Strona Główna
   Godzina    
Kontakt  

   


 http://www.jewish.org.pl/

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

 WSCHODZĄCY BIAŁYSTOK

                                                                 

                                                                                

 

 

Jeśli wiesz...

         W wojnie obronnej w 1939 r., w walkach toczonych przez 10 Pułk Ułanów Litewskich, który wcześniej stacjonował w  Garnizonie Białystok, brali udział żołnierze narodowości żydowskiej. Po kapitulacji zostali oni oddzieleni przez Niemców od żołnierzy chrześcijan. Jeśli masz informacje na temat dalszych ich losów, napisz do nas poprzez KONTAKT.

KUSZEL ALFONS

Alfons Kuszel, 10 Pułk Ułanów Litewskich, szwadron 2-gi

( fot. ze zbiorów syna p.Władysława Kuszela)

Poniżej LISTY ZAPRZYSIĘŻONYCH POBOROWYCH:  

1.Atrachimowicz Tymolaus 2.Bocian Szaja 3.Bulik Zygmunt 4.Batorowicz Czesław 5.Boćkowski Antoni 6.Derejczuk Antoni 7.Dmitruk Włodzimierz 8.Dembowski Czesław 9.Fiedzkowbog Piotr 10.Gardocki Tadeusz 11.Grześ Józef 12.Grzebiński Józef 13.Janke Ernest 14.Karnocewicz Józef 15.Kuperman Mendel 16.Kobrzyński Zygmunt 17.Klimczuk Aleksiej 18.Kowalczyk Józef 19.Książek Antoni 20.Kawałko Adolf  21.Maciejko Piotr 22.Kowalonek Jan 23.Leśniewski Stanisław 24.Marejsz Jan 25.Majorczyk Abram 26.Murawski Czesław 27.Makarow Tymoteusz 28.Pupecki Bolesław 29.Protas Bazyl 30.Podhajski Bronisław 31.Reduta Michał 32.Rostkowski Franciszek 33.Radziszewski Eugeniusz 34.Rogalski Stanisław 35.Rymdzionek Michał 36.Rondo Włodzimierz 37.Szunelko Roman 38.Sawicki Mieczysław 39.Sikora Józef 40.Siuchno Bolesław 41.Stocik Bazyli 42.Schoenfeldt Gustaw 43.Supiński Roman 44.Szwarc Jakub 45.Sztybel Dawid 46.Sosnowicz Chaim 47.Szloński Bronisław 48.Sagała Zygmunt 49.Szerba Wacław 50.Śniadowicz Jankiel 51.Szradziński Józef 52.Świrydowicz Bronisław 53.Zyberwasser Mejer 54.Zachłowski Franciszek 55.Zajkowski Józef 56.Jaworski Antoni 57.Pankiewicz Józef 58.Lewończuk Józef 59.Plata Konstanty 60.Prokop Alojzy 61.Siechończuk Jan 62.Tkacz Władysław 63.Łukaszczyk Arseniusz 64.Zadykowicz Wacław 65.Klimczyk Antoni 66.Jesiołowski Józef 67.Kędzia Antoni 68.Siemieńczuk Jan 69.Szajko Stanisław 70.Filak Franciszek 71.Dziejma Józef 72.Ofczarczuk Stanisław 73.Rafałko Bolesław 74.Siejko Jan 75.Muszyński Feliks 76.Janik Stanisław 77.Świrydziuk Michał 78.Krysztopik Edward 79.Stoff Stanisław 80.Konczanin Mieczysław 81.Ragina Adam 82.Klimek Władysław 83.Czyżewski Bolesław 84.Folta Leon 85.Zakrzewski Władysław 86.Czerniawski Władysław 87.Korzonek Józef 88.Szczepaniak Marian 89.Sabat Stanisław 90.Silwoniuk Józef 91.Banasiuk Stefan 92.Gruca Stanisław 93.Dubianiec Wiktor 94.Oleśkiewicz Piotr 95.Płoński Józef 96.Pawlak Władysław 97.Serwetka Józef 98.Rybaczyk Wacław 99.Siećko Stefan 100.Wojdas Jan 101.Żełubowski Hieronim 102.Milewski Wacław 103.Ciupa Józef 104.Rogacewicz Teodor 105.Paszkowicz Tichon 106.Kuchta Grzegorz 107.Staszkiewicz Aleksander 108.Kadłubowski Jan21 109.Świlonek Gienadiusz 110.Stachowski Zenon 111.Protas Stefan 112.Sowko Aleksander 113.Kuźma Mikołaj 114.Miedziuchno Grzegorz 115.Moskalonek Piotr 116.Kozieńko Mikołaj 117.Miedziucho Mikołaj118.Chromy Konstanty 119.Narkiewicz Aleksander 120.Gujda Michał

Centralne Archiwum Wojskowe, Akta 10 Pułku Ułanów Litewskich, sygn. I, 321.10.14.

 Roz. dz. Nr. 267 z 17.XII.1938 r.

 W dniu 11.XII.br. [1938] zostali zaprzysiężeni niżej wymienieni ułani mł. rocznika:

1. szwadron

1.ułan Bugaj Mieczysław 2.„ Farciszewski Franciszek 3.„ Gruchalski Ksawery 4.„ Głogowski Julian 5.„ Chszczanowicz Wacław 6.„ Choiński Wacław22  7.„ Krupa Józef 8.„ Kłudka Stefan 9.„ Kowalski Wacław 10. „ Krasowski Józef 11. „ Kotłowski Czesław 12. „ Rosiński Tadeusz 13. „ Roszkowski Józef  14. „ Roszkowski Antoni15. „ Rafałko Bronisław16. „ Raczyński Jan 17. „ Rudawski Wincenty 18. „ Szymoniak Stanisław 19. „ Twardowski Antoni 20. „ Wieczorek Roman 21. „ Zagrodzki Edward 22. „ Anchim Józef 23. „ Dzięgielewski Aleksander 24. „ Drób Julian25. „ Grygorczuk Władysław 26. „ Grycuk Józef 27. „ Chomicki Marek 28. „ Fein Mojżesz Chaim 29. „ Rosenblit Szmul Aron 30.ułan Kurek Władysław 31. „ Kurmanowski Marian 32. „ Kucharski Walenty 33. „ Kaczorowski Jan 34. „ Machałowski Jan 35. „ Możdżeń Wacław 36. „ Michalec Stanisław 37. „ Mroczkowski Czesław 38. „ Mroziak Edmund 39. „ Nowicki Dominik 40. „ Ostrowski Józef 41. „ Puchalski Piotr 42. „ Pucek Franciszek 43. „ Żurkowski Tadeusz 44. „ Zalewski Stanisław 45. „ Zanecki Józef 46. „ Witanowski Henryk 47. „ Zdrodowski Jan 48. „ Kalinowski Feliks 49. „ Kozłowski Jan 50. „ Wasilewski Jan 51. „ Homza Konstanty 52. „ Łuszyński Jan 53. „ Miszula Bazyl 54. „ Szybut Grzegorz 55. „ Wołodarczyk Maksym 56. „ Blümle Herman 57. „ Barenchol Abram

2. szwadron

1.ułan Dzikuś Stanisław 2.„ Jarzenko Jan 3.„ Sameryt Andrzej4.„ Krupa Jan Lucjan 5.„ Pielak Stanisław 6.„ Tylutki Józef 7.„ Ceglarski Władysław 8.„ Zagrodzki Władysław 9.„ Olszak Józef 10. „ Kurek Wacław 11. „ Krzywania Jan 12. „ Rodzik Stanisław 13. „ Tyborowki Władysław  14. „ Minczak Eugeniusz 15. „ Murawski Jan 16. „ Kuszel Alfons 17. „ Fuks Józef 18. „ Jeżewski Henryk  19. „ Koczkowski Józef 20. „ Jamiołkowski Kacper 21. „ Słowikowski Karol 22. „ Pilichiewicz Józef 23. „ Wysogrodzki Stanisław 24. „ Piotrowski Antoni 25. „ Szymoniak Józef 26. „ Olszewski Jan 27. „ Mościcki Stanisław 28.ułan Kulesza Józef 29. „ Bystrowski Antoni 30. „ Perkowski Wacław 31. „ Suchodolski Czesław 32. „ Kulesza Łukasz 33. „ Zieliński Wacław 34. „ Łapiński Jan 35. „ Dolecki Bolesław 36. „ Szczepkowski Henryk 37. „ Cylwik Antoni 38. „ Awdziejszuk Mikołaj 39. „ Gusak Paweł 40. „ Daniluk Jan 41. „ Dawydzik Jakub 42. „ Kozak Eliasz 43. „ Karpien Jan 44. „ Waszkiewicz Bolesław 45. „ Jędrych Józef 46. „ Ostrowski Józef 47. „ Gawryluk Władysław 48. „ Szarhel Nochim 49. „ Wasileńko Aleksander 50. „ Kłyszkiewicz Aleksander 51. „ Potasz Jan52. „ Grzegorczuk Aleksy 53. „ Rozenberg Icek

3. szwadron

1. ułan Adamczewski Józef 2. „ Bryzek Czesław 3. „ Chajduk Zygmunt 4. „ Cimoch Mieczysław 5. „ Dębski Feliks 6.ułan Kozak Marian 7. „ Kusy Bolesław 8. „ Kacprzuk Wacław9. „ Konobrodzki Kazimierz 10. „ Baczewski Witold 11.ułan Łuka Adam 12. „ Mokrzewski Stanisław 13. „ Oleszczak Stanisław 14. „ Matanowski Wincenty 15. „ Popowski Antoni 16. „ Tymiński Stanisław 17. „ Mystkowski Stanisław 18. „ Wilczko Bolesław 19. „ Kardasz Jan 20. „ Kapusta Edward 21. „ Strawa Stanisław 22. „ Kurek Stanisław 23. „ Bojko Bazyli 24. „ Basałaj Leoncjusz 25. „ Dubrowski Michał 26. „ Hud Łukasz 27. „ Matwiejczuk Aleksander 28. „ Ruta Jan  29. „ Rybicki Stefan 30. „ Święcicki Jan 31. „ Śleszyński Antoni 32. „ Truszkowski Zygmunt 33.ułan Walentik Stanisław 34. „ Walecki Władysław 35. „ Wiak Czesław 36. „ Wyszyński Stefan 37. „ Włostowski Jan 38. „ Zaręba Józef 39. „ Skibicki Jan 40. „ Głowiński Józef 41. „ Pietrzak Feliks 42. „ Domagała Wacław 43. „ Okuniewicz Jan 44. „ Rowbuć Jan 45. „ Romańczuk Władimir 46. „ Sochocki Eugeniusz 47. „ Sakowicz Andrzej 48. „ Siemiończyk Aleksy 49. „ Grygorczuk Jan 50. „ Rusak Bazyli 51. „ Bauer Fryderyk 52. „ Gurfinkier Icek Beniamin 53. „ Mocny Beniamin 54. „ Wiśniewski Stanisław

4. szwadron

1.ułan Bekalacz Władysław 2. „ Bielawiec Dominik 3. „ Chęć Ludwik 4. „ Czajka Władysław 5. „ Ćwikła Bronisław 6. „ Caboń Jan 7. „ Ciężkowski Józef 8. „ Fronokiel Wacław 9. „ Górski Bronisław 10. „ Gołaszewski Franciszek 11. ułan Jamołowski Wacław 12. „ Kopyt Stanisław 13. „ Kania Józef 14. „ Kryczko Zbigniew 15. „ Krykwiński Wojciech 16. „ Lenczewski Stefan 17. „ Woźniak Jan 18. „ Zalech Franciszek 19. „ Zaczniak Stanisław 20. „ Wlaźniak Jan 21.ułan Załuska Aleksander 22. „ Zelman Wacław 23. „ Rogalski Stanisław 24. „ Kołacz Antoni 25. „ Dołęgowski Mieczysław 26. „ Kołodziej Stefan 27. „ Dmochowski Marian 28. „ Jakudziak Wacław 29. „ Glikser Mejer 30. „ Jałoszka Moszek 31. „ Laskowski Gabriel 32. „ Mojak Józef 33. „ Nowakowski Edward 34. „ Ochal Franciszek 35. „ Obrycki Stanisław 36. „ Pieczur Stanisław 37. „ Pietrzak Stanisław 38. „ Pyzel Stanisław 39. „ Pawlak Władysław 40. „ Sęk Kazimierz 41.ułan Szczepański Piotr 42. „ Szczawiński Adolf 43. „ Romanowski Edward 44. „ Turosieński Bronisław 45. „ Tokarzewski Lucjan 46. „ Wojciechowski Franciszek 47. „ Markowski Stanisław 48. „ Zaręba Stanisław 49. „ Judycki Platon 50. „ Kościuk Bazyli 51. „ Kisielewski Władysław 52. „ Morgun Borys 53. „ Makiedon Teodor 54. „ Sochocki Andrzej 55. „ Waszkiewicz Włodzimierz 56. „ Wierchowski Paweł 57. „ Wiereciło Michał  58. „ Malewicz Mikołaj 59. „ Grynberg Szmul Cheim

 

Szwadron ckm

1.ułan Adamski Marian 2. „ Bielenik Stanisław 3. „ Błażejewski Kazimierz 4. „ Bernart Zygmunt 5. „ Binięda Zygmunt 6. „ Choćko Antoni 7. „ Domienik Franciszek 8. „ Dąbrowski Wacław 9. „ Dmochowski Antoni 10. „ Dzięgielewski Antoni 11. „ Ekert Zygmunt  12. „ Furtak Mieczysław 13. „ Gałkowski Stanisław 14.ułan Gonder Michał 15. „ Dmochowski Marian 16. „ Grzywa Wacław 17. „ Łapiński Telesfor 18. „ Marek Józef 19. „ Mioduszewski Bronisław 20. „ Niezgoda Jan 21. „ Piszczatowski Marian 22. „ Ryfczak Henryk 23. „ Starek Władysław44 24. „ Słupek Michał 25. „ Szupulski Jan 26. „ Stawierej Stanisław 27.ułan Szymborski Franciszek 28. „ Śledziewski Władysław 29. „ Kirko Mikołaj 30. „ Nowosad Konstanty 31. „ Olszewski Józef 32. „ Poczobut Jan 33. „ Szymczyk Jan 34. „ Bieńczak Wacław 35. „ Mikiewicz Józef 36. „ Matysiak Władysław 37. „ Sygitowicz Józef 38. „ Strugiński Jan 39. „ Siemionkowicz Franciszek 40. „ Borybart Aron 41. „ Grygorczuk Władysław 42. „ Gumowski Bronisław 43. „ Galinowski Franciszek 44. „ Godlewski Władysław 45. „ Gierasimczuk Jan 46. „ Ilczuk Henryk 47. „ Kędziorek Stanisław 48. „ Kwietniewski Stanisław 49. „ Ptak Bronisław 50. „ Szczepański Stanisław 51. „ Perkowski Edward 52. „ Kapica Franciszek 53.ułan Kryński Antoni 54. „ Konicki Jan 55. „ Konecko Wiktor 56. „ Kolendo Mieczysław 57. „ Tynecki Adolf 58. „ Wesężnik Władysław 59. „ Zembko Piotr 60. „ Zaremba Stanisław 61. „ Zalewski Witold 62. „ Zubrzycki Antoni 63. „ Zwoliński Stanisław 64. „ Awdziejczyk Bazyli 65. „ Dubrowka Paweł 66. „ Jermak Jan 67. „ Konończuk Dymitr 68. „ Korycki Aleksander 69. „ Koroza Jan 70. „ Matysewski Jan 71. „ Cypurko Aleksander 72. „ Uszkiewicz Mikołaj 73. „ Żukowski Aleksander 74. „ Ostrowski Józef 75. „ Marciszewski Wacław 76. „ Hmurski Stanisław 77. „ Łysoniewski Adam 78. „ Wiatr Władysław

Pluton łączności

1.ułan Mazurek Stanisław 2. „ Narostek Roman 3. „ Piekutowski Wacław 4. „ Rudnicki Józef 5. „ Kaczyński Jan 6. „ Zakrzewski Józef 7. „ Zawadzki Wacław 8.ułan Wawer Aleksander 9. „ Brus Stanisław 10. „ Chochlewicz Jan 11. „ Dołkowski Stanisław 12. „ Drężyk Władysław 13. „ Turski Władysław 14. „ Sygendowski Józef 15.ułan Szkopek Stefan 16. „ Szymański Jerzy 17. „ Śmiałkowski Marian 18. „ Skowron Jan 19. „ Gawędzki Izydor 20.ułan Grzelak Wacław 21. „ Gozdek Bronisław 22. „ Kamiński Aleksander 23. „ Kryszczak Józef 

 

W dniu 16 bm. Zostali dodatkowo zaprzysiężeni niżej wymienieni uł. mł. rocznika:

 1.ułan Witanowski Henryk 2. „ Dobiasz Stanisław 3. „ Kuklewski Antoni 4. „ Sadowski Roman 5. „ Czarnecki Leon 6. „ Rozen Nysel 7.ułan Tomaszek Stanisław8. „ Kuczkowski Lucjan 9. „ Piwowarczyk Antoni 10. „ Augustynowicz Sergiusz 11. „ Borkowski Seweryn47

CAW, Rozkaz Nr. 267 z 17.XII.38.

 

 

 




Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Galeria Zdjęć
Strona Główna | O nas | Izrael | Festiwal Zachor | Międzynarodowa Konferencja Naukowa | Społeczność Żydowska | Izrael Beker | Izaak Celnikier | Cmentarze, zbiorowe mogiły | Synagogi | Nasze Linki | Heidi M. Szpek | Jeśli wiesz... | Kontakt
Copyright © http://www.bialystok.jewish.org.pl created by Rutcom