etapie zmagań wojennych (1944-1945), m.in. jako nawigator bombowców. W Izraelu, do którego ostatecznie dotarł w 1949 roku, współtworzył lotnictwo wojskowe. Wykształcił pokolenia izraelskich pilotów bojowych. W 2000 r. wraz z bratem został awansowany do stopnia kapitana przez Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i odznaczony Orderem Virtuti Militari. Stale podkreślał swoje związki z pierwszą ojczyzną i rodzinnym Białymstokiem.
ARTYŚCI Beata Czernecka - gwiazda krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Cechą charakterystyczną artystki jest niezwykła, mocna, emocjonalna barwa jej głosu oraz głęboki, sceniczny przekaz osobowościowy. Specjalizuje się w śpiewaniu pieśni w języku jidysz, w mistrzowski sposób oddając ich niepowtarzalny, mistyczny charakter. Recital „Zol zajn" wykonywany był m.in. podczas koncertu finałowego Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Aktorce towarzyszą wybitni muzycy: Tomasz Kmiecik (piano), Michał Półtorak (skrzypce), Paweł Kuźmicz (bas).
http://www.piwnicapodbaranami.pl/beata/
Anashim - zespół, skupiający ludzi muzyki i teatru na stałe związanych z Bielskiem-Białą. Połączył ich projekt „Sekretny ogród", na który składają się pieśni żydowskie pochodzące z różnych nurtów (poezja, utwory ludowe, tradycja aszkenazyjska, sefardyjska). Zespół został wyróżniony w finale konkursu Radiowej Dwójki "Nowa Tradycja"2014. Marcie Gzowskiej-Sawickiej towarzyszą Wojciech Golec, Piotr Górka, Krzysztof Maciejowski, Marcin Żupański.
http://www.anashim.pl/
Electric Desert - zespół izraelski, założony w 2012 roku. W oryginalnych, niepowtarzalnych kompozycjach młodych muzyków - łączących hard rock z muzyką etno - dostrzec można wpływ cygańskiej muzyki bałkańskiej, rytmów afrykańskich, melodii północnego i środkowego wschodu. Zespół tworzą: Nir Popliker (guitar & lead vocals), Udi Krauss (drums), Omer Lutzky (bass), Eylon Tushiner (woodwinds).
https://www.facebook.com/ElectricDesert
http://electric-desert.wix.com/bamidbar
Beryozkele - projekt muzyczny, reinterpretujący w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Pierwszy album „Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz" został wybrany przez polskich dziennikarzy, zajmujących się muzyką tradycyjną, „folkową płytą roku 2014". Oli Bilińskiej towarzyszą Michał Moniuszko i Kacper Szroeder.
http://olabilinska.pl/?page_id=282
https://www.facebook.com/berjozkele
Matteo Imbruno - organista, wybitny znawca muzyki okresu renesansu i baroku. Studiował organy w Bolonii u prof. Liuwe Tamminga, w Rotterdamie u prof. Bernarda Haselböck'a Jest tytularnym organistą Oude Kerk oraz Muzeum „Hermitage" w Amsterdamie. Koncertuje i wykłada w całej Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach. Prowadzi klasę mistrzowską gry na organach. Nagrał wiele płyt na historycznych organach w Holandii i Włoszech oraz dla radia BBC w Londynie.
http://matteo.imbruno.antenna.nl/english-version.html
https://www.facebook.com/matteo.imbruno
Marek Kulikowski - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.
Zeev (Vlad) Shulman - artysta operowy i koncertowy, kantor synagogi w Rydze, nauczyciel. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Rydze. W 2003 r. stworzył Riga Klezmer Band, w skład którego weszli znani muzycy łotewscy: Yury Savkin (skrzypce), Gidons Grinbergs (skrzypce), Eduards Raubishko (klarnet) i Jurij Kasper (fortepian). Repertuar artysty obejmuje około 300 arii, romansów i piosenek w języku hebrajskim, jidysz, włoskim, łotewskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim, polskim i ukraińskim.
http://ebrejukultura.lv/2014/01/16/vlad-zeev-shulman/
Chór Politechniki Białostockiej powstał w 1977 r. Od grudnia 1997 r. kieruje nim prof. Wioletta Miłkowska. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się utwory a cappella świeckie i sakralne z różnych epok, jak również formy wokalno-instrumentalne. Chór koncertuje zarówno w Polsce, jak i na świecie (Kanada, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Macedonia). Współpracuje z wieloma orkiestrami (m. in. Opery i Filharmonii Podlaskiej, z Orkiestrą Kameralną Sinfonia Viva, Akademicką Orkiestrą „Sinfonia Academica", Zespołem Muzyki Folkowej „Sierra Manta"). Zdobywał nagrody i wyróżnienia w licznych międzynarodowych konkursach i festiwalach.
http://www.chor.pb.edu.pl/
„Pięcioksiąg Izaaka" (Angela Wagensteina) - znakomity spektakl Białostockiego Teatru Lalek, opowiadający o nieprzewidywalności ludzkiego losu. Pod płaszczykiem żydowskiego humoru kryją się ponadczasowe - nie tylko żydowskie - mądrości. Przedstawienie w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego, ze wspaniałą scenografią Wiesława Jurkowskiego okraszone jest muzyką Krzysztofa Dziermy graną na żywo.
http://www.btl.bialystok.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1697&Itemid=6&lang=pl
Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
VIII Festiwal Kultury Żydowskiej
"Zachor - Kolor i Dźwięk"
Honorowy patronat:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,
Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce
PROGRAM
Sobota 13.06. 2015 r.
11.00 Gra miejska dla młodzieży szkolnej: "Miejsca pamięci białostockich Żydów'
18.00 Spektakl „Pięcioksiąg Izaaka" - Białostocki Teatr Lalek
20.00 Havdala - Białostocki Teatr Lalek
Niedziela 14.06.2015 r.
15.00 - 22.00 Imprezy plenerowe przed Ratuszem
Koncerty:
- "Sekretny ogród" - Anashim (Polska)
- Electric Desert (Izrael)
- „Beryozkele" - Ola Bilińska, Michał Moniuszko, Kacper Szroeder (Polska)
Warsztaty:
- koszernej kuchni żydowskiej (połączone z degustacją) - Małgorzata Blicharz
- tańca żydowskiego i izraelskiego - Monika Leszczyńska
Konkurs plastyczny dla dzieci (symbole, tradycja żydowska)
20.30 Koncert organowy w Katedrze Białostockiej (kościół farny)- Mateo Imbruno (Holandia) i Marek Kulikowski (Polska)
Poniedziałek 15.06.2015 r.
11.45 Otwarcie wystawy Patryka Pufelskiego „Starotestamentowe bohaterki narysowane" (hol przed aulą Wydziału Filologicznego UwB - Plac Uniwersytecki 1, I. p)
12.00 Muzyka izraelska - spotkanie zespołu Electric Desert z młodzieżą akademicką (Wydział Filologiczny UwB)
13.00 - 17.00 Konferencja „Żydzi Wschodniej Polski. Uczeni żydowscy" - Wydział Filologiczny UwB
17.30 Panel dyskusyjny poświęcony Pinchasowi Adlerowi (Galeria Slendzińskich - ul. Legionowa 1)
19.00 Koncert „Mojshele, majn frajnd" - Aula Pałacu Branickich
* Kantor Zeew Shulman - baryton (Łotwa)
* Gidons Grinbergs - skrzypce
* Yury Kasper - fortepian
Kolno - Hotel Colnus
19.00 Koncert "Sekretny ogród" - Anashim (Polska)
Wtorek 16.06.2015 r.
9.00 -17.00 Konferencja „Żydzi Wschodniej Polski. Uczeni żydowscy" - Wydział Filologiczny UwB
17.00 Galeria im. Slendzińskich (ul. Legionowa 1)
„Brzostek: historia pewnego powrotu" - film Simona Targeta
19.00 Koncert galowy - Opera i Filharmonia Podlaska (ul. Podleśna)
Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny
-
na spektakl „Pięcioksiąg Izaaka" obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania w kasie BTL od 11.06.2015 r.)
-
na koncert galowy obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania kasie OiFP przy ul. Odeskiej od 11.06.2015 r.)
Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael www.bialystok.jewish.org.pl
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie serdecznie zapraszają na: VII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zachor - Kolor i Dźwięk" Białystok, 13-15 czerwca 2014 r.
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/15062014-godz-1830/15635144
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/
BIALYSTOK/140619761
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,16160344,
Zachor_na_rynku__Festiwalowe_koncerty_beda_dzis_do.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=
/20140615/KONCERTY/140619787
Yaron Gerschovsky - festiwal Zachor
Tsigunz Fanfara Avantura
https://www.youtube.com/watch?v=ppGtpjJrf6Q&feature=youtu.be
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140605/BIALYSTOK/
140609780
http://poland.usembassy.gov/festival9.html
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,16125173,Zydowskie_
kobiety__Jakie_byly__Zachor_wkrotce_w_miescie.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/BIALYSTOK/140619767
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/BIALYSTOK/140619761
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20140615&Category=
KULTURA09&ArtNo=615009989&Ref=PH
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/BIALYSTOK/140619768
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/KONCERTY/140619787
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140613/BIALYSTOK/140619836
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/KONCERTY/140619751
13.06.2014 r. - piątek
12.45 - Otwarcie wystawy „Izraelska ilustracja dziecięca"
(WydziałFilologiczny UwB - Plac Uniwersytecki 1, I piętro, hol koło
auli) 13.00-16.45 - III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Kobieta żydowska" (Wydział Filologiczny UwB - Plac Uniwersytecki 1, sala 47) 17.00 - Panel poświęcony pamięci Chasi Bornstein-Bielickiej (Galeria Telimena - ul. Legionowa 2)
https://www.youtube.com/watch?v=gIhf5BePn88
19.00 - Koncert (Aula Pałacu Branickich) Urjane Kenżikajewa (Symferopol - Krym)
14.06.2014 r. - sobota
9.00-17.30 - III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Kobieta żydowska" (Wydział Filologiczny UwB - Plac Uniwersytecki 1, sala 47) 11.00 - Śladami białostockich Żydów - wycieczka. Oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska. Zbiórka: ul. Botaniczna (przy stacji pogotowia ratunkowego) 12.30 - Projekcja filmu izraelskiego (Galeria im. Sleńdzińskich - ul. Waryńskiego 24a) 18.30 - Otwarcie wystawy fotografi i Zuzanny Szarek - „Tel-Aviv" (foyer OiFP - ul. Odeska 2) 19.00 - Koncert Yarona Gershovsky'ego (sala kameralna OiFP - ul. Odeska 2) • Yaron Gershovsky (USA) - fortepian • Adam Czerwiński (Polska) - instrumenty perkusyjne • Tomasz Kupiec (Polska) - gitara basowa
15.06.2014 r. - niedziela
11.00 - Warsztaty muzyczne dla młodzieży Prowadzi Yaron Gershovsky (USA) 15.00-22.00 - PLAC PRZED RATUSZEM Warsztaty: • kuchni żydowskiej (prowadzi Małgorzata Blicharz) • tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Monika Leszczyńska • konkurs plastyczny dla dzieci (sztetl, synagoga, symbole judaizmu) Koncerty: • Chór Miejski z Grajewa (dyrygent - Ewelina Kamińska) • Kabaret z Teatru Żydowskiego w Warszawie • Igor Milstein i zespół Nachäma-2 (Niemcy) • Tsigunz Fanfara Avantura (Polska) • Shachar Gilad z zespołem rockowym (Izrael) 19.00 - GRAJEWO - Miejski Dom Kultury • Kabaret z Teatru Żydowskiego w Warszawie
http://www.tvp.pl/bialystok/patronaty/zachor-2014/15578453 http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140605/BIALYSTOK/140609780 http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140606/REG00/140609804 https://www.youtube.com/watch?v=ppGtpjJrf6Q http://wyborcza.pl/1,91446,16101604,Bialystok__Festiwal_Kultury_Zydowskiej__
Zachor__od.html http://m.bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,106505,16125173,Zydowskie_kobiety__
Jakie_byly__
Wkrotce_Zachor___WIDEO_.html
http://akadera.bialystok.pl/2014/06/06/zachor-kolor-i-dzwiek-od-13-do-15-czerwca/ http://www.uczelnie.net/wydarzenia/wydarzenie/101-iii-miedzynarodowa-konferencja-
naukowa-zydzi-wschodniej-polski-w-ramach-vii-festiwalu-kultury-zydowskiej-zachor-
kultura-i-dzwiek http://polish.poland.usembassy.gov/zachor.html http://grajewo24.pl/info/karabret-z-teatru-zydowskiego-w-warszawie-.13127.html http://www.grajewo.pl/wydarzenie-424-kabaret_z_teatru_zydowskiego.html http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140611/BIALYSTOK/140619965
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/113262
HONOROWY PATRONAT:
WOJEWODA PODLASKI
MARSZAŁEK WOJEWODZTWA PODLASKIEGO
PREZYDENT MIASTA BIAŁEGOSTOKU
AMBASADA IZRAELA W POLSCE
ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK BIAŁYSTOK 2013
"ZACHOR - kolor i dźwięk" רוכז
BIAŁYSTOK 15 - 19 czerwca 2012 r.
Koncert Gerarda Edery (USA)
http://www.youtube.com/watch?v=ujahDwpm3TM
Acoustic Acrobats w Białymstoku 17.06.2012
http://www.youtube.com/watch?v=lWJCfJY0sek&feature=related
Zachor – Orla 2012
http://www.youtube.com/watch?v=O5epjMyRdeg&feature=related
http://www.tvp.pl/bialystok/mniejszosci/przeglad-ukrainski/wideo/24062012/7800042
Organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael
Współorganizatorzy: Opera i Filharmonia Podlaska, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Galeria im. Sleńdzińskich, Białostocki Ośrodek Kultury
http://vimeo.com/49205461
V Festiwal Kultury Żydowskiej
„Zachor – Kolor i Dźwięk”
Białystok, 15 - 19 czerwca 2012
Honorowy patronat:
Wojewoda Podlaski – Maciej Żywno
Marszałek Województwa Podlaskiego – Jarosław Dworzański
Prezydent Miasta Białegostoku – Tadeusz Truskolaski
Ambasador Państwa Izrael – Zvi Rav-Ner
Ambasador Stanów Zjednoczonych – Lee A. Feinstein
Program festiwalu
Piątek – 15 czerwca 2012
19.00 Koncert inauguracyjny - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska)
David Krakauer (USA)
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Program:
L. Bernstein – Uwertura do operetki „Candide”
W. Marhulets – „Klezmer Clarinet Concerto”
L. Bernstein – “Chichester Psalms”
Sobota – 16 czerwca 2012
19.00 Koncert - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska)
Acoustic Acrobats (Kraków)
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)
Niedziela – 17 czerwca 2012
15.00 – Żydowski Białystok (spacer)
Oprowadza: Jolanta Szczygieł-Rogowska
Miejsce zbiórki – ul. Suraska, przy Pomniku Wielkiej Synagogi
16.00 – Plac przy Ratuszu
· Warsztaty kuchni żydowskiej - prezentacja i degustacja
Prowadzenie – Małgorzata Blicharz
· Warsztaty tańca żydowskiego i izraelskiego
Prowadzenie – Monika Leszczyńska
· Konkurs plastyczny dla dzieci: „Synagoga i symbole judaizmu”
19.00 Koncert - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska
Ostatnie Takie Trio (Warszawa)
Kwartet im. A. Tansmana (Białystok)
20.30 Galeria Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego)
Projekcja filmu izraelskiego „Na końcu świata w lewo” (komedia z polskimi napisami)
Orla – niedziela 17 czerwca 2012
12.00 – Wyjazd autokaru do Orli sprzed budynku Białostockiego Ośrodka Kultury (ul. Legionowa)
14.00 - Koncert przed budynkiem synagogi
Pozytyv & Podlachian Folk Orkestra (support)
Acoustic Acrobats (Kraków)
Poniedziałek – 18 czerwca 2012
15.00 Wydział Prawa UwB (ul. Mickiewicza)
Uroczyste otwarcie wystawy: „Nasi Izraelczycy”
18.00 – Pijalnia Czekolady „Wedel”, Rynek Kościuszki 17
Panel: „Żydzi wschodniej Polski”. Przeszłość, współczesność, perspektywy
badań.
Wystąpienia:
Ryszard Löw (Tel Aviv – Izrael), Rzecz o Józefie Chazanowiczu – lekarzu
białostockim
Jolanta Szczygieł-Rogowska (Galeria im. Sleńdzińskich),
„Po tak wielu pozostało tak niewiele”. Judaika w zbiorach białostockich
instytucji kultury
19.30 Koncert rockowy - Kawiarnia Fama (ul. Legionowa – BOK)
Dolly`s Circus (Izrael)
20.00 Koncert pieśni sefardyjskich - Galeria im. Sleńdzińskich - Galeria Telimena (ul.Legionowa 2)
Gerard Edery (USA) i Małgorzata Pańko (Polska)
Wtorek – 19 czerwca 2012
9.00 – 18.00 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
Czytelnia Książek, I piętro (ul. J. Kilińskiego 16)
I Międzynarodowa Konferencja
„Żydzi wschodniej Polski. Kultura – Tradycja – Piśmiennictwo”
19.00 Koncert galowy - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska)
Gerard Edery (USA) – minirecital
Grupa Rafała Kmity (Polska) z programem Aj waj! czyli historie z cynamonem
David Krakauer (USA)
Amerykański klarnecista, grający głównie muzykę klezmerską. Jego kariera w tym gatunku rozpoczęła się pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy został członkiem zespołu The Klezmatics. Wcześniej Krakauer pracował jako klarnecista w orkiestrze, a także eksperymentował z muzyką współczesną. Klezmer Madness!, zespół Davida Krakauera, miesza tradycyjną muzykę klezmerską ze współczesnymi gatunkami. Muzyk współpracował też z zespołem Kronos Quartet.
Twórczość Davida Krakauera stanowi rzadkie połączenie kunsztu i oryginalności. Artysta współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami na całym świecie. Jest stałym gościem najważniejszych międzynarodowych festiwali.
http://www.davidkrakauer.com/
Acoustic Acrobats (Kraków)
Jako datę narodzin zespołu przyjąć należy kwiecień 2010 r. Wtedy to, stając wobec potrzeby zmian w składzie oraz chęci otwarcia się szerzej na muzykę etniczną z różnych stron świata, współpracujący ze sobą od kilku lat muzycy postanowili otworzyć nowy rozdział w swojej działalności. Kilka kolejnych miesięcy poświęcili na pracę nad koncepcją i kształtem artystycznym nowej grupy, by z początkiem roku 2011 rozpocząć całkiem niezależną działalność pod nazwą Acoustic Acrobats. Lata 2008–2010 były dla zespołu czasem niesamowicie pracowitym, ale i magicznym. Na przestrzeni 36 miesięcy, częściowo jeszcze pod starą nazwą, zagrali blisko 200 koncertów w Polsce, dziewięciu krajach Europy, a także na Jamajce i w Afryce.
W utworach instrumentalnych zespołu - z pogranicza muzyki etno i jazzu - słychać brzmienia charakterystyczne dla muzyki klezmerskiej i bałkańskiej.
http://www.acousticacrobats.pl/
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)
Tworzą ją młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, na którym Sejneńczycy kilkakrotnie byli obecni, przyniósł bliskie muzyczne więzi z wybitnymi klezmerami zza oceanu: Davidem Krakauerem, Michaelem Alpertem, Deborą Strauss, Jeffem Warschauerem, Stuartem Brotmanem, Frankiem Londonem, Paulem Brody’m.
http://pogranicze.sejny.pl/orkiestra_klezmerska_teatru_sejnenskiego,1088.html
Ostatnie Takie Trio (Warszawa)
Zespół powstał w połowie lat 80. we Wrocławiu. Jedyną nadal czynną osobą z pierwotnego składu jest założyciel grupy, Gustaw Szepke - kompozytor, gitarzysta i wokalista. Trio działało do początku lat 90., potem pojawiało się epizodycznie. Ostatnie Takie Trio zostało reaktywowane w 2011 r., występując jako support Matisjahu przed jego koncertem w warszawskiej Synagodze Nożyków. Zespół wykonuje głównie Psalmy (Tehilim) we własnych, oryginalnych aranżacjach, łączących różne style i gatunki muzyczne.
Skład zespołu: Gustaw Szepke (gitara, wokal), Andrzej Jaskuła (bas), Andrzej Waśniewski (keyboard), Piotr Kowalik (perkusja).
Kwartet im. Aleksandra Tansmana (Białystok)
Kwartet powstał w 2008 roku jako jeden z zespołów kameralnych Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Artyści propagują muzykę kameralną najwyższej klasy, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji wybitnego polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. W skład zespołu wchodzą: Rafał Dudzik (I skrzypce), Ewa Gromska (II skrzypce), Jakub Grabe-Zaremba (altówka), Szymon Stępka (wiolonczela).
http://www.tansman.art.pl/
Dolly’s Circus (Izrael)
Rock-punkowy zespół narodził się w ciemnych światłach pubów Tel Avivu. Zaskakująca muzyczna oryginalność Dolly’s Circus sprawia, że odżywa duch prawdziwego rock n 'rolla , odsuwając banał w cień. Rockowy show zespołu, zatytułowany "Tzvika, idź do więzienia", koncert z punkowymi coverami piosenek dla dzieci Dudu Zar oraz nagranie albumu "Mirror Mirror", który został wydany przez NMC, uczyniły Dolly’s Circus jednym z czołowych zespołów alternatywnych w Izraelu. Zespół obecnie nagrywa swój drugi album.
http://www.facebook.com/kirkas
Gerard Edery (USA)
Muzyk (śpiewa, gra na gitarze i sazie), kompozytor. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich.
W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 15 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia. Gerard Edery występował w Białymstoku na koncercie galowym IV Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk” (2011).
www.gerardedery.com
http://vimeo.com/49205461
Grupa Rafałą Kmity (Kraków)
Grupa Rafała Kmity powstała w roku 1993. Od tamtej pory tworzy spektakle teatralne: „Wszyscyśmy z jednego szynela” (rok 1997), „Ca-sting” (rok 2002), „Aj waj! czyli historie z cynamonem” (rok 2005) oraz kabaretowe: „Głusi jak pień” (rok 1993), „Trzy zdania o umieraniu” (rok 1994), „Pop-show” (rok 1995), „Wieczór kabaretowy” (rok 2004), „Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny” (rok 2009).
W ciągu 18 lat działalności Grupa... zagrała ponad 1600 przedstawień. Swoje spektakle prezentowała nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, Szwecji, Austrii, Francji, a także w Stanach Zjednoczonych. Od roku 1997 na stałe związana jest z Teatrem STU w Krakowie.
„Aj waj! czyli historie z cynamonem” to na poły kabaretowy na poły teatralny spektakl osnuty na motywach kultury żydowskiej. Spektakl jest autorskim projektem dwóch krakowskich twórców: Rafała Kmity (teksty, scenariusz i reżyseria) oraz Bolesława Rawskiego (kompozycje i aranżacje). Ten zbiór scenek, krótkich monologów oraz piosenek przywołujących atmosferę XIX-wiecznych żydowskich dzielnic i miasteczek okazał się wielkim teatralnym przebojem roku 2005.
http://kmita.art.pl/
Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Miasta Białystok, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, przy wsparciu finansowym Ambasady Państwa Izrael, Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Patronat honorowy (Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Państwa Izrael, Ambasada Stanów Zjednoczonych)
Patronat medialny („Kurier Poranny”, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera )
http://poland.usembassy.gov/bialystok3.html
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/19062012-godz-18%3E%2030/7761632
http://opera.bialystok.pl/s,22.06.2012__relacja_z_koncertu_davida_krakauera_na_stronie_
ambasady_amerykanskiej,832.html
http://opera.bialystok.pl/s,18.06.2012__v_festiwal_muzyki_zydowskiej_z%3E%20achor_,821.html
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/15062012-godz-21%3E%2045/7728102
http://opera.bialystok.pl/s,12.06.2012__wybitny_klarnecista_juz_w_ten_%3E%20piatek_zainauguruje_
v_edycje_festiwalu_kultury_zydowskiej_zachor_na_sc%3E%20enie_amfiteatru_oifp,813.html
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/konferencja-o-zydach-ze-wschodnich-kresow,1,5165550,region-wiadomosc.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120618/KULTURA01/120619467
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11968428,Odeszli__ale_o_nich_pamietamy__
Zydzi_Polski_Wschodniej.html
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/18062012-godz-2145/7751256
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11962119,Leczyl_ubogich_za_darmo__zmarl_w_nedzy_
w_domu_starcow.html
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11955144,Zachor_przypomina_o_zydowskim_
Bialymstoku.html
http://www.strefaimprez.pl/bialystok/piesni-sefardyjskie-108513
http://www.poranny.pl//apps/pbcs.dll/article?AID=/20120615/KULTURA01/120619682
http://poland.usembassy.gov/bialystok3.html
http://www.poranny.pl//apps/pbcs.dll/article?AID=/20120613/KULTURA01/120619883
http://www.zachor.org/bialystok/bialystok.htm
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/bialystok-jest-decyzja-ws-festiwalu
-kultury-zydows,1,5156256,region-wiadomosc.html
http://www.rp.pl/artykul/515407,890209-Festiwalu-Kultury-Zydowskiej-Zachor---kolor
-i-dzwiek.html
http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/zachor-lekcja-tolerancji/7657701
http://www.bialystok.pl/154-szczegoly-aktualnosci/newsid/3232/default.aspx
http://wyborcza.pl/1,91446,11902015,Podlaskie__W_Bialymstoku_bedzie_
kolejna_edycja_Festiwalu.html
http://beta.um.bialystok.pl/154-szczegoly-aktualnosci/media/contrast/
lang/en-GB/newsid/3232/default.aspx?media=print?media=print?
http://www.rmfclassic.pl/polecamy/slowo,v-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-
w-bialymstoku,9132.html
http://warszawa.jewish.org.pl/pl/aktualnosci/294-v-festiwal-kultury-zydowskiej-
zachor-kolor-i-dzwiek
http://www.bialystok.pl/814-szczegoly-aktualnosci/newsid/3232/default.aspx
bialymstoku,id,t.html?kategoria=672#514aae39d206dc4b,1,3,60
http://fodz.pl/?d=2&id=1607&l=pl
http://wiescipodlaskie.pl/internetowewiesci/?v-festiwal-kultury-zydowskiej,65
http://www.bialystokonline.pl/imprezy.php?catid=2&idi=76533&strona=1
ttp://beta.um.bialystok.pl/154-szczegoly-aktualnosci/media/contrast/lang/en-
GB/newsid/3232/default.aspx?media=print?media=print
http://www.e-polska.info/Bialystok/Kultura-zydowska-w-Bialymstoku,22293.html
http://www.rmfclassic.pl/polecamy/slowo,v-festiwal-kultury-zydowskiej-zacho
r-w-bialymstoku,9132.html
http://warszawa.jewish.org.pl/pl/aktualnosci/294-v-festiwal-kultury-zydowskiej
-zachor-kolor-i-dzwiek
http://www.bialystok.pl/814-szczegoly-aktualnosci/newsid/3232/default.aspx
http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/1434983,festiwal-kultury-zydowskiej-w-
bialymstoku,id,t.html?kategoria=672#514aae39d206dc4b,1,3,60
http://www.jewishinstitute.org.pl/pl/home/index/0.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/99999999/KULTURA99/120609786
http://wiescipodlaskie.pl/internetowewiesci/?v-festiwal-kultury-zydowskiej,65
http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/zachor-lekcja-toleranc
http://wschodzachod.uwb.edu.pl/
http://opera.bialystok.pl/Kalendarz,260,koncert.html
http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/1414319,david-krakauer-wystapi-latem-w-
oifp,id,t.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120513/BIALYSTOK/120519941
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120224/BIALYSTOK/515160780
http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/2524,festiwal-kultury-zydowskiej-zacho
r-kolor-i-dzwiek/
http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/co-gdzie-kiedy-mainmenu-58/4927-zachor-w-
biaymstoku.html
http://fzp.net.pl/zaproszenia/v-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek
http://www.bialystokonline.pl/imprezy.php?catid=2&idi=76533&strona=1
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomości/kultura_sztuka//V_Festiwal_Kultury_
Zydowskiej_Kolor_i_Dzwiek_.htm
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120605/GOSCIE/120609787
http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/w-bialymstoku-bedzie-kolejna-edycja-festiwalu
-kultury-zydowskiej
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/82877
http://www.podlaskieit.pl/index.php?mact=Calendar,cntnt01,default,0&cntnt01
event_id=271&cntnt01display=event&cntnt01lang=pl_PL&cntnt01returnid=116
http://fzp.net.pl/zaproszenia/v-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kol
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/bialystok-jest-decyzja-ws-festiwalu
-kultury-zydows,1,5156256,wiadomosc.html
http://kultura.onet.pl/wiadomosci/w-bialymstoku-bedzie-kolejna-edycja-
festiwalu-kult,1,5156195,artykul.html
http://www.tvp.pl/bialystok/patronaty/zachor/7748836
Festiwal Zachor z dwoma ambasadorami
Autor: Aneta Boruch
W piątej edycji białostockiego festiwalu Zachor-Kolor i Dźwięk wezmą udział Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela i Lee A. Feinstein, ambasador USA. A na pierwszą międzynarodową konferencję, poświęconą Żydom Wschodniej Polski przyjedzie także rabin Michael Schudrich.
Najwyżsi rangą w Polsce przedstawiciele USA i Izraela przyjadą do Białegostoku na zaproszenie organizującego festiwal Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.
- To dla nas ogromny zaszczyt - nie ukrywa Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Tym bardziej, że będzie to pierwsza wizyta ambasadora Stanów Zjednoczonych w Białymstoku. To podnosi rangę naszej imprezy.
Zachor organizowany jest w Białymstoku od 2008 roku. Przybliża historię, tradycję i kulturę żydowską. Każda edycja ma bohatera - postać związaną z Białymstokiem. Do tej pory
zaprezentowano m.in. sylwetkę Izraela Bekera, Sary Nomberg-Przytyk czy wybitnego malarza Izaaka Celnikiera.
Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 15-19 czerwca. Tym razem centralną postacią będzie związany niegdyś z Białymstokiem lekarz Józef Chazanowicz. A atrakcją muzyczną - koncert światowej sławy amerykańskiego klarnecisty Davida Krakauera. Wystąpi on dzięki pomocy ambasady amerykańskiej i wsparciu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Organizatorzy spodziewają się też gości m.in. z ministerstwa administracji, kultury i spraw zagranicznych.
W ramach festiwalu prezentowana będzie ciekawa wystawa obok galerii Slendzińskich przy ul. Legionowej. Zobaczymy polskich Żydów, którzy wyjechali z Polski do Izraela i tam odnieśli sukcesy jako pisarze, aktorzy, zdobyli nagrody Nobla czy zostali członkami rządu. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, pokazów kulinarnych i muzyki. Warsztaty tańców żydowskich i izraelskich poprowadzi dyrektor zespołu Snunit, działającego przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Ważną częścią tegorocznego weekendu z kulturą żydowską będzie też pierwsza międzynarodowa konferencja naukowa Żydzi Wschodniej Polski - kultura, tradycja, piśmiennictwo. Organizatorami są Uniwersytet w Białymstoku i Książnica Podlaska.
- Udało się nam zebrać na niej znakomitych gości - cieszy się dr Barbara Olech z komitetu organizacyjnego konferencji. - Obecny będzie m.in. rabin Michael Schudrich. To pierwsza tego typu konferencja w Polsce.
Z roku na rok impreza, poświęcona dorobkowi żydowskich mieszkańców Białegostoku, nabiera rozmachu i staje się bardziej znana. - Nasz festiwal wymieniany jest już wśród trzech najważniejszych w Polsce, obok krakowskiego i warszawskiego - mówi z dumą Lucy Lisowska. - W ten sposób promujemy miasto i białostockich artystów.
"ZACHOR - kolor i dźwięk"
BIAŁYSTOK 12 - 14 czerwca 2011 r.
Warsztaty tańca i zespół „Opa!”:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Yhy_XjOyMk4
Gerard Edery – warsztaty (14.06.2011 r.):
http://www.youtube.com/watch?v=h5zbbYbK8to&feature=player_embedded
Schachar Gilad:
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110615/KULTURA01/559125169
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/GOSCIE/965314854
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110612&Category=GALERIA01&
Artno=765700763&Ref=PH
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/KULTURA01/631377353
http://www.shachar.com
Video
Zapowiedź Festiwalu w „Obiektywie” 11.06.2011 r. godz. 18.30
Krótka wypowiedź L. Lisowskiej. Początek ok. 6 min.
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/11062011-godz-1830
/4666385?start_rec=16
I dzień: wykłady, Teatr NN, rozmowa z L. Lisowską i A. Zozulą.
„Obiektyw” 12.06.2011 r. Początek ok. 20 min.
http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/12062011-godz-1830/4666412
„Frey Lech Trio”:
http://www.youtube.com/watch?v=slCtO8mPxC4
Artykuły i zdjęcia
Ogólne:
http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-
w-bialymstoku/4679652
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/rusza-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor
,1,4416841,wiadomosc.html
http://kultura.wp.pl/title,Festiwal-Kultury-Zydowskiej-Zachor-w-Bialymstoku,wid,
13501090,wiadomosc.html?ticaid=1c899
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110612/KULTURA01/172128039
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/KULTURA01/631377353
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,9771478,IV_Festiwal_Kultury_Zydowskiej
__Zachor__rozpoczety.html
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,9757000,Tance__rock_z_Izraela__szmonces
__Festiwal_Kultury.html
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,9702178,Czas_na_festiwal__Zachor___kolor
_i_dzwiek_.html
http://www.bialystokonline.pl/zachor-kolor-i-dzwiek-w-niedziele-rusza-festiwal-kultury
-zydowskiej,artykul,60084.html
http://www.deon.pl/po-godzinach/kultura--sztuka/inne/art,630,festiwal-kultury
-zydowskiej-zachor.html
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/60799
http://akadera.bialystok.pl/index.php/main/news/9662
http://www.mmbialystok.pl/artykul/zachor-iv-festiwal-kultury-zydowskiej-kolor-i-dzwiek-
rozpoczyna-sie-w-niedziele-370118.html
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/kultura_sztuka/IV_Festiwal_Kultury_Zydowskiej_
Zachor_%E2%80%93_kolor_i_dzwiek_.htm
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/fotoreportaze/Koncert_Galowy_IV_Festiwalu
_Kultury_Zydowskiej_Zachor_.htm
http://polskalokalna.pl/kultura/podlaskie/news/festiwal-kultury-zydowskiej-zachor,
1653289,4386
„Opa!”:
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/GOSCIE/412716383
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110612&Category=GALERIA01&
Artno=181483173&Ref=PH
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,35241,9771478.html?i=0
Gerard Edery:
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35249,9783895,Gerard_Edery___opowiesc_o_muzyce_
sefardyjskiej__WIDEO_.html
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,9778496,Sefardyjska_nuta_na_final_Zachoru__
Pod_patronatem.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110614/KONCERTY/263022779
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/GOSCIE/597514325
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110614&Category=KULTURA09&
ArtNo=98298473&Ref=PH&Params=Itemnr=1
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/KULTURA01/631377353
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,35233,9783895.html?i=0
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/fotoreportaze/Koncert_Galowy_IV_Festiwalu
_Kultury_Zydowskiej_Zachor_.htm
Krótkie informacje w różnych miejscach:
http://www.myspace.com/zydowskibialystok/blog/543064155
http://www.jewish.org.pl/
http://www.facebook.com/event.php?eid=178043445585992&
amp;amp;amp;amp;ref=nf
http://www.fzp.net.pl/wiadomosci
http://www.turystyka.wrotapodlasia.pl/Oferta/Oferta.aspx?id=3993
http://www.bialystok.pl/148-kalendarium/eventid/1190/default.aspx
http://cosiestalo.pl/news/kultura/teatr/1545754/bialystok-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor
http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/1486,historia-wspolczesnego-izraela-w-bialymstoku/
http://bialystok.naszemiasto.pl/tag/festiwal-zachor-w-bialymstoku.html
http://www.pieknywschod.pl/pl/wojewodztwa/podlaskie/kalendarz-imprez/iv-festiwal-kultury-
zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek
http://www.centrumzamenhofa.pl/aktualnosci-128.html
http://www.madeinbialystok.com/Wystawa-Historia-wspolczesnego-Izraela,kalendarz,2347.html
Na żywo:
Radio Akadera (Program „Gość Dnia” – 5.06.2011 r. – Lucy Lisowska i Barbara Olech)
Polskie Radio Białystok (12.06.2011 r. – Lucy Lisowska)
"ZACHOR - kolor i dźwięk"
BIAŁYSTOK 13 - 15 czerwca 2010 r.
http://edition.cnn.com/2010/WORLD/europe/07/02/poland.jewish.culture/?fbid=X6vxEDgYQft
http://www.youtube.com/watch?v=AnRvNOya4Os
http://www.youtube.com/watch?v=MAl4r0Vqy7s
http://www.youtube.com/watch?v=ZeoDSSKDTg8
http://www.youtube.com/watch?v=xWsgG_vj1GY
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael serdecznie dziękuje również za życzliwość i wsparcie Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – kolor i dźwięk”:
− Panu Andrzejowi Arefiewowi - właścicielowi firmy Top Auto, Nord Auto w Krupnikach,
− Panu Krzysztofowi Arciszewskiemu – właścicielowi Polikliniki Ginekologiczno-Położniczej
przy ul. Zamenhofa,
− Panu Januszowi Tomaszewskiemu - właścicielowi Prywatnej Kliniki Położniczo- Ginekologicznej przy ul. Parkowej.
http://wiadomosci.onet.pl/2184894,11,,item.html
http://www.youtube.com/watch?v=t_PtY8x_mu8
http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,8014091,Rabin_odpowiada
l_na_pytania.html
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100614/BIALYSTOK/131031640
http://fakty.interia.pl/kultura/news/w-bialymstoku-konczy-sie-festiwal-zahor,1492951,
http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/39133
http://www.tvp.pl/bialystok/publicystyka/gosc-dnia/wideo/lucy-lisowska-i-jolanta-
szczygielrogowska/1915752
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100613/KULTURA07/537691769
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/events?Date=20100614&id=124726&Category=CGK03
http://www.bialystokonline.pl/zachor-kolor-i-dzwiek-festiwal-kultury-zydowskiej,artykul,50969.html
Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" - kultura żydowska rozsławia Białystok
Wybitny przedwojenny rabin i malarz, który przeżył białostockie getto. Tym dwóm postaciom poświęcony będzie tegoroczny "Zachor - kolor i dźwięk". Nie zabraknie koncertów, pokazów kuchni żydowskiej, a także niespodzianek dla najmłodszych.... ( Aneta Boruch - "Kurier Poranny" z dn.23.02.2010r.)
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100224/BIALYSTOK/396452924
POWIĘKSZ
POWIĘKSZ
http://www.youtube.com/watch?v=H91lITbiQ80
http://www.youtube.com/watch?v=dv5zTMmwob8&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=x9Fdcv_qZ5A
http://www.youtube.com/watch?v=8Zm_hlLIjSc
http://www.youtube.com/watch?v=7LEIdMbOxEo
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090614/KULTURA/488882808
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KONCERTY/42383456
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KONCERTY/282072235
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KONCERTY/662683291
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090617/KONCERTY/450434688
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090621/MAGAZYN/521918286
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090221/MAGAZYN/79287240
http://www.youtube.com/watch?v=iXtWsIIHqQU&feature=related
Zachor: kolor i dźwięk - festiwal kultury żydowskiej
Celem projektu było przedstawienie i przypomnienie mieszkańcom Białegostoku twórczości malarzy pochodzenia żydowskiego. Tegoroczny festiwal stanowił już drugą edycję imprezy, tym razem przygotowaną z większym rozmachem. Festiwal odbywał się w dniach 14-16 czerwca. Zainteresowani mieli okazję do głębszego poznania kultury żydowskiej jako integralnej części podlaskiego dziedzictwa. Były koncerty, wykłady, wystawy fotograficzne, przedstawienie teatralne.
GALA PROGRAMU „ ŻUBR BUDZI PODLASIE”
Jednym ze zwycięskich projektów prospołecznego programu jaki Kompania Piwowarska- producent piwa Żubr, realizuje na terenie Białegostoku oraz województwa podlaskiego w 2009 roku, został festiwal kultury żydowskiej „Zachor: kolor i dźwięk ”. 21 stycznia 2009r. odbyły się obrady jury, które oceniało wszystkie zgłoszenia kwalifikujące się pod względem formalnym. W jego skład obok organizatora weszli przedstawiciele Partnerów programu, tj. Urzędu Miejskiego w Białymstoku ( program pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku), mediów regionalnych ( Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, TVP Białystok, portal bstok.pl ) oraz dr Jan Pietruski, reprezentujący głos mieszkańców. W wyznaczonym przez organizatorów czasie spłynęło łącznie 75 projektów. Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii „Kultura”-29 oraz „Akcje społeczne”-28. Studenci nadesłali 8 projektów, a miłośnicy sportu – 10. http://www.youtube.com/watch?v=H91lITbiQ80
http://www.budzipodlasie.pl/
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120619/BIALYSTOK/120619392
|