Strona Główna
   Godzina    
Kontakt  

   


 http://www.jewish.org.pl/

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

 WSCHODZĄCY BIAŁYSTOK

                                                                 

                                                                                

 

 

Festiwal Zachor

Organizatorzy:

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej

ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK

17-20 czerwca 2023 r. 

Wydarzenie jest włączone w program obchodów

80. Rocznicy Powstania w Getcie Białostockim.

Honorowy patronat:

POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich, Prezydent Miasta Białegostoku, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Ambasada Państwa Izrael

 

Sobota, 17.06.2023 r. 

19.00      Kościół Matki Bożej Fatimskiej

Koncert organowy inaugurujący Festiwal

 • Giovanni Petrone (Włochy)

Aaron Copland - Fanfare for the Common Man

Felix Mendelssohn Bartholdy - Sonata VI op. 65

Marco Enrico Bossi - „Chant du soir" Scherzo op. 42 nr 2

 • Marek Kulikowski

Georg Muffat - Toccata duodecima et ultima

Felix Mendelssohn Bartholdy - Sonata V op. 65

Wolfgang Amadeus Mozart - Andante F-dur KV 616

Petr Eben - Moto Ostinato

Niedziela, 18.06.2023 r.

Plac przy Ratuszu    16.00 - 22.00

Koncerty:

 • Gut Szabes

Piotr Kowalik - chazan Synagogi Nożyków w Warszawie;

muzyka, teksty, wokal

 Łukasz Reising - bas, harmonijka, wokal

 Mariusz Tryba - gitara

 Filip Tryba - perkusja

 Andrzej Waśniewski - instrumenty klawiszowe

 • Libelid

Ola Bilińska - głos, syntezator OP1, gitara elektryczna, elektronika

Edyta Czerniewicz - wiolonczela, głos

Kasia Kolbowska - harfa celtycka, głos

Sebastian Witkowski - gitara basowa, syntezatory, głos

 • Gerard Edery (USA) z zespołem

Gerard Edery - gitara / wokale

Karolina Matuszkiewicz - skrzypce / wokale

Marcin David Król - skrzypce
Fabian Włodarek - akordeon
Robert Siwak - perkusja

 • Ormimus. Oriental Mystic Music

Władysław WOODY Kwaśnicki - saksofon

Romuald Frey - gitara

Warsztaty:

 • Tańce żydowskie i izraelskie (prowadzenie - Monika Leszczyńska)
 • Kuchnia żydowska i izraelska - zasady, przepisy, degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina)
 • Symbole judaizmu i Izraela - warsztaty i konkurs dla dzieci

 Poniedziałek - 19.06.2023 r. 

17.00 Galeria Sleńdzińskich, Rynek Kościuszki 4

 • Duchowość w judaizmie

 Rebecyn Chayą Rapoport i Rabin Icchak Rapoport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

19.00   Aula Pałacu Branickich

 • Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie - dr Małgorzata Frąckiewicz o cyklu wydawniczym Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów
 • Szlagiery żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i polskim - Artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy

Monika Chrząstowska

Sylwia Najach

Henryk Rajfer

Teresa Wrońska

Wtorek, 20.06.2023 r.

19. 00   Nie Teatr

Koncert galowy  - Uriel Herman Team (Izrael)

          Uriel Herman  - piano

          Ehud Etton - contrabass

          Haim Peskof - drums

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny. Na koncert galowy obowiązują bezpłatne wejściówki.

Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael  www.bialystok.jewish.org.pl

oraz fb  https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal

Patronat:

POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich, Prezydent Miasta Białystok, Wojewoda Podlaski, Marszałek Woj. Podlaskiego, Ambasada Państwa Izrael

Partnerzy:

Miasto Białystok, Urząd Marszałkowski, MSWiA, Kulturoznawstwo UwB, Galeria Sleńdzińskich, Fundacja Taubego, Restauracja Tejsza z Tykocina,

Patronat medialny:

Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Nasze Miasto, Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok

Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanych przez MSWiA,  Urząd Miasta Białystok oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

RAFAEL RAJZNER 

RAFAEL RAJZNER / HENRY R. LEW (1897-1953) - bohater Festiwalu

Naoczny świadek zagłady białostockich Żydów. W czasie wojny stracił żonę i dwoje dzieci. Przeszedł przez getto, więzienie i kilka obozów: Stutthof, Auschwitz-Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen, Ebensee, Schlier. Był członkiem legendarnego „komanda fałszerzy", zajmującego się produkcją podrobionych dokumentów i pieniędzy dla III Rzeszy. Swoje losy i losy białostockich Żydów opisał w książce „Losy nieopowiedziane. Zagłada Żydów białostockich 1939-1945)", która na tle innych powojennych relacji na ten temat wyróżnia się bogactwem szczegółów historycznych i faktów. Opisuje kolejno wybuch wojny, przebieg okupacji sowieckiej, dzieje getta białostockiego aż do jego likwidacji w sierpniu 1943 roku, życie w piwnicznych bunkrach i po aryjskiej stronie.

Uriel Herman Team

Pianista i kompozytor jazzowy URIEL HERMAN koncertował na całym świecie zarówno ze swoim zespołem, jak i jako solista. Jego muzyka łączy klasyczne brzmienie fortepianowe ze złożonymi rytmami i melodiami Bliskiego Wschodu. Uriel Herman Quartet powstał po nagraniu pierwszego albumu Hermana Awake (2014), który został uznany za jeden z 5 najlepszych albumów roku w Izraelu. Od tego czasu zespół występował na najważniejszych festiwalach: The Forbidden City Concert Hall (Pekin, Chiny), Festival Jazz Sous Les Pommiers (Coutances, FR), Centro Cultural Kirchner (Argentyna), Stanford University (CA, USA), Jarasum Jazz Festival (Korea Południowa). Zespół wystąpi w składzie: Uriel Herman (piano), Ehud Etton - contrabass, Haim Peskoff (drums).

 

GERARD EDERY - śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia.  Artyście towarzyszą wybitni muzycy: Karolina Matuszkiewicz, Marcin David Król, Fabian Włodarek, Robert Siwak.

GIOVANNI PETRONE - organista, klawesynista, dyrygent i kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium „L. Perosi" w Campobasso w klasie organów prof. Mauricia Di Meco i Carla Barbierato oraz klawesynu w klasie prof. De Girolamo Andreina. Odbył studia podyplomowe w Wiedniu. Ukończył dyrygenturę chóralną i kompozycję chóralną w klasie prof. Colomba Capriglione we Frosinone. Występował jako organista i dyrygent chórów w Austrii, Szwajcarii, Francji, Słowacji i wielu miastach włoskich (Rzym. Otrzymał nagrody na prestiżowych, międzynarodowych konkursach organowych (Teramo, Pistoi).

MAREK KULIKOWSKI - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą pięciu międzynarodowych konkursów organowych.

Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz o różnych odcieniach i obliczach miłości. W tych poetyckich utworach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności. Przywrócone pamięci pieśni miłosne pochodzące ze starych zbiorów żydowskich pieśni brzmią ponownie w niezwykłej interpretacji i aranżacji Oli Bilińskiej. Artystce towarzyszą: Edyta Czerniewicz, Kasia Kolbowska, Sebastian Witkowski.

GUT SZABES to projekt muzyczny chazana Synagogi Nożyków w Warszawie, Piotra Kowalika, rozpoczęty w 2022 roku. Kowalik jest autorem piosenek do płyty nagranej pod takim tytułem wspólnie z Łukaszem Reisingiem oraz Mariuszem Trybą. W 2023 do zespołu dołączyli Andrzej Waśniewski i Filip Tryba. Zespół wykonuje piosenki oparte na klasycznych hebrajskich tekstach - Psalmach, pieśniach szabatowych, świątecznych oraz modlitwach - lecz w zupełnie nowych aranżacjach. Różnorodne utwory zespołu nawiązują do charakterystycznej żydowskiej melodyki, ale też chętnie wykorzystują takie gatunki jak folk, blues czy rock.

MONIKA CHRZĄSTOWSKA, SYLWIA NAJACH, HENRYK RAJFER I TERESA WROŃSKA z Teatru Żydowskiego przedstawią szlagiery żydowskie w języku jidysz, hebrajskim i polskim. Autorami tekstów są m.in. Julian Tuwim, Marian Hemar, Jerzy Turandot, Bolesław Norski-Nożyca, a muzyki - Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Zygmunt. Białostocki. 

ORMIMUS. Oriental Mystic Music jest projektem muzycznym Władysława „WOODY" Kwaśnickiego (aranżacje utworów, instrumenty dęte) i Romualda Freya (gitary, śpiew). Nawiązuje się w nim do najpiękniejszych tradycji Bliskiego Wschodu, pełnego uduchowienia, poezji i mistyki. Pełne radości i miłości pieśni mówiące o szczęściu i pokoju wywodzą się z tradycji sefardyjskiej, jemeńskiej, syryjskiej, marokańskiej, hiszpańskiej, ale i słowiańskiej.

ICCHAK RAPOPORT - Rabin w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Pełni również funkcję Rosh Kollel Tora MiTzion w Warszawie. Urodził się w Sztokholmie i jest synem polskiej Żydówki z Sosnowca, która wyemigrowała po wydarzeniach marcowych 1968 r. W jego rodzinnym domu rozmawiano po polsku. Icchak Rapoport ukończył pięcioletnie studia rabinackie w jesziwie Yeshivat Hamivtar w Izraelu w 2002 r., po czym objął stanowisko rabina Gminy Żydowskiej w Oslo w Norwegii (2002-2006). Następnie przez 5 lat pracował jako Rabin we Wrocławiu. Pełnił również funkcję emisariusza izraelskiej organizacji Shavei Israel. Latem 2011 wrócił do Izraela i kontynuował pracę dla Shavei Israel, a także dla organizacji Noahide World Center. W sierpniu 2021 r. wrócił do Polski i rozpoczął pracę w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Jego żoną jest Chaya - pochodząca z Sosnowca psycholożka.

MONIKA LESZCZYŃSKA od 1998 r. prowadzi regularne zajęcia tańca izraelskiego w Warszawie; przygotowała wielokrotnie choreografię i występy zespołu „Snunit". Przeprowadziła liczne warsztaty tańca izraelskiego (m.in. w ramach Warsztatów Tańca Współczesnego w Poznaniu, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, na Międzynarodowym Kursie Orffa, Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Sopocie).

Dr MAŁGORZATA FRĄCKIEWICZ - językoznawczyni, regionalistka, popularyzatorka wiedzy o językowo-kulturowej tożsamości mieszkańców ziemi łomżyńskiej, redaktorka strony internetowej: name.lomza.pl.  Zainicjowała i współredaguje księgi pamięci gmin żydowskich w ramach cyklu Łomżyńskie pinkasy przedniemeńskie.


 

 

 

XV Festiwal Kultury Żydowskiej

ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK

18-21 czerwca 2022 r.

 

Sobota, 18.06.2022 r.

 

Aula Pałacu Branickich - godz.12.30

 

 • Prof. Aleksander Skotnicki - Rola japońskiego konsula Sugihary w ratowaniu żydowskich uciekinierów z Polski na Litwie w 1940 roku (wykład)

 

Niedziela, 19.06.2022 r.

 

Plac przy Ratuszu    16.00-22.00

Koncerty:

 • Uriel Herman Team - Izrael

 • Klezmorim Trio - Polska

 • Legend of Kazimierz - Polska

 • „W starym kinie" - słuchacze Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego (fortepian i aranżacja - Marek Kulikowski, opieka artystyczna - Paweł Sławomir Szymański)

Warsztaty:

 • Tańce żydowskie i izraelskie (prowadzenie - Monika Leszczyńska0

 • Kuchnia żydowska i izraelska  - zasady, przepisy, degustacja (Restauracja TEJSZA z Tykocina)

 • Symbole judaizmu i Izraela - warsztaty i konkurs dla dzieci

 Poniedziałek - 20.06.2022 r.

17.00  Galeria Sleńdzińskich - ul. Legionowa 2

 

Projekcja filmu „Tych miasteczek nie ma już..."

 

19.00   Aula Pałacu Branickich

 

 • Koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu artystów ze Stanów Zjednoczonych

- Yale Strom

- Elizabeth Schwartz

- Peter Stan

- Petr Dvorsky (Czechy)

 • Warsztaty z muzykami

Wtorek, 21.06.2022 r.

 

19.00      Kościół Matki Bożej Fatimskiej

Koncert organowy - Marek Kulikowski

 • Felix Mendelssohn - Sonata III A-dur

 • Johannes Brahms - Choral "O Gott,Duzo frommer Gott"

 • Cesar Frank - Piece heroique

 • Fryderyk Chopin - Etiuda op. 10 nr 6 (transkrypcja Marek Kulikowski)

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny. 

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia jest wolny.

Organizatorzy:

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

 

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej 

„Zachor - Kolor i Dźwięk"

Białystok  

06-08 czerwca 2021 r.

 

Honorowy patronat:

Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,

Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela w Polsce,

 

Program

Niedziela - 06.06.2021 r. 

Plac przy Ratuszu    17.00 - 22.00 

*

Mishka Zilberstein - bohater Festiwalu.

Urodził się w 1928 roku w Białymstoku, zmarł w 2016 roku w Izraelu. Autor przejmujących wspomnień „Życie bez pamięci" („Chaim le-lo zikaron"). 

* 

 „Gdybym był bogaczem..." - koncert w wykonaniu aktorów teatrów warszawskich

Tewje - Marek Szydło

Gołda - Ewa Dąbrowska

Cejtł i Fruma Sara - Monika Chrząstowska

Chudł - Izabela Rzeszowska

Perczyk - Piotr Chomik

Morł - Piotr Sierecki

Lejzer Wolf i Rabin - Henryk Rajfer

 

Koncert Sephardic Soul Music - Gerard Edery (USA)

Artyście towarzyszą:

Marcin Dawid Król - skrzypce

Lucjan Szaliński-Bałwas - altówka, skrzypce 

Arad Emamgholi - perkusja 

 

Melodie żydowskie - Kapela Jankiela

Alicja Głódź - skrzypce

Zdzisław Wasilewski - kontrabas

Wojciech Cis - gitara akustyczna

Wiesław Doliński - akordeon

Jan Mlejnek - klarnet

 Poniedziałek - 07.06.2021 r.

 

18.00   Aula Pałacu Branickich

POD NIEBEM SEFARAD - Najpiękniejsze pieśni sefardyjskie

Anna Riveiro - śpiew, gitara, tłumaczenia i scenariusz koncertu

Michał Pindakiewicz - gitara, udu, aranżacje

 

Wtorek - 08.06.2021 r. 

19.00 - Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej

             (ul. Kraszewskiego 15B)

Koncert organowy - Marek Kulikowski

 

PROGRAM

1. C. Franck - Fantasie A-dur

2. J. Brahms - Choral „Es ist ein Ros' entsprungen"

3. C. Franck - Prélude, Fugue et Variation h-moll op.18

4. J. Brahms - Choral „Herzlich tut mich verlangen"

5. C. Franck - Piece heroique h-moll 

 

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego na poniedziałkowy koncert liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wejściówki (dostępne u Organizatora podczas koncertów niedzielnych).

 

Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael  www.bialystok.jewish.org.pl

oraz fb  https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal

 

Organizatorzy:

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie,

Patronat honorowy:

Wojewoda Podlaski, Marszałek Woj. Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Ambasada Izraela,

 

Partnerzy:

Wschodzący Białystok, Urząd Marszałkowski, Majster, Esperanto Cafe, Kulturoznawstwo UwB, Taube Foundation

 

Patronat medialny:

Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Białystok

 

Krótkie informacje o Artystach:

„Gdybym był bogaczem...''  - koncert na podstawie musicalu "Skrzypek na dachu'', zawiera wszystkie główne wątki i piosenki, światowe bestsellery. Fantastyczna historia o mleczarzu Tewje oparta na tradycjach żydowskich, opowiedziana w specyficzny żydowski sposób, wykorzystująca niepowtarzalny humor i sposób myślenia charakterystyczny dla kultury żydowskiej, ale jakże uniwersalny dla całej ludzkości.

Wspaniała muzyka, świetne teksty, brawurowe wykonanie, 90 minut fantastycznych wrażeń.

Wykonawcami są artyści teatrów warszawskich:

Tewje - Marek Szydło

Gołda - Ewa Dąbrowska

Cejtł i Fruma Sara - Monika Chrząstowska

Chudł - Izabela Rzeszowska

Perczyk - Piotr Chomik

Morł - Piotr Sierecki

Lejzer Wolf i Rabin - Henryk Rajfer

 

 

******

 

GERARD EDERY - śpiewa, gra na gitarze i sazie, komponuje. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich. W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 16 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego bogatego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia. 

www.gerardedery.com

Artyście towarzyszą wybitni muzycy:

Marcin Dawid Król - skrzypce

Lucjan Szaliński-Bałwas - altówka, skrzypce 

Arad Emamgholi - perkusja

 

*****

 

KAPELA JANKIELA - istnieje od roku 1999. Tworzą ją muzycy, dla których inspirującą w artystycznych poszukiwaniach jest kultura żydowska.  Zespół współpracuje ze znanymi aktorami i artystami sceny polskiej. Tworzy go pięciu muzyków:  Alicja Głódź (skrzypce),  Zdzisław Wasilewski (kontrabas), Wojciech Cis (gitara akustyczna), Wiesław Doliński (akordeon), Jan Mlejnek (klarnet).

 

*****

ANNA RIVEIRO - charyzmatyczna wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna.

Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej twórczości stanowi muzyka z szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej. Artystka wykonuje pieśni sefardyjskie, hebrajskie (również liturgiczne) oraz  pieśni jidysz. Koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech,  współpracując z uznanymi w świecie muzykami. Uważana jest za mistrzynię pieśni sefardyjskich i nazywana "polską Yasmin Levy".

http://riveiro.pl/

Artystce towarzyszy wybitny muzyk: Michał Pindakiewicz (gitara, udu, aranżacje).

 

*****

MAREK KULIKOWSKI - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe  w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.

 

 

 

 

Organizatorzy:

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

 

XII Festiwal Kultury Żydowskiej 

„Zachor - Kolor i Dźwięk"

Białystok,  16-18 czerwca 2019 r.

 

Honorowy patronat:

Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,

Prezydent Miasta Białegostoku,  Ambasada Izraela w Polsce,

 

PROGRAM

 

Niedziela, 16.06.2019 r. 

Plac przy Ratuszu  - godz. 15.00

 

Koncerty:

 • Melodie  żydowskie -  Sekcja  Muzyczna  Teatru Bez Nazwy (Krystian Zięba - akordeon, wokal, Mariia Sydorenko - wokal, Joanna Dąbrowska - akordeona,  Illia Tsalyk - gitara, djembe, Karolina Skorupa - skrzypce,)

 

 • "Mi amor, mi alegria" (Pieśni Żydów Sefardyjskich)

Urszula Makosz (śpiew), Paweł Pierzchała (fortepian), Krzysztof Cyran (gitara), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe)

 

 • Rok Duo - Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce)

 

 • „ Żydowska ulica"

Izabela Szafrańska (śpiew),  Przemysław Zalewski (pianino), Paweł Puszczało (kontrabas), Marcin Drabik (skrzypce,), Przemysław Skałuba (klarnet, duduk, saxofony) oraz Daniel Kapustka (perkusja)

 

Inne atrakcje:

 • nauka tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Kinga Kalupa z grupy tanecznej Snunit z Warszawy)
 • warsztaty kuchni żydowskiej - prezentacja i degustacja koszernych potraw (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)
 • konkurs plastyczny dla dzieci

 

Wystawa „Izrael - wczoraj i dziś" (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)

 • hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

19.00 - Kościół św. Rocha

Koncert organowy

 • Marek Kulikowski

 Poniedziałek - 17.06.2019 r.

 

 Wystawa „Izrael - wczoraj i dziś" (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)

 • hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

 

 

18.00   Aula Pałacu Branickich

 • A ZEMERL AZA...

Koncert piosenek żydowskich po polsku i w jidisz że specjalną niespodzianką


Monika Chrząstowska - wokal, prowadzenie.
Paweł Leszczyńska - akordeon
Dariusz Falana - klarnet
Mateusz Dobosz - kontrabas

Wtorek, 18.06.2019 r.

 

Wystawa „Izrael - wczoraj i dziś" (udostępniona przez Ambasadę Państwa Izrael)

 • hol przed aulą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Plac NZS 1)

 

18.00   Kino Forum - ul. Legionowa 5

Koncert galowy

 • SEFARAD MODERNA / Pieśni sefardyjskie

Anna Riveiro (śpiew) z Trio Jazzowym Miłosza Olenieckiego (Miłosz Oleniecki - fortepian, aranżacje utworów, Paweł Zwierzyński-Pióro - kontrabas, Rafał Dutkiewicz - perkusja)

 

 • OSTATNIEMU KLEZMEROWI. Koncert Muzyki i Poezji Żydowskiej

Ewa Warta Śmietana (śpiew), Jerzy Trela (recytacja), Wojciech Trela (recytacja), Małgorzata Westrych (fortepian)

Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.

Bezpłatne wejściówki obowiązują:

 • na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2019 r.)

Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael  www.bialystok.jewish.org.pl

oraz fb  https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na

XI Festiwal KulturyŻydowskiej  

„Zachor - Kolor i Dźwięk"

Białystok,  16-19 czerwca 2018r.

Poniżej jest ramowy program.

Więcej szczegółów i informacji o Artystach

przekażemy niebawem.

Śledźcie też nas na fb: https://www.facebook.com/pg/Centrum-Edukacji-Obywatelskiej-Polska-Izrael-1303717449743451/events/?ref=page_internal

Organizatorzy:

Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

 

XI Festiwal Kultury Żydowskiej 

„Zachor - Kolor i Dźwięk"

 

Honorowy patronat:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku,  Ambasada Izraela w Polsce, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

PROGRAM


Sobota, 16.06.2018 r.

 20.15 -Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)

 • Spektakl Miriam
 • Havdala /Pożegnanie Szabatu

Niedziela, 17.06.2018 r.

10.00  Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej - oprowadza prof. Heidi Szpek -Idzikowski (Central Washington University - USA) 

Plac przy Ratuszu

Koncerty:

15.00-22.00

 • Izabela Szafrańska, Przemysław Zalewski (Polska)
 • Kapela Jankiela (Polska)
 • Marcin Król, Michał Drewnowski (Polska)
 • Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Polska)
 • Efim Chorny, Susan Ghergus (Mołdawia)

Warsztaty:

 • tańców żydowskich i izraelskich (Kinga Kalupa - grupa taneczna Snunit z Warszawy)
 • warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)

Konkurs plastyczny dla dzieci

20.30 - Kościół św. Rocha

Koncert organowy

 • Matteo Imbruno (Holandia)
 • Marek Kulikowski (Polska)

Poniedziałek - 18.06.2018 r. 

16.00   Białostockie ślady Samuela Pisara - oprowadza Jolanta Szczygieł-Rogowska (miejsce spotkania - Galeria im. Sleńdzińskich, ul. L. Waryńskiego 24 a)

17.00  Galeria im. Sleńdzińskich - ul. Legionowa 2

 • Czego możemy nauczyć się od biblijnych kobiet? Sara, Miriam, Estera, Ruth -wykład Anny Dodziuk z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie

19.00   Aula Pałacu Branickich

Koncert pieśni sefardyjskich

 • Gerard Edery - vocal, guitar (USA)
 • Anya Wandtke - violin (Polska)
 • Sebastian Wypych - double bass (Polska)

Wtorek, 19.06.2018 r. 

12.00  Warsztaty muzyczne dla studentów (impreza zamknięta) - Elizabeth Schwartz i Peter Stan (USA)

19.00   Kino Forum - ul. Legionowa 5

Koncert galowy

 •  Elizabeth Schwartz  (USA)
 • Peter Stan (USA)

Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.

Bezpłatne wejściówki obowiązują:

 • na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 14 czerwca 2018 r.)
 • na koncert galowy w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 14 czerwca 2018 r.)

 

SAMUEL PISAR  - BOHATER

XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ

„ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK"

Samuel and Judith Pisar

SAMUEL PISAR (1929-2015) -  polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego, założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Yad Vashem, a także Fundacji Pamięci Shoah. Urodził się w Białymstoku. W czasie II wojny światowej przebywał w białostockim getcie oraz w hitlerowskich obozach koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz oraz Dachau. Gdy miał siedemnaście lat, odnalazła go rodzina z Australii. Studiował prawo w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu. W 1956 r. objął stanowisko doradcy generalnego UNESCO w Paryżu.  Był członkiem komisji doradczej Johna F. Kennedy'ego, konsultantem Izby Reprezentantów USA.  Angażował się w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych oraz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. W 1973 r. nominowany był do Pokojowej Nagrody Nobla. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał, był również Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojego życia odwiedził parokrotnie rodzinne miasto. Publikacje Samuela Pisara: "Coexistence & Commerce" (1970), "Of Blood and Hope" (1981, polskie wydanie: "Z krwi i nadziei", 1992), "Kaddish - Dialogue with God" (tekst i narracja do symfonii Leonarda Bernsteina).

 Organizatorzy:
Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie 

X Festiwal KulturyŻydowskiej  

„Zachor - Kolor i Dźwięk"

Białystok,  9-13 czerwca 2017 r.

 

Honorowy patronat:
Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,
Prezydent Miasta Białegostoku,  Ambasada Izraela w Polsce 

 

PROGRAM

Piątek,  09.06. 2017 r. 

19.00 - Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19)
Muzyczny Szabat
 • Mojše Band (Michal Pal'ko,František Kubiš, JakubStračina) i Rabin Tanya Segal
 • Kabalat Szabat / Powitanie Szabatu (Rabin Tanya Segal)

Sobota, 10.06.2017 r.

 19.00 -Białostocki Teatr Lalek (ul. Kalinowskiego 1)
 • Spektakl Miriam
 • Havdala /Pożegnanie Szabatu (Rabin Tanya Segal)

Niedziela, 11.06.2017 r. 

10.00  Wycieczka po cmentarzu żydowskim przy ul. Wschodniej - poprowadzi  prof. Heidi Szpek  (Central Washington University - USA)

Plac przy Ratuszu

Koncerty:

12.30 - 13.30
 • Międzywojenny kabaret żydowski (artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy)

15.00-22.00
 • Mojše Band - Michal Pal'ko,František Kubiš, JakubStračina (Czechy)
 • Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (Polska)
 • Dobranotch - Mitia Khramtsov, Ilja Gindin, Alexey Stepanov, Roman Schinder Evgenii Lizin, Sergey Schpul (Rosja, Ukraina)
 • tańców żydowskich i izraelskich (Monika Leszczyńska)
 • warsztaty i degustacja koszernych potraw żydowskich (Małgorzata Blicharz i Julia Gregosiewicz)

Warsztaty:

Konkurs plastyczny dla dzieci - malujemy symbole judaizmu

20.30 - Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP

Koncert organowy

 • Matteo Imbruno (Holandia)
 • Marek Kulikowski (Polska)
 •  

  Poniedziałek - 12.06.2017 r.

  09.00  Otwarcie wystawy poświęconej Felicji Raszkin Nowak (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego - ul. M. Sklodowskiej-Curie 141a; parter)
  09.15  VI Międzynarodowa Konferencja  Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Edycja II:  Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej"   (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego; VI piętro - sala audytoryjna)
  13.00   Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19)
  • Warsztaty z wycinanki żydowskiej - Joanna Matyjasek
  19.00   Kino Forum  (ul. Legionowa 5)
  Koncert:
  • Ahavat Olam / Najpiękniejsze pieśni świąt żydowskich - Anna Riveiro (mezzosopran), Anna Hajduk (fortepian) - Polska
  • Pieśni sefardyjskie - Gerard Edery (USA), Sebastian Wypych (Polska)

   

  Wtorek, 13.06.2017 r.

   09.00  VI Międzynarodowa Konferencja  Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Edycja II:  Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej" (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna)
  12.00  Spotkanie młodzieży licealnej z  Beatą Ruben - córką  Felicji Raszkin Nowak
  13:00 Warsztaty muzyczne dla studentów  Akademii Teatralnej - Yaron Gershovsky (USA)
  19.00   Opera i Filharmonia Podlaska (ul. Podleśna 2)

  Koncert galowy
  • Yaron Gershovsky (USA) - fortepian

  oraz:
  • Adam Czerwiński (Polska) - instrumenty perkusyjne
  • Tomasz Kupiec (Polska) - gitara basowa

   Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny.

  Bezpłatne wejściówki obowiązują:

 • na spektakl Miriam (do odebrania w kasie BTL od 6 czerwca 2017 r.)
 • na koncert w kinie Forum (do odebrania w kasie kina od 6 czerwca 2017 r.)
 • na koncert galowy (do odebrania w kasie OiFP przy ul. Odeskiej od 6 czerwca 2017 r.)
 • Partnerzy:

  Ambasada USA, Ambasada Państwa Izrael, Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Białostocki Teatr Lalek, Książnica Podlaska, Uniwersytet w Białymstoku, Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód", Firma Majster, Hotel Kawelin, Esperanto Cafe

  Patronat medialny:

  Kurier Poranny , Białystok on-line, TVP - Białystok, Polskie Radio Białystok,

  Współpraca redakcyjna:  RMF Classic

  --------------------------------------------------------------------------------------

   

  Teatr Żydowski z Warszawy wypełnił Aulę Magna :
  http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/palac-branickich-festiwal-zachor-teatr-zydowski-wypelnil-aule-magna-zdjecia-wideo,10132772/

   na Rynku Kościuszki :http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/rynek-kosciuszki-festiwal-zachor-koncert-olgi-mieleszczuk-i-nauka-tancow-zdjecia-wideo,10127842/ 

  rozmowa z Lucy Lisowska :http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-lucy-lisowska-ludzie-sluchajacy-w-kosciele-muzyki-zydowskiej-to-cos-pieknego,10121728/ 

  http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/palac-branickich-festiwal-zachor-teatr-zydowski-wypelnil-aule-magna-zdjecia-wideo,10132772/  

  http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/a/rynek-kosciuszki-festiwal-zachor-koncert-olgi-mieleszczuk-i-nauka-tancow-zdjecia-wideo,10127842/ 

  http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-lucy-lisowska-ludzie-sluchajacy-w-kosciele-muzyki-zydowskiej-to-cos-pieknego,10121728/ 

  Organizatorzy:
  Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

  IX Festiwal

  Kultury Żydowskiej

  "Zachor - Kolor i Dźwięk"

  Białystok 18-21 czerwca 2016 r.

  PROGRAM 

  Sobota 18.06.2016
  12.00  Otwarcie wystawy „Wizyta Papieża Franciszka w Izraelu"  (Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Podleśna 2)

  Niedziela 19.06.2016 r.
  16..00 - 22.00  Imprezy plenerowe przed Ratuszem
  Koncerty:
  • "Pieśni żydowskiego Polesia"  -  Olga Mieleszczuk z zespołem (Izrael, Polska)

  • Izraelski rock - Zespół Dolly's Circus (Izrael)
  • Pieśni żydowskie - Urszula Makosz z zespołem (Polska)
  Warsztaty:
  •  koszernej kuchni żydowskiej (połączone z degustacją) - Małgorzata Blicharz, Julia Gregosiewicz
  • tańca żydowskiego i izraelskiego - Monika Leszczyńska
  Konkurs plastyczny dla dzieci - symbole, tradycja żydowska
   19.00   Koncert organowy  - kościół św. Rocha
  • Matteo Imbruno (Holandia) i Marek Kulikowski (Polska)

  Poniedziałek 20.06.2016 r.
  Wręczenie Medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata  (wydarzenie za zaproszeniem imiennym)

  09.00 - 18.00  V Międzynarodowa Konferencja  Naukowa „Żydzi wschodniej Polski. Judaizm środkowo- i wschodnioeuropejski" -  Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego (ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna)
   13.00  Wykład Naczelnego Rabina Polski - Michaela Schudricha (Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna)
  19.00  Aula Pałacu Branickich (wstęp wolny)
   Koncert „Gdybym był bogaczem..."  - aktorzy Teatru Żydowskiego  w Warszawie


  Wtorek 21.06.2016 r.
  9.00 -14.00  V Międzynarodowa Konferencja  Naukowa  „Żydzi wschodniej Polski. Judaizm środkowo- i wschodnioeuropejski" -  Książnica Podlaska (ul. M. Skłodowskiej -Curie 14a; VI piętro - sala audytoryjna
  11.00  Warsztaty muzyczne z zespołem Six 13 - Jewish A Cappella
  19.00  Koncert galowy   (Opera i Filharmonia Podlaska  - ul. Podleśna 2)

  • Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski (Polska)
  • Six 13- Jewish A Cappella - zespół w składzie Mike Boxer, Phil Kaplan, Jacob Spadaro, Mordy Weinstein (USA) - wsparcie finansowe Ambasady USA

   

  Partnerem Festiwalu jest

  Ambasada Stanów

  Zjednoczonych Ameryki

  w Warszawie.

   

  (wstęp za bezpłatnymi wejściówkami dostępnymi od  17 czerwca 2016 r. w kasie OiFP  przy ul. Odeskiej 1 - nowy gmach)

   

  Informują i zapraszają na IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor - Kolor i Dźwięk":

   http://www.bialystokonline.pl/ix-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek,impreza,106932,5,1.html 

  http://kulturoznawstwo.uwb.edu.pl/index.php/o-kierunku/aktualnosci/9-wydarzenia/128-zachor-2016

  http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-cztery-dni-z-kultura-zydowska-zdjecia-wideo-program,10103524/ 

  https://pl.usembassy.gov/pl/zachor-2/

  http://embassies.gov.il/warsaw/newsAndEvents/calendar-of-events/Pages/2016/2016-06-Festiwal-Zachor-w-Bialymstoku.aspx

  http://www.poranny.pl/kultura/aktualnosci/a/festiwal-zachor-cztery-dni-z-kultura-zydowska-zdje cia-wideo-program,10103524/

  http://bialystok.tvp.pl/25778891/przed-festiwalem-zachor

  http://www.radio.bialystok.pl/kultura/wydarzenia/id/134682

  http://www.bialystokonline.pl/beda-imprezy-plenerowe-pod-ratuszem-czas-na-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-wideo,artykul,92211,2,1.html

  http://www.wspolczesna.pl/wiadomosci/bialystok/a/zachor-to-okazja-by-sprobowac-koszernej-kuchni-i-p otanczyc,10109672/

  http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/od-soboty-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor

  http://akadera.bialystok.pl/2016/06/14/od-soboty-zachor-kolor-i-dzwiek/

  http://www.wiadomosci.bstok.pl/?o=radio&informacja=90457

  http://uwb.edu.pl/nowosci/aktualnosci/uniwersytet-w-bialymstoku-partnerem-festiwalu-zachor-kolor-i-dzwiek/c8fa784e

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1726736734273970&id=1638755249738786

  http://dziendobry.bialystok.pl/zachor-startuje-za-3-dni/

  http://kulturoznawstwo.uwb.edu.pl/index.php/o-kierunku/aktualnosci/9-wydarzenia/128-zachor-2016

  https://www.asib.pl/podlaskie/bialystok/bialystok-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor

  http://www.wiadomosci.bstok.pl/?o=radio&informacja=90457

   

   

  Rabin Samuel Mohylewer - bohater Festiwalu i Konferencji

  Rabin Samuel MOHYLEWER urodził się  25 kwietnia 1824 r.  w Głębokiem, a zmarł 10 czerwca 1898 r. w Białymstoku. Był twórcą i ideologiem syjonizmu religijnego, jednym z założycieli organizacji Chowewej Syjon.W latach 1883-1896 był naczelnym rabinem białostockiej gminy żydowskiej. Prowadził wtedy działalność promującą syjonizm i nakłaniał białostockich Żydów do osiedlania się w kolonii Petach Tikwa w Palestynie. Założył także uczelnię rabinacką i towarzystwo kredytowe w Białymstoku. Za jego pośrednictwem w 1890 roku białostoccy Żydzi uzyskali prawo do cmentarza przy ul. Wschodniej. Na jego cześć została nazwana reformowana synagoga Beit Szmuel przy ulicy Branickiego.

        ARTYŚCI

   

  Męski zespół wokalny Six 13 łączy tradycyjną muzykę żydowską z nowoczesnym beatboxem, soulowymi brzmieniami, skomplikowaną harmonią. Muzycy stworzyli bezprecedensowy, rozpoznawalny styl. Nowoczesne aranżacje - także tradycyjnych pieśni i utworów - wykorzystują hip-hop, dance, rock. Grupa jest bardzo popularna nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na  całym świecie (ponad 5 milionów odsłon na YouTube, liczne koncerty, występy w prestiżowych programach telewizyjnych i radiowych, nagrody, wyróżnienia, entuzjastyczne recenzje). Six 13 wydało 6 albumów. Zespół postrzegany jest jako jeden z najciekawszych w kategorii muzyka żydowska na iTunes. Piosenki grupy 10 razy zajęły najlepsze miejsce w zestawieniach „The Best of".
  Zespół wystąpi w składzie:
  Mike Boxer (vocals, keyboards, vocal drums), Phil Kaplan (vocals, bass), Jacob Spadaro  (vocals, bass, guitars, winds), Mordy Weinstein (vocals, guitar, vocal drums).

   http://www.six13.com/
   https://www.youtube.com/user/Six13Sings
   https://www.youtube.com/watch?v=K7maoNGTL2w
   https://www.youtube.com/watch?v=7Q7Jo7FkLH4


  Olga Mieleszczuk - pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidisz i po hebrajsku. Wydała dwie płyty „Jewish Songs from the Shtetl" oraz „Lilalo". Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu. Obecnie mieszka w Jerozolimie. Projekt „Pieśni żydowskiego Polesia" miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku w marcu 2013 r. Przywołuje on utracony świat wielokulturowego Polesia.
  Artystce towarzyszą wybitni muzycy: Marta Maślanka (cymbały), Robert Lipka (akordeon), Gosia Szarlik (skrzypce), Michał Woźniak (kontrabas).  

   http://www.olgamieleszczuk.com.pl/
   https://www.youtube.com/watch?v=qftnU__VR94

  Rock-punkowy zespół Dolly's Circus narodził się w ciemnych światłach pubów Tel Avivu.  Zaskakująca muzyczna oryginalność Dolly's Circus sprawia, że odżywa duch prawdziwego rock n'rolla, odsuwając banał w cień. Rockowy show zespołu, zatytułowany Tzvika, idź do więzienia, koncert z punkowymi coverami piosenek dla dzieci Dudu Zar oraz nagranie albumu "Mirror Mirror", który został wydany przez NMC, uczyniły Dolly's Circus jednym z czołowych zespołów alternatywnych w Izraelu.  Zespół tworzą: Liron Rafaeli (vocal), Dror Dorenbaum (gitara), Asaf Lassri (bas), Amir Sharon (instrumenty klawiszowe), Itay Weis (perkusja).

  https://www.facebook.com/kirkas/
  https://www.youtube.com/watch?v=Q1-ifPPTofg
   https://www.youtube.com/watch?v=GpXz-uzSTS8

  Urszula Makosz -pieśniarka specjalizująca się w pieśniach żydowskich. Występuje z solowymi recitalami. Realizuje także różnorodne projekty muzyczne („Ownt lid - Wieczorna pieśń", „Bluer than Blue - Ilustrowany cykl pieśni jidysz"). Koncertuje  w kraju i za granicą. Wystąpiła m. in. na XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Etniczne Inspiracje w Warszawie, a także podczas ceremonii otwarcia Jewish Community Center w Krakowie dla jego fundatora - Księcia Walii, Karola. Była stypendystką KlezKanady. Artystce towarzyszą wybitni muzycy krakowscy: Michael Jones (skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta), Michał Półtorak (skrzypce, mandolina), Paweł Pierzchała (fortepian).

   https://www.facebook.com/UrszulaMakoszVocal/
  http://www.last.fm/pl/music/Urszula+Makosz
  https://www.youtube.com/watch?v=lmsg0nZaeic
  https://www.youtube.com/watch?v=2EJBasIxvWs

  Matteo Imbruno - organista, wybitny znawca muzyki okresu renesansu i baroku. Studiował organy w Bolonii u prof.  Liuwe Tamminga, w Rotterdamie u prof.  Bernarda Haselböck'a Jest tytularnym organistą Oude Kerk oraz Muzeum „Hermitage" w Amsterdamie. Koncertuje i wykłada w całej Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach. Prowadzi klasę mistrzowską gry na organach. Nagrał wiele płyt na historycznych organach w Holandii i Włoszech oraz dla radia BBC w Londynie.

  http://matteo.imbruno.antenna.nl/english-version.html
  https://www.facebook.com/matteo.imbruno  Marek Kulikowski - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe  w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.  Duet - Izabela Szafrańska (śpiew) i Paweł Sokołowski (gitara klasyczna) - powstał w Białymstoku 2 lata temu. Izabela Szafrańska pochodzi z Lipnicy Wielkiej - wsi położonej na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim. Jest studentką drugiego roku Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku. Część życia spędziła w Stanach Zjednoczonych, poszukując dla siebie inspiracji muzycznych. Paweł Sokołowski to rodowity białostoczanin, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest gitarzystą, kompozytorem, aranżerem utworów, producentem muzycznym.
  W repertuarze duetu są pieśni sefardyjskie, żydowskie, a także piosenki bardowskie, poezja śpiewana, piosenki artystyczne. Artyści z sukcesem występowali na licznych festiwalach w kraju i za granicą ( m. in. Grand Prix  V Międzynarodowego Festiwalu Złote Talenty w Złotej Pradze -  Praga 2015; I nagroda w konkursie 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki - Kraków 2015;  I nagroda podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA Rybnik 2016).

   Koncert „Gdybym był bogaczem" został przygotowany przez aktorów z Teatru Żydowskiego w Warszawie. Występują: Marek Szydło, Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Piotr Chomik, Piotr Sierecki, Henryk Rajfer.

   http://www.bialystokonline.pl/ix-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek,impreza,106932,5,1.html 

  Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael
  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

  VIII Festiwal Kultury Żydowskiej
  "Zachor - Kolor i Dźwięk"
  Honorowy patronat:
  Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,
  Prezydent Miasta Białegostoku,  Ambasada Izraela w Polsce

  Pinchas Adler - BOHATER  FESTIWALU
  Pinchas Adler (1921-2010) - syn Maurycego Adlera, nauczyciela języka polskiego w Hebrajskim Gimnazjum w Białymstoku. W czasie II wojny światowej jego matka i siostra zostały zamordowane w Treblince. Pinchas z młodszym bratem Natanem uciekł z getta, chcąc przez Związek Radziecki dotrzeć do Palestyny. Bracia wstąpili jako ochotnicy do Polskich Sił Lotniczych, tworzonych w sowieckiej Rosji. Jako żołnierz Pinchas brał aktywny udział w ostatnim etapie zmagań wojennych (1944-1945), m.in. jako nawigator bombowców. W Izraelu, do którego ostatecznie dotarł w 1949 roku, współtworzył lotnictwo wojskowe. Wykształcił pokolenia izraelskich pilotów bojowych. W 2000 r. wraz z bratem został awansowany do stopnia kapitana przez Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i odznaczony Orderem Virtuti Militari. Stale podkreślał swoje związki z pierwszą ojczyzną i rodzinnym Białymstokiem.

  ARTYŚCI
   
  Beata Czernecka - gwiazda krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Cechą charakterystyczną artystki jest niezwykła, mocna, emocjonalna barwa jej głosu oraz głęboki, sceniczny przekaz osobowościowy. Specjalizuje się w śpiewaniu pieśni w języku jidysz, w mistrzowski sposób oddając ich niepowtarzalny, mistyczny charakter. Recital „Zol zajn" wykonywany był m.in. podczas koncertu finałowego  Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Aktorce towarzyszą wybitni muzycy: Tomasz Kmiecik (piano), Michał Półtorak (skrzypce), Paweł Kuźmicz (bas).

  http://www.piwnicapodbaranami.pl/beata/

  Anashim - zespół, skupiający ludzi muzyki i teatru na stałe związanych z Bielskiem-Białą. Połączył ich projekt „Sekretny ogród", na który składają się pieśni żydowskie pochodzące z różnych nurtów (poezja, utwory ludowe, tradycja aszkenazyjska, sefardyjska). Zespół został wyróżniony w finale konkursu Radiowej Dwójki "Nowa Tradycja"2014.  Marcie Gzowskiej-Sawickiej towarzyszą Wojciech Golec, Piotr Górka, Krzysztof  Maciejowski, Marcin Żupański.

  http://www.anashim.pl/

   

   

  Electric Desert - zespół izraelski, założony w 2012 roku. W oryginalnych, niepowtarzalnych kompozycjach młodych muzyków - łączących hard rock z muzyką etno - dostrzec  można wpływ cygańskiej muzyki bałkańskiej, rytmów afrykańskich, melodii północnego i środkowego wschodu. Zespół tworzą: Nir Popliker (guitar & lead vocals),  Udi Krauss (drums), Omer Lutzky (bass), Eylon Tushiner  (woodwinds).

  https://www.facebook.com/ElectricDesert

  http://electric-desert.wix.com/bamidbar

   

  Beryozkele - projekt muzyczny, reinterpretujący w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne piosenki w jidysz. Pierwszy album „Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz" został wybrany przez polskich dziennikarzy, zajmujących się muzyką tradycyjną, „folkową płytą roku 2014". Oli Bilińskiej towarzyszą Michał Moniuszko i Kacper Szroeder.

  http://olabilinska.pl/?page_id=282

  https://www.facebook.com/berjozkele

  Matteo Imbruno - organista, wybitny znawca muzyki okresu renesansu i baroku. Studiował organy w Bolonii u prof.  Liuwe Tamminga, w Rotterdamie u prof.  Bernarda Haselböck'a Jest tytularnym organistą Oude Kerk oraz Muzeum „Hermitage" w Amsterdamie. Koncertuje i wykłada w całej Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach. Prowadzi klasę mistrzowską gry na organach. Nagrał wiele płyt na historycznych organach w Holandii i Włoszech oraz dla radia BBC w Londynie.

  http://matteo.imbruno.antenna.nl/english-version.html

  https://www.facebook.com/matteo.imbruno

  Marek Kulikowski - organista i pianista. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów prof. Piotra Wilczyńskiego. Odbył studia podyplomowe  w klasie organów profesora Joachima Grubicha (Akademia Muzyczna im F. Chopina w Warszawie) i profesora Juliana Gembalskiego (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach). Jest finalistą trzech międzynarodowych konkursów organowych.

   

   

  Zeev (Vlad) Shulman - artysta operowy i koncertowy, kantor synagogi w Rydze, nauczyciel. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Rydze. W 2003 r. stworzył Riga Klezmer Band, w skład którego weszli znani muzycy łotewscy: Yury Savkin (skrzypce), Gidons Grinbergs (skrzypce), Eduards Raubishko (klarnet) i Jurij Kasper (fortepian). Repertuar artysty obejmuje około 300 arii, romansów i piosenek w języku hebrajskim, jidysz, włoskim, łotewskim, rosyjskim, niemieckim, angielskim, polskim i ukraińskim.

  http://ebrejukultura.lv/2014/01/16/vlad-zeev-shulman/

   

   

  Chór Politechniki Białostockiej powstał w 1977 r. Od grudnia 1997 r. kieruje nim prof. Wioletta Miłkowska. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się utwory a cappella świeckie i sakralne z różnych epok, jak również formy wokalno-instrumentalne. Chór koncertuje zarówno w Polsce, jak i na świecie (Kanada, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Macedonia). Współpracuje z wieloma orkiestrami (m. in. Opery i Filharmonii Podlaskiej, z Orkiestrą Kameralną Sinfonia Viva, Akademicką Orkiestrą „Sinfonia Academica", Zespołem Muzyki Folkowej „Sierra  Manta"). Zdobywał nagrody i wyróżnienia w licznych międzynarodowych konkursach i festiwalach.

  http://www.chor.pb.edu.pl/

  „Pięcioksiąg Izaaka" (Angela Wagensteina) - znakomity spektakl Białostockiego Teatru Lalek, opowiadający o nieprzewidywalności ludzkiego losu. Pod płaszczykiem żydowskiego humoru kryją się ponadczasowe - nie tylko żydowskie - mądrości. Przedstawienie w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego, ze wspaniałą scenografią Wiesława Jurkowskiego okraszone jest muzyką Krzysztofa Dziermy graną na żywo.

  http://www.btl.bialystok.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1697&Itemid=6&lang=pl

   

  Organizatorzy:

  Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael

  Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

  VIII Festiwal Kultury Żydowskiej

  "Zachor - Kolor i Dźwięk"

  Honorowy patronat:

  Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego,

  Prezydent Miasta Białegostoku,  Ambasada Izraela w Polsce

  PROGRAM 

  Sobota  13.06. 2015 r.

  11.00  Gra miejska dla młodzieży szkolnej: "Miejsca pamięci białostockich Żydów'

  18.00  Spektakl „Pięcioksiąg Izaaka" - Białostocki Teatr Lalek

  20.00  Havdala - Białostocki  Teatr Lalek

  Niedziela 14.06.2015 r.

  15.00 - 22.00  Imprezy plenerowe przed Ratuszem

  Koncerty:

  • "Sekretny ogród" -  Anashim (Polska)
  • Electric Desert  (Izrael)
  • „Beryozkele" - Ola Bilińska, Michał Moniuszko, Kacper Szroeder (Polska)

  Warsztaty:

  •  koszernej kuchni żydowskiej (połączone z degustacją) - Małgorzata Blicharz
  • tańca żydowskiego i izraelskiego - Monika Leszczyńska

  Konkurs plastyczny dla dzieci (symbole, tradycja żydowska)

   20.30   Koncert organowy w  Katedrze Białostockiej (kościół farny)- Mateo  Imbruno (Holandia) i Marek Kulikowski (Polska) 

  Poniedziałek 15.06.2015 r.

   

  11.45  Otwarcie wystawy Patryka Pufelskiego „Starotestamentowe bohaterki narysowane"     (hol przed aulą Wydziału Filologicznego UwB - Plac Uniwersytecki 1, I. p)

  12.00  Muzyka izraelska - spotkanie  zespołu Electric Desert z młodzieżą akademicką (Wydział Filologiczny UwB)

  13.00 - 17.00  Konferencja „Żydzi Wschodniej Polski. Uczeni żydowscy" -  Wydział Filologiczny UwB

  17.30  Panel dyskusyjny poświęcony Pinchasowi Adlerowi (Galeria Slendzińskich - ul. Legionowa 1)

  19.00  Koncert „Mojshele, majn frajnd"  - Aula Pałacu Branickich

           * Kantor Zeew Shulman  - baryton (Łotwa)

           * Gidons Grinbergs - skrzypce

           * Yury Kasper - fortepian

  Kolno - Hotel Colnus

  19.00  Koncert "Sekretny ogród" - Anashim   (Polska)  

  Wtorek 16.06.2015 r.

  9.00 -17.00  Konferencja „Żydzi Wschodniej Polski. Uczeni żydowscy" - Wydział Filologiczny UwB

  17.00  Galeria im. Slendzińskich (ul. Legionowa 1)

             „Brzostek: historia pewnego powrotu" - film Simona Targeta

  19.00  Koncert galowy - Opera i Filharmonia Podlaska  (ul. Podleśna)

  • Chór Politechniki Białostockiej pod dyr. prof. Wioletty Miłkowskiej oraz chóry szkolne (w ramach projektu „Rozśpiewany Białystok"
  • „Zol zajn. Niech tak się stanie"  - Beata Czernecka  (gwiazda krakowskiej Piwnicy pod Baranami) z towarzyszeniem Tomasza (piano), Michała Półtoraka (skrzypce) i Pawła Kuźmicza (bas)

  Wstęp na wszystkie imprezy i koncerty jest wolny

  • na spektakl „Pięcioksiąg Izaaka" obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania w kasie BTL od 11.06.2015 r.)

  • na koncert galowy obowiązują bezpłatne wejściówki (do odebrania kasie OiFP przy ul. Odeskiej od 11.06.2015 r.)

  Więcej informacji: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael  www.bialystok.jewish.org.pl

   

  Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael
  i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
  serdecznie zapraszają na:
  VII Festiwal Kultury Żydowskiej
  „Zachor - Kolor i Dźwięk"
  Białystok, 13-15 czerwca 2014 r.

   

   http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/15062014-godz-1830/15635144

   

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor - fot. M.Szut

  Zachor - fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor, fot. M.Szut

  Zachor - fot. M.Szut

   

  Zachor - fot. M.Szut

  Zachor - fot. M.Szut

  Zachor - fot. M.Szut

  Zachor - fot. M.Szut

   

   

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/

  BIALYSTOK/140619761

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,16160344,

  Zachor_na_rynku__Festiwalowe_koncerty_beda_dzis_do.html

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=

  /20140615/KONCERTY/140619787 

  Yaron Gerschovsky - festiwal Zachor

  Tsigunz Fanfara Avantura

  https://www.youtube.com/watch?v=ppGtpjJrf6Q&feature=youtu.be

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140605/BIALYSTOK/

  140609780 

  http://poland.usembassy.gov/festival9.html 

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,16125173,Zydowskie_

  kobiety__Jakie_byly__Zachor_wkrotce_w_miescie.html

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/BIALYSTOK/140619767

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/BIALYSTOK/140619761

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20140615&Category=

  KULTURA09&ArtNo=615009989&Ref=PH 

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/BIALYSTOK/140619768 

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/KONCERTY/140619787

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140613/BIALYSTOK/140619836

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140615/KONCERTY/140619751 

  13.06.2014 r. - piątek

  12.45 - Otwarcie wystawy „Izraelska ilustracja dziecięca"

  (WydziałFilologiczny UwB - Plac Uniwersytecki 1, I piętro, hol koło

  auli)
  13.00-16.45 - III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi
  wschodniej Polski. Kobieta żydowska" (Wydział Filologiczny UwB
  - Plac Uniwersytecki 1, sala 47)
  17.00 - Panel poświęcony pamięci Chasi Bornstein-Bielickiej (Galeria
  Telimena - ul. Legionowa 2)

  https://www.youtube.com/watch?v=gIhf5BePn88

  19.00 - Koncert (Aula Pałacu Branickich)
   Urjane Kenżikajewa (Symferopol - Krym)

   

  14.06.2014 r. - sobota

  9.00-17.30 - III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żydzi
  wschodniej Polski. Kobieta żydowska" (Wydział Filologiczny UwB
  - Plac Uniwersytecki 1, sala 47)
  11.00 - Śladami białostockich Żydów - wycieczka. Oprowadza
  Jolanta Szczygieł-Rogowska.
  Zbiórka: ul. Botaniczna (przy stacji pogotowia ratunkowego)
  12.30 - Projekcja filmu izraelskiego (Galeria im. Sleńdzińskich
  - ul. Waryńskiego 24a)
  18.30 - Otwarcie wystawy fotografi i Zuzanny Szarek - „Tel-Aviv"
  (foyer OiFP - ul. Odeska 2)
  19.00 - Koncert Yarona Gershovsky'ego (sala kameralna OiFP
  - ul. Odeska 2)
  • Yaron Gershovsky (USA) - fortepian
  • Adam Czerwiński (Polska) - instrumenty perkusyjne
  • Tomasz Kupiec (Polska) - gitara basowa

   

  15.06.2014 r. - niedziela

  11.00 - Warsztaty muzyczne dla młodzieży
  Prowadzi Yaron Gershovsky (USA)
  15.00-22.00 - PLAC PRZED RATUSZEM
  Warsztaty:
  • kuchni żydowskiej (prowadzi Małgorzata Blicharz)
  • tańców żydowskich i izraelskich (prowadzi Monika Leszczyńska
  • konkurs plastyczny dla dzieci (sztetl, synagoga, symbole judaizmu)
  Koncerty:
  • Chór Miejski z Grajewa (dyrygent - Ewelina Kamińska)
  • Kabaret z Teatru Żydowskiego w Warszawie
  • Igor Milstein i zespół Nachäma-2 (Niemcy)
  • Tsigunz Fanfara Avantura (Polska)
  • Shachar Gilad z zespołem rockowym (Izrael)
  19.00 - GRAJEWO - Miejski Dom Kultury
  • Kabaret z Teatru Żydowskiego w Warszawie

   

  http://www.tvp.pl/bialystok/patronaty/zachor-2014/15578453

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140605/BIALYSTOK/140609780

   http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140606/REG00/140609804

  https://www.youtube.com/watch?v=ppGtpjJrf6Q

   http://wyborcza.pl/1,91446,16101604,Bialystok__Festiwal_Kultury_Zydowskiej__

  Zachor__od.html

   http://m.bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,106505,16125173,Zydowskie_kobiety__

  Jakie_byly__

  Wkrotce_Zachor___WIDEO_.html

   http://akadera.bialystok.pl/2014/06/06/zachor-kolor-i-dzwiek-od-13-do-15-czerwca/

   http://www.uczelnie.net/wydarzenia/wydarzenie/101-iii-miedzynarodowa-konferencja-

  naukowa-zydzi-wschodniej-polski-w-ramach-vii-festiwalu-kultury-zydowskiej-zachor-

  kultura-i-dzwiek

   http://polish.poland.usembassy.gov/zachor.html

   http://grajewo24.pl/info/karabret-z-teatru-zydowskiego-w-warszawie-.13127.html

   http://www.grajewo.pl/wydarzenie-424-kabaret_z_teatru_zydowskiego.html

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140611/BIALYSTOK/140619965

   http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/113262

  HONOROWY PATRONAT:

  WOJEWODA PODLASKI

  MARSZAŁEK WOJEWODZTWA PODLASKIEGO

  PREZYDENT MIASTA BIAŁEGOSTOKU

  AMBASADA IZRAELA W POLSCE  ZACHOR - KOLOR I DŹWIĘK
  BIAŁYSTOK 2013

   

    "ZACHOR - kolor i dźwięk" רוכז

   BIAŁYSTOK 15 - 19 czerwca 2012 r. 

   Koncert Gerarda Edery (USA)

   http://www.youtube.com/watch?v=ujahDwpm3TM

   Acoustic Acrobats w Białymstoku 17.06.2012

   http://www.youtube.com/watch?v=lWJCfJY0sek&feature=related

   

   Zachor – Orla 2012

   

   http://www.youtube.com/watch?v=O5epjMyRdeg&feature=related

   

   http://www.tvp.pl/bialystok/mniejszosci/przeglad-ukrainski/wideo/24062012/7800042

   

  Organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael

   

   Współorganizatorzy: Opera i Filharmonia Podlaska, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Galeria im. Sleńdzińskich,  Białostocki Ośrodek  Kultury

   

   

   

   

   

   Przed koncertem

   

   

   

   

  David Krakauer (USA)

   

  David Krakauer (USA)

   

   David Krakauer (USA)

   

  David Krakauer (USA)

   

  David Krakauer (USA)

   

  David Krakauer (USA)

   

  David Krakauer (USA)

   

   

  David Krakauer (USA)

   

   

  David Krakauer

   

   

  David Krakauer

   

   

  Dolly`s Circus (Izrael)

   

   

  Panel: „Żydzi wschodniej Polski”. Przeszłość, współczesność, perspektywy

   

   

  fot. Mirek Szut

   

   

  fot. Mirek Szut

   

   

  Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

   

   

  Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

   

   

  Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

   

   Acoustic Acrobats (Kraków)

   

  Acoustic Acrobats

   

  Acoustic Acrobats

   

  Gerard Edery (USA)

   

   

  http://vimeo.com/49205461

   

   

  Gerard Edery (USA)

   

   

  Gerard Edery (USA)

   

   

  Gerard Edery (USA)

   

   

  Orla - Pozytyw

   

   

  Orla - Pozytyw

   

   

  W ORLI...

   

   

  Orlla -Acoustic Acrobats

   

   

  amfiteatr

   

  Gerard Edery (USA)

   

   Grupa Rafała Kmity (Polska) z programem Aj waj! czyli historie z cynamonem

   

  V Festiwal Kultury Żydowskiej

  „Zachor – Kolor i Dźwięk”

  Białystok, 15 - 19 czerwca 2012

   

  Honorowy patronat:

  Wojewoda Podlaski – Maciej Żywno

  Marszałek Województwa Podlaskiego – Jarosław Dworzański

  Prezydent Miasta Białegostoku – Tadeusz Truskolaski

  Ambasador Państwa Izrael – Zvi Rav-Ner

  Ambasador Stanów Zjednoczonych – Lee A. Feinstein

   

   

   

  Program festiwalu

   

  Piątek – 15 czerwca 2012

   

  19.00  Koncert inauguracyjny  - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej  (ul. Odeska)

             David Krakauer (USA)

             Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

  Program:

  L. Bernstein – Uwertura do operetki „Candide”

  W. Marhulets – „Klezmer Clarinet Concerto”

  L. Bernstein –  “Chichester Psalms”

   

   

  Sobota – 16 czerwca 2012

   

  19.00  Koncert - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska)

            Acoustic Acrobats (Kraków)

            Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

   

  Niedziela – 17 czerwca 2012

   

  15.00 – Żydowski Białystok  (spacer)

  Oprowadza: Jolanta Szczygieł-Rogowska

  Miejsce zbiórki – ul. Suraska, przy Pomniku Wielkiej Synagogi

   

  16.00 – Plac przy Ratuszu

  ·          Warsztaty kuchni żydowskiej - prezentacja i degustacja

     Prowadzenie – Małgorzata Blicharz

  ·         Warsztaty tańca żydowskiego i izraelskiego

     Prowadzenie – Monika Leszczyńska

  ·         Konkurs plastyczny dla dzieci: „Synagoga i symbole judaizmu”

   

  19.00   Koncert - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska

             Ostatnie Takie Trio (Warszawa)

             Kwartet im. A. Tansmana (Białystok)

   

  20.30     Galeria Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego)

          Projekcja filmu izraelskiego „Na końcu świata w lewo” (komedia z polskimi napisami)

   

  Orla – niedziela 17 czerwca 2012

  12.00 – Wyjazd autokaru do Orli sprzed budynku Białostockiego Ośrodka Kultury (ul. Legionowa)

   

  14.00 - Koncert przed budynkiem synagogi

              Pozytyv & Podlachian Folk Orkestra (support)

              Acoustic Acrobats (Kraków)

   

  Poniedziałek – 18 czerwca 2012

  15.00  Wydział Prawa UwB (ul. Mickiewicza)

             Uroczyste otwarcie wystawy: „Nasi Izraelczycy”

   

  18.00 – Pijalnia Czekolady „Wedel”,  Rynek Kościuszki 17

  Panel:Żydzi wschodniej Polski”. Przeszłość, współczesność, perspektywy

  badań.

  Wystąpienia:

   Ryszard Löw (Tel Aviv – Izrael), Rzecz o Józefie Chazanowiczu – lekarzu

  białostockim

  Jolanta Szczygieł-Rogowska (Galeria im. Sleńdzińskich),

  „Po tak wielu pozostało tak niewiele”. Judaika w zbiorach białostockich

  instytucji kultury

   

  19.30  Koncert rockowy - Kawiarnia Fama (ul. Legionowa – BOK)

             Dolly`s Circus (Izrael)

   

  20.00  Koncert pieśni sefardyjskich - Galeria im. Sleńdzińskich - Galeria Telimena (ul.Legionowa 2)

             Gerard Edery (USA) i Małgorzata Pańko (Polska)

   

  Wtorek – 19 czerwca 2012

   

  9.00 – 18.00 – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

                       Czytelnia Książek, I piętro (ul. J. Kilińskiego 16)

  I Międzynarodowa Konferencja

  „Żydzi wschodniej Polski. Kultura – Tradycja – Piśmiennictwo”

   

   

  19.00 Koncert galowy - Amfiteatr przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej (ul. Odeska)

             Gerard Edery (USA) – minirecital

             Grupa Rafała Kmity (Polska)  z programem Aj waj! czyli historie z cynamonem

   

   

  David Krakauer (USA)

  Amerykański klarnecista, grający głównie muzykę klezmerską. Jego kariera w tym gatunku rozpoczęła się pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy został członkiem zespołu The Klezmatics. Wcześniej Krakauer pracował jako klarnecista w orkiestrze, a także eksperymentował z muzyką współczesną.  Klezmer Madness!, zespół Davida Krakauera, miesza tradycyjną muzykę klezmerską ze współczesnymi gatunkami. Muzyk współpracował też z zespołem Kronos Quartet.

  Twórczość Davida Krakauera stanowi rzadkie połączenie kunsztu i oryginalności. Artysta współpracuje z  wieloma zespołami i orkiestrami na całym świecie. Jest stałym gościem najważniejszych międzynarodowych festiwali.

  http://www.davidkrakauer.com/

   David Krakauer


  Acoustic Acrobats (Kraków)

   

  Jako datę narodzin zespołu przyjąć należy kwiecień 2010 r. Wtedy to,  stając wobec potrzeby zmian w składzie oraz chęci otwarcia się szerzej na muzykę etniczną z różnych stron świata, współpracujący ze sobą od kilku lat muzycy postanowili otworzyć nowy rozdział w swojej działalności. Kilka kolejnych miesięcy poświęcili na pracę nad koncepcją i kształtem artystycznym nowej grupy, by z początkiem roku 2011 rozpocząć całkiem niezależną działalność pod nazwą Acoustic Acrobats. Lata 2008–2010 były dla zespołu czasem niesamowicie pracowitym, ale i magicznym. Na przestrzeni 36 miesięcy, częściowo jeszcze pod starą nazwą, zagrali blisko 200 koncertów w Polsce, dziewięciu krajach Europy, a także na Jamajce i w Afryce.

  W utworach instrumentalnych zespołu -  z pogranicza muzyki etno i jazzu -  słychać brzmienia charakterystyczne dla muzyki klezmerskiej i bałkańskiej.

  http://www.acousticacrobats.pl/

   

   

   Acoustic Acrobats

  ORLA - ZACHOR 2012

  Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

  Tworzą ją młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej, na którym Sejneńczycy kilkakrotnie byli obecni, przyniósł bliskie muzyczne więzi z wybitnymi klezmerami zza oceanu: Davidem Krakauerem, Michaelem Alpertem, Deborą Strauss, Jeffem Warschauerem, Stuartem Brotmanem, Frankiem Londonem, Paulem Brody’m.

  http://pogranicze.sejny.pl/orkiestra_klezmerska_teatru_sejnenskiego,1088.html

   

   

   Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego


  Ostatnie Takie Trio (Warszawa)

   

  Zespół powstał w połowie lat 80. we Wrocławiu. Jedyną nadal czynną osobą z pierwotnego składu jest założyciel grupy, Gustaw Szepke -  kompozytor, gitarzysta i wokalista. Trio działało do początku lat 90., potem pojawiało się epizodycznie. Ostatnie Takie Trio zostało reaktywowane w 2011 r., występując jako support Matisjahu przed jego koncertem w warszawskiej Synagodze Nożyków. Zespół wykonuje głównie Psalmy (Tehilim) we własnych, oryginalnych aranżacjach, łączących różne style i gatunki muzyczne.

  Skład zespołu: Gustaw Szepke (gitara, wokal), Andrzej Jaskuła (bas), Andrzej Waśniewski (keyboard), Piotr Kowalik (perkusja).

   

  Kwartet im. Aleksandra Tansmana (Białystok)

  Kwartet powstał w 2008 roku jako jeden z zespołów kameralnych Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Artyści propagują muzykę kameralną najwyższej klasy, ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji wybitnego polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana. W skład zespołu wchodzą: Rafał Dudzik (I skrzypce), Ewa Gromska (II skrzypce), Jakub Grabe-Zaremba (altówka), Szymon Stępka (wiolonczela).

  http://www.tansman.art.pl/

   Kwartet im. Aleksandra Tansmana

  Dolly’s Circus  (Izrael)

  Rock-punkowy zespół narodził się w ciemnych światłach pubów Tel Avivu.  Zaskakująca muzyczna oryginalność Dolly’s Circus sprawia, że odżywa duch prawdziwego rock n 'rolla , odsuwając banał w cień. Rockowy show zespołu, zatytułowany "Tzvika, idź do więzienia", koncert z punkowymi coverami piosenek dla dzieci Dudu Zar oraz nagranie albumu "Mirror Mirror", który został wydany przez NMC, uczyniły Dolly’s Circus jednym z czołowych zespołów alternatywnych w Izraelu.  Zespół obecnie nagrywa swój drugi album.

  http://www.facebook.com/kirkas

   

   Dolly’s Circus

   

  Gerard Edery  (USA)

                  Muzyk (śpiewa, gra na gitarze i sazie), kompozytor. Jeden z najbardziej znanych artystów folkowych, mistrz pieśni sefardyjskich.

  W swoim bogatym repertuarze posiada wiele utworów w stylu etniczno-folkowym, w których wykorzystuje tradycyjne formy muzyczne z całego świata. Śpiewa w 15 językach, a czterema z nich swobodnie posługuje się na co dzień. Nieustannie stara się odkrywać nowe pieśni, melodie, opowieści z całego świata, aby poprzez włączenie ich do swojego repertuaru (często w różnych aranżacjach) ocalić je od zapomnienia.  Gerard Edery występował w Białymstoku na koncercie galowym IV Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk” (2011).

  www.gerardedery.com

  http://vimeo.com/49205461

  Gerard Edery


  Grupa Rafałą Kmity (Kraków)

  Grupa Rafała Kmity powstała w roku 1993. Od tamtej pory tworzy spektakle teatralne: „Wszyscyśmy z jednego szynela” (rok 1997), „Ca-sting” (rok 2002), „Aj waj! czyli historie z cynamonem” (rok 2005) oraz kabaretowe: „Głusi jak pień” (rok 1993), „Trzy zdania o umieraniu” (rok 1994), „Pop-show” (rok 1995), „Wieczór kabaretowy” (rok 2004), „Dość!... dobry wyrób kabaretopodobny” (rok 2009).

  W ciągu 18 lat działalności Grupa... zagrała ponad 1600 przedstawień. Swoje spektakle prezentowała nie tylko w Polsce, ale również w Rosji, Szwecji, Austrii, Francji, a także w Stanach Zjednoczonych. Od roku 1997 na stałe związana jest z Teatrem STU w Krakowie.

  „Aj waj! czyli historie z cynamonem” to na poły kabaretowy na poły teatralny spektakl osnuty na motywach kultury żydowskiej. Spektakl jest autorskim projektem dwóch krakowskich twórców: Rafała Kmity (teksty, scenariusz i reżyseria) oraz Bolesława Rawskiego (kompozycje i aranżacje). Ten zbiór scenek, krótkich monologów oraz piosenek przywołujących atmosferę XIX-wiecznych żydowskich dzielnic i miasteczek okazał się wielkim teatralnym przebojem roku 2005.

  http://kmita.art.pl/

   

  Grupa Rafała Kmity

   

   

   

  Festiwal zrealizowano z dotacji przyznanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Miasta Białystok, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, przy wsparciu finansowym Ambasady Państwa Izrael, Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

   

   

  Patronat honorowy (Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku,  Ambasada Państwa Izrael, Ambasada Stanów Zjednoczonych)

   

  Patronat medialny („Kurier Poranny”, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio Akadera )

   

   

   

   

   PLAKAT

   

   

   

  http://poland.usembassy.gov/bialystok3.html

  http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/19062012-godz-18%3E%2030/7761632

  http://opera.bialystok.pl/s,22.06.2012__relacja_z_koncertu_davida_krakauera_na_stronie_

  ambasady_amerykanskiej,832.html

  http://opera.bialystok.pl/s,18.06.2012__v_festiwal_muzyki_zydowskiej_z%3E%20achor_,821.html

  http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/15062012-godz-21%3E%2045/7728102

  http://opera.bialystok.pl/s,12.06.2012__wybitny_klarnecista_juz_w_ten_%3E%20piatek_zainauguruje_

  v_edycje_festiwalu_kultury_zydowskiej_zachor_na_sc%3E%20enie_amfiteatru_oifp,813.html

   

  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/konferencja-o-zydach-ze-wschodnich-kresow,1,5165550,region-wiadomosc.html

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120618/KULTURA01/120619467

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11968428,Odeszli__ale_o_nich_pamietamy__

  Zydzi_Polski_Wschodniej.html

   http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/18062012-godz-2145/7751256

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11962119,Leczyl_ubogich_za_darmo__zmarl_w_nedzy_

  w_domu_starcow.html

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,11955144,Zachor_przypomina_o_zydowskim_

  Bialymstoku.html

  http://www.strefaimprez.pl/bialystok/piesni-sefardyjskie-108513

  http://www.poranny.pl//apps/pbcs.dll/article?AID=/20120615/KULTURA01/120619682

  http://poland.usembassy.gov/bialystok3.html

  http://www.poranny.pl//apps/pbcs.dll/article?AID=/20120613/KULTURA01/120619883

  http://www.zachor.org/bialystok/bialystok.htm

  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/bialystok-jest-decyzja-ws-festiwalu

  -kultury-zydows,1,5156256,region-wiadomosc.html

  http://www.rp.pl/artykul/515407,890209-Festiwalu-Kultury-Zydowskiej-Zachor---kolor

  -i-dzwiek.html

  http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/zachor-lekcja-tolerancji/7657701

  http://www.bialystok.pl/154-szczegoly-aktualnosci/newsid/3232/default.aspx

  http://wyborcza.pl/1,91446,11902015,Podlaskie__W_Bialymstoku_bedzie_

  kolejna_edycja_Festiwalu.html

   http://beta.um.bialystok.pl/154-szczegoly-aktualnosci/media/contrast/

  lang/en-GB/newsid/3232/default.aspx?media=print?media=print?

  http://www.rmfclassic.pl/polecamy/slowo,v-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-

  w-bialymstoku,9132.html

  http://warszawa.jewish.org.pl/pl/aktualnosci/294-v-festiwal-kultury-zydowskiej-

  zachor-kolor-i-dzwiek

  http://www.bialystok.pl/814-szczegoly-aktualnosci/newsid/3232/default.aspx

  bialymstoku,id,t.html?kategoria=672#514aae39d206dc4b,1,3,60

  http://fodz.pl/?d=2&id=1607&l=pl

  http://wiescipodlaskie.pl/internetowewiesci/?v-festiwal-kultury-zydowskiej,65

  http://www.bialystokonline.pl/imprezy.php?catid=2&idi=76533&strona=1

  ttp://beta.um.bialystok.pl/154-szczegoly-aktualnosci/media/contrast/lang/en-

  GB/newsid/3232/default.aspx?media=print?media=print

  http://www.e-polska.info/Bialystok/Kultura-zydowska-w-Bialymstoku,22293.html

  http://www.rmfclassic.pl/polecamy/slowo,v-festiwal-kultury-zydowskiej-zacho

  r-w-bialymstoku,9132.html

   http://warszawa.jewish.org.pl/pl/aktualnosci/294-v-festiwal-kultury-zydowskiej

  -zachor-kolor-i-dzwiek

  http://www.bialystok.pl/814-szczegoly-aktualnosci/newsid/3232/default.aspx

  http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/1434983,festiwal-kultury-zydowskiej-w-

  bialymstoku,id,t.html?kategoria=672#514aae39d206dc4b,1,3,60

  http://www.jewishinstitute.org.pl/pl/home/index/0.html

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/99999999/KULTURA99/120609786

  http://wiescipodlaskie.pl/internetowewiesci/?v-festiwal-kultury-zydowskiej,65

  http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/zachor-lekcja-toleranc

  http://wschodzachod.uwb.edu.pl/ 

  http://opera.bialystok.pl/Kalendarz,260,koncert.html

  http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/1414319,david-krakauer-wystapi-latem-w-

  oifp,id,t.html  

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120513/BIALYSTOK/120519941

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120224/BIALYSTOK/515160780

  http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/2524,festiwal-kultury-zydowskiej-zacho

  r-kolor-i-dzwiek/

  http://www.jewish.org.pl/index.php/pl/co-gdzie-kiedy-mainmenu-58/4927-zachor-w-

  biaymstoku.html

  http://fzp.net.pl/zaproszenia/v-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek

   http://www.bialystokonline.pl/imprezy.php?catid=2&idi=76533&strona=1

  http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomości/kultura_sztuka//V_Festiwal_Kultury_

  Zydowskiej_Kolor_i_Dzwiek_.htm 

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120605/GOSCIE/120609787

  http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/w-bialymstoku-bedzie-kolejna-edycja-festiwalu

  -kultury-zydowskiej

  http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/82877

  http://www.podlaskieit.pl/index.php?mact=Calendar,cntnt01,default,0&cntnt01

  event_id=271&cntnt01display=event&cntnt01lang=pl_PL&cntnt01returnid=116

  http://fzp.net.pl/zaproszenia/v-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-kol

  http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/bialystok-jest-decyzja-ws-festiwalu

  -kultury-zydows,1,5156256,wiadomosc.html

  http://kultura.onet.pl/wiadomosci/w-bialymstoku-bedzie-kolejna-edycja-

  festiwalu-kult,1,5156195,artykul.html 

  http://www.tvp.pl/bialystok/patronaty/zachor/7748836

   

   

   Festiwal Zachor z dwoma ambasadorami

   Autor: Aneta Boruch

  W piątej edycji białostockiego festiwalu Zachor-Kolor i Dźwięk wezmą udział Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela i Lee A. Feinstein, ambasador USA. A na pierwszą międzynarodową konferencję, poświęconą Żydom Wschodniej Polski przyjedzie także rabin Michael Schudrich.

  Najwyżsi rangą w Polsce przedstawiciele USA i Izraela przyjadą do Białegostoku na zaproszenie organizującego festiwal Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael.

  - To dla nas ogromny zaszczyt - nie ukrywa Lucy Lisowska, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Tym bardziej, że będzie to pierwsza wizyta ambasadora Stanów Zjednoczonych w Białymstoku. To podnosi rangę naszej imprezy.

  Zachor organizowany jest w Białymstoku od 2008 roku. Przybliża historię, tradycję i kulturę żydowską. Każda edycja ma bohatera - postać związaną z Białymstokiem. Do tej pory

  zaprezentowano m.in. sylwetkę Izraela Bekera, Sary Nomberg-Przytyk czy wybitnego malarza Izaaka Celnikiera.

  Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 15-19 czerwca. Tym razem centralną postacią będzie związany niegdyś z Białymstokiem lekarz Józef Chazanowicz. A atrakcją muzyczną - koncert światowej sławy amerykańskiego klarnecisty Davida Krakauera. Wystąpi on dzięki pomocy ambasady amerykańskiej i wsparciu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Organizatorzy spodziewają się też gości m.in. z ministerstwa administracji, kultury i spraw zagranicznych.

  W ramach festiwalu prezentowana będzie ciekawa wystawa obok galerii Slendzińskich przy ul. Legionowej. Zobaczymy polskich Żydów, którzy wyjechali z Polski do Izraela i tam odnieśli sukcesy jako pisarze, aktorzy, zdobyli nagrody Nobla czy zostali członkami rządu. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, pokazów kulinarnych i muzyki. Warsztaty tańców żydowskich i izraelskich poprowadzi dyrektor zespołu Snunit, działającego przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

  Ważną częścią tegorocznego weekendu z kulturą żydowską będzie też pierwsza międzynarodowa konferencja naukowa Żydzi Wschodniej Polski - kultura, tradycja, piśmiennictwo. Organizatorami są Uniwersytet w Białymstoku i Książnica Podlaska.

  - Udało się nam zebrać na niej znakomitych gości - cieszy się dr Barbara Olech z komitetu organizacyjnego konferencji. - Obecny będzie m.in. rabin Michael Schudrich. To pierwsza tego typu konferencja w Polsce.

  Z roku na rok impreza, poświęcona dorobkowi żydowskich mieszkańców Białegostoku, nabiera rozmachu i staje się bardziej znana. - Nasz festiwal wymieniany jest już wśród trzech najważniejszych w Polsce, obok krakowskiego i warszawskiego - mówi z dumą Lucy Lisowska. - W ten sposób promujemy miasto i białostockich artystów.

   

  "ZACHOR - kolor i dźwięk"

   BIAŁYSTOK 12 - 14 czerwca 2011 r. 

  Warsztaty tańca i zespół „Opa!”:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Yhy_XjOyMk4 

  Gerard Edery – warsztaty (14.06.2011 r.):

  http://www.youtube.com/watch?v=h5zbbYbK8to&feature=player_embedded 

   

  Schachar Gilad:

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110615/KULTURA01/559125169

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/GOSCIE/965314854

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110612&Category=GALERIA01&

  Artno=765700763&Ref=PH

   

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/KULTURA01/631377353

   http://www.shachar.com

   

  FESTIWAL ZACHORFestiwal Zachor

  FestIwaL Zachor

  KONCERT GALOWY

   

    Video 

  Zapowiedź Festiwalu w „Obiektywie”  11.06.2011 r. godz. 18.30

  Krótka wypowiedź L. Lisowskiej. Początek ok. 6 min.

   http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/11062011-godz-1830

  /4666385?start_rec=16

  I dzień:  wykłady, Teatr NN, rozmowa z L. Lisowską i A. Zozulą.

  „Obiektyw”  12.06.2011 r. Początek  ok. 20 min.

   http://www.tvp.pl/bialystok/informacje/obiektyw/wideo/12062011-godz-1830/4666412

    „Frey Lech Trio”:

  http://www.youtube.com/watch?v=slCtO8mPxC4

    Artykuły i zdjęcia

  Ogólne:

   http://www.tvp.pl/bialystok/aktualnosci/kultura/festiwal-kultury-zydowskiej-zachor-

  w-bialymstoku/4679652

   http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/bialystok/rusza-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor

  ,1,4416841,wiadomosc.html

  http://kultura.wp.pl/title,Festiwal-Kultury-Zydowskiej-Zachor-w-Bialymstoku,wid,

  13501090,wiadomosc.html?ticaid=1c899

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110612/KULTURA01/172128039

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/KULTURA01/631377353

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,9771478,IV_Festiwal_Kultury_Zydowskiej

  __Zachor__rozpoczety.html

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35233,9757000,Tance__rock_z_Izraela__szmonces

  __Festiwal_Kultury.html

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,9702178,Czas_na_festiwal__Zachor___kolor

  _i_dzwiek_.html

   http://www.bialystokonline.pl/zachor-kolor-i-dzwiek-w-niedziele-rusza-festiwal-kultury

  -zydowskiej,artykul,60084.html

   http://www.deon.pl/po-godzinach/kultura--sztuka/inne/art,630,festiwal-kultury

  -zydowskiej-zachor.html

   http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/60799

  http://akadera.bialystok.pl/index.php/main/news/9662

   http://www.mmbialystok.pl/artykul/zachor-iv-festiwal-kultury-zydowskiej-kolor-i-dzwiek-

  rozpoczyna-sie-w-niedziele-370118.html

   http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/kultura_sztuka/IV_Festiwal_Kultury_Zydowskiej_

  Zachor_%E2%80%93_kolor_i_dzwiek_.htm

   http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/fotoreportaze/Koncert_Galowy_IV_Festiwalu

  _Kultury_Zydowskiej_Zachor_.htm

   http://polskalokalna.pl/kultura/podlaskie/news/festiwal-kultury-zydowskiej-zachor,

  1653289,4386 

   „Opa!”:

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/GOSCIE/412716383 

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110612&Category=GALERIA01&

  Artno=181483173&Ref=PH

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,35241,9771478.html?i=0

    Gerard Edery:

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35249,9783895,Gerard_Edery___opowiesc_o_muzyce_

  sefardyjskiej__WIDEO_.html

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,9778496,Sefardyjska_nuta_na_final_Zachoru__

  Pod_patronatem.html

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110614/KONCERTY/263022779

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110608/GOSCIE/597514325

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=KP&Date=20110614&Category=KULTURA09&

  ArtNo=98298473&Ref=PH&Params=Itemnr=1

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110610/KULTURA01/631377353

   http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/51,35233,9783895.html?i=0

   http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/fotoreportaze/Koncert_Galowy_IV_Festiwalu

  _Kultury_Zydowskiej_Zachor_.htm

   Krótkie informacje w różnych miejscach:

   http://www.myspace.com/zydowskibialystok/blog/543064155

   http://www.jewish.org.pl/

   http://www.facebook.com/event.php?eid=178043445585992&

  amp;amp;amp;amp;ref=nf

   http://www.fzp.net.pl/wiadomosci

   http://www.turystyka.wrotapodlasia.pl/Oferta/Oferta.aspx?id=3993

   http://www.bialystok.pl/148-kalendarium/eventid/1190/default.aspx

   http://cosiestalo.pl/news/kultura/teatr/1545754/bialystok-festiwal-kultury-zydowskiej-zachor

   http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/1486,historia-wspolczesnego-izraela-w-bialymstoku/

   http://bialystok.naszemiasto.pl/tag/festiwal-zachor-w-bialymstoku.html

   http://www.pieknywschod.pl/pl/wojewodztwa/podlaskie/kalendarz-imprez/iv-festiwal-kultury-

  zydowskiej-zachor-kolor-i-dzwiek

   http://www.centrumzamenhofa.pl/aktualnosci-128.html

   http://www.madeinbialystok.com/Wystawa-Historia-wspolczesnego-Izraela,kalendarz,2347.html

   Na żywo:

  Radio Akadera (Program „Gość Dnia” – 5.06.2011 r. – Lucy Lisowska i Barbara Olech)

  Polskie Radio Białystok (12.06.2011 r. – Lucy Lisowska) 

  PLAKAT 

  FOLDER

   

  FOLDER

   "ZACHOR - kolor i dźwięk"

   BIAŁYSTOK 13 - 15 czerwca 2010 r.

  http://edition.cnn.com/2010/WORLD/europe/07/02/poland.jewish.culture/?fbid=X6vxEDgYQft

  http://www.youtube.com/watch?v=AnRvNOya4Os

  http://www.youtube.com/watch?v=MAl4r0Vqy7s

  http://www.youtube.com/watch?v=ZeoDSSKDTg8

  http://www.youtube.com/watch?v=xWsgG_vj1GY

  Otwarcie Festiwalu ZACHORMalowanie bajkowego sztetla – Marcin Bolldorf i dzieci

  Malowanie bajkowego sztetla – Marcin Bolldorf i dzieciThe Young Folk Crew pod dyr. Lecha Mazurka

  The Young Folk Crew pod dyr. Lecha Mazurka Moniek Przepiorka i inni - Kabaret Żydowski (aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie)

  Moniek Przepiorka i inni - Kabaret Żydowski (aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie)Moniek Przepiorka i inni - Kabaret Żydowski (aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie)

  KlezmaFourKlezmaFour

  Publiczność festiwalowaPubliczność festiwalowa

  Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski -Michaelem SchudrichemSpotkanie z Naczelnym Rabinem Polski -Michaelem Schudrichem

  Spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski -Michaelem SchudrichemSpotkanie z Naczelnym Rabinem Polski -Michaelem Schudrichem

  Uroczyste wręczenie medalu Sprawiedliwy wśród Narodów ŚwiataUroczyste wręczenie medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

  Recital Sióstr Rajfer (Izrael)Recital Sióstr Rajfer (Izrael)

  Opa Nowyj God  (Rosja - Petersburg)Siostry Rajfer (Izrael) i Opa Nowyj God  (Rosja - Petersburg)

  Koncert galowyUroczysty koncert galowy

  Opa Nowyj God  (Rosja - Petersburg) Opa Nowyj God  (Rosja - Petersburg)

    Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael serdecznie dziękuje również za życzliwość i wsparcie Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – kolor i dźwięk”:

       Panu Andrzejowi Arefiewowi  - właścicielowi firmy Top Auto, Nord Auto  w Krupnikach,

       Panu Krzysztofowi Arciszewskiemu – właścicielowi  Polikliniki Ginekologiczno-Położniczej

         przy ul. Zamenhofa,

        Panu Januszowi Tomaszewskiemu -  właścicielowi Prywatnej Kliniki  Położniczo- Ginekologicznej przy ul. Parkowej.

   http://wiadomosci.onet.pl/2184894,11,,item.html

   http://www.youtube.com/watch?v=t_PtY8x_mu8

  http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,8014091,Rabin_odpowiada

  l_na_pytania.html

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100614/BIALYSTOK/131031640

   http://fakty.interia.pl/kultura/news/w-bialymstoku-konczy-sie-festiwal-zahor,1492951,

  http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/patronaty/id/39133

    http://www.tvp.pl/bialystok/publicystyka/gosc-dnia/wideo/lucy-lisowska-i-jolanta-

  szczygielrogowska/1915752

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100613/KULTURA07/537691769

  http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/events?Date=20100614&id=124726&Category=CGK03

  http://www.bialystokonline.pl/zachor-kolor-i-dzwiek-festiwal-kultury-zydowskiej,artykul,50969.html

  PLAKAT

  FOLDER

  FOLDER 

  Festiwal "Zachor - kolor i dźwięk" - kultura żydowska rozsławia Białystok

  Wybitny przedwojenny rabin i malarz, który przeżył białostockie getto. Tym dwóm postaciom poświęcony będzie tegoroczny "Zachor - kolor i dźwięk". Nie zabraknie koncertów, pokazów kuchni żydowskiej, a także niespodzianek dla najmłodszych.... ( Aneta Boruch - "Kurier Poranny" z dn.23.02.2010r.)                

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100224/BIALYSTOK/396452924

         Festiwal Zachor


  Festiwal Zachor
  POWIĘKSZ

   Festiwal Zachor
  POWIĘKSZ

  http://www.youtube.com/watch?v=H91lITbiQ80

  http://www.youtube.com/watch?v=dv5zTMmwob8&feature=player_embedded

  http://www.youtube.com/watch?v=x9Fdcv_qZ5A

  http://www.youtube.com/watch?v=8Zm_hlLIjSc

  http://www.youtube.com/watch?v=7LEIdMbOxEo

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090614/KULTURA/488882808

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KONCERTY/42383456

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KONCERTY/282072235

   http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090616/KONCERTY/662683291

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090617/KONCERTY/450434688

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090621/MAGAZYN/521918286

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090221/MAGAZYN/79287240 

  http://www.youtube.com/watch?v=iXtWsIIHqQU&feature=related

   

  Zachor: kolor i dźwięk - festiwal kultury żydowskiej

  Celem projektu było przedstawienie i przypomnienie mieszkańcom Białegostoku twórczości malarzy pochodzenia żydowskiego. Tegoroczny festiwal stanowił już drugą edycję imprezy, tym razem przygotowaną z większym rozmachem. Festiwal odbywał się w dniach 14-16 czerwca. Zainteresowani mieli okazję do głębszego poznania kultury żydowskiej jako integralnej części podlaskiego dziedzictwa. Były koncerty, wykłady, wystawy fotograficzne, przedstawienie teatralne. 

  GALA PROGRAMU „ ŻUBR BUDZI PODLASIE”

         Jednym ze zwycięskich projektów prospołecznego programu jaki Kompania Piwowarska- producent piwa Żubr, realizuje na terenie Białegostoku oraz województwa podlaskiego w 2009 roku, został festiwal kultury żydowskiej „Zachor: kolor i dźwięk ”.   21 stycznia 2009r. odbyły się obrady jury, które oceniało wszystkie zgłoszenia kwalifikujące się pod względem formalnym. W jego skład obok organizatora weszli przedstawiciele Partnerów programu, tj. Urzędu Miejskiego w Białymstoku ( program pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku), mediów regionalnych ( Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, TVP Białystok, portal bstok.pl ) oraz dr Jan Pietruski, reprezentujący głos mieszkańców. W wyznaczonym przez organizatorów czasie spłynęło łącznie 75 projektów. Najwięcej zgłoszeń nadesłano w kategorii „Kultura”-29 oraz „Akcje społeczne”-28. Studenci nadesłali 8 projektów, a miłośnicy sportu – 10.   http://www.youtube.com/watch?v=H91lITbiQ80

                          

  GALA ŻUBRA

  GALA ŻUBRA

  GALA ŻUBRA

  GALA ŻUBRA

   

  GALA ŻUBRA

  GALA ŻUBRA

   

  GALA ŻUBRA

   http://www.budzipodlasie.pl/   

   

   

   

  http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120619/BIALYSTOK/120619392

   

   

   
  Galeria Zdjęć
  Galeria Zdjęć
  Galeria Zdjęć
  Galeria Zdjęć
  Galeria Zdjęć
  Galeria Zdjęć
  Strona Główna | O nas | Izrael | Festiwal Zachor | Międzynarodowa Konferencja Naukowa | Społeczność Żydowska | Izrael Beker | Izaak Celnikier | Wytyczne Komisji Rabinicznej | Cmentarze, zbiorowe mogiły | Synagogi | Nasze Linki | Heidi M. Szpek | Jeśli wiesz... | Kontakt
  Copyright © http:/bialystok.jewish.org.pl created by Rutcom